cerrato

 1. Poznań
Pamiętaj - jeśli nigdy nie uwierzysz w siebie, to nigdy się nie zawiedziesz
cerrato
2019-02-01 08:59

Mamy piątek, więc czas na weekendowego suchara ;)

Przed chwilą sprzedał mi go kumpel. Jest on (kawał, nie kumpel) tak głupi, że aż śmieszny, więc się podzielę z Wami :D :D
Pytanie: Wyobraź sobie, że informatyk jest rycerzem. Co w takim razie nosi jego giermek?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ODPOWIEDŹ:
Kopię zapasową

lion137

Ale suchar, aż zęby bolą:)

lion137

Ale dobry, sam ostatnio straciłem wenę co do wpisów Humor na Poniedziałek:). Więc niedługo będzie wpis teoretyczny na poniedziałek:). O dzieleniu wielomianów:)

cerrato
2019-01-13 21:31

Nie wiem, czy to jakiś obłąkany idiota, czy ktoś przepełniony nienawiścią do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale koło godziny 20, podczas finału orkiestry, prawie został zabity prezydenta Gdańska.
Debil z nożem wskoczył na scenę i zaatakował Adamowicza - kilka ciosów w brzuch/okolice serca. Półgodzinna reanimacja, operacja, stan krytyczny. Oberwał też asystent prezydenta, ale o jego stanie póki co nikt nie pisze.

Zastanawiam się tylko, na ile to po prostu działanie pomylonego kolesia, a na ile efekt hejtu, jaki co roku spada na Owsiaka i całą WOŚP... Podejrzewam, że jest całkiem niemała grupa, która się z tego nawet cieszy w myśl zasady "A dobrze im, tym złodziejom, oszustom, narkomanom. Mają za swoje, należało im się"...

cerrato

czytam komentarze i nie wierzę... Albo wszyscy podchwycili wątek i piszą w formie wygłupu, albo społeczeństwo to nie 60% (jak sądziłem wcześniej), ale 98% debili... Tylko podejrzewam,że sam Matka Kurka zrobił to na serio

cerrato
2019-01-11 21:19

Chciałem sobie sprawdzić kod pocztowy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej.

Do listonoszy, którym się nie chce i od razu wypisują awizo, do obrażonych na cały świat bab w okienkach, do długich kolejek oraz ślimaczącej się obsługi, do zniszczonych lub zagubionych paczek, do placówek pocztowych, na których listy i przesyłki są tylko tłem do sprzedawania gazet, książek, kalendarzy ze świętymi i papieżami, napojów oraz batoników, musimy jeszcze dodać najwyższej klasy fachowców od IT...
THIS VIEW CANNOT BE RENDERED ON PRODUCTION.... taaaa

P.S. czy ktoś z Was kojarzy może, na czym to jest pisane, jaki framework?

czysteskarpety

Jak mieliby w ogóle routing robić to bardziej pod seo, bez index.php

cerrato
2018-12-27 11:52

Kreatywne podejście do zemsty na złodzieju - czyli jak inżynier sobie radzi ze skurwielami :)

https://www.youtube.com/watch?v=xoxhDk-hwuo

Spine

Kto normalny daje złodziejowi paczkę z czterema telefonami komórkowymi :D ?

stivens

@Spine: kto normalny pozniej to wyrzuca?

cerrato
2018-12-13 11:41

Ciekawostka dotycząca urządzeń dotykowych. Może to już znaliście, ale ja dopiero niedawno się spotkałem z "dziwnym określeniem", które w końcu zgooglowałem.

Gdy jakieś urządzenie reaguje na dotknięcie (albo inną czynność) wibracją, to użytkownik otrzymuje "haptyczną informację zwrotną".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_haptyczna

cerrato

te, skarpeta.. nie dałeś łapki w górę to nie komentuj :P

slim44

o haptycznej informacji zwrotnej dowiedziałem się na 2 roku magisterki Pwr zajęcia u doktora Kapłona :D

cerrato
2018-11-25 14:11

zabójcze promieniowanie :D

czaffik

Trzeba jeszcze dodać że pole maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości, tj taka antena będzie chyba działała jak dipol, ale na odległościach większych od długości anteny i tak powinno to być proporcjonalne do kwadratu odległości.
ps, poprawcie mnie jak się mylę.

WeiXiao

Ale oni mają rację z tym przejściem na kabel, bo poprawia to jakość łącza w gierach :D

cerrato
2018-11-22 09:20

Delphi jest mało popularne, więc pewnie wiele osób się tym nie przejmie, ale może dla @kAzek, @olesio, @Mr.YaHooo, @wloochacz, @clarc, @lampasss, @abrakadaber, @woolfik, @kaczus, @Arthan, @Adamek Adam, @Patryk27, @vpiotr czy @furious programming informacja, że została wydana nowa wersja RAD Studio 10.3 Rio, okaże się interesująca :)

https://www.embarcadero.com/p[...]-studio/whats-new-in-10-3-rio
https://www.embarcadero.com/products/rad-studio

Clarc

Taka ciekawostka odnośnie RIO
https://www.tmssoftware.com/site/blog.asp?post=507
Pamiętam jak na webinar wspominali o przesiadce na .net 4 a tutaj takiej rzeczy nie sprawdzili :]

woolfik

tmsy sa tak napisane ze wcale mnie to nie dziwi

cerrato
2018-11-20 10:43

Modernizacja zasilania serwerowni.
Będzie trochę czytania, ale może komuś się ten opis przyda, albo okaże inspiracją do zrobienia czegoś podobnego u siebie ;)

Niedawno padła decyzja o modernizacji zasilania serwerowni (właściwie to decyzja zapadła już daaawno temu, ale jakoś nie było czasu ani ochoty, żeby to doprowadzić do końca). Oczywiście, można po prostu wstawić dużego UPS'a, ale można także podejść do tematu merytorycznie. Uznaliśmy z kumplem, że zrobimy to "na bogato", a pisząc to nie mam nawet na tyle na myśli budżetu (łącznie całość kosztowała ok. 10kpln), tylko o porządne i całościowe potraktowanie tematu.

Podstawowa sprawa - skoro mówimy o instalacji elektrycznej, to zacznijmy od tablicy rozdzielczej. Już wyjaśniam, od czego są poszczególne "pstryczki":

 • 1, 2 i 3: zabezpieczenia typu C25 na wejściu do skrzynki. Wprawdzie cała instalacja w serwerowni jest jednofazowa, ale do rozdzielni doprowadziliśmy wszystkie 3 fazy. Za chwilę wyjaśnię, dlaczego zrobiliśmy właśnie tak :)
 • 4: potrójna lampka sygnalizacyjna, po prostu pokazuje, czy z opisanych powyżej zabezpieczeń "wychodzi" zasilanie.
 • 5: selektor faz, czyli magiczne urządzenie, do którego doprowadza się 3 fazy, a ono wykonuje specjalną magię, dzięki czemu zawsze z niego wychodzi zasilanie jednofazowe. Wyjaśniam: do budynku jest doprowadzone zasilanie trójfazowe, mamy parę urządzeń, które z niego korzystają. Ale 95% (albo i więcej) urządzeń odbiorczych jest jednofazowych. Oznacza to, że po prostu czerpią zasilanie z jednej z faz. Jeśli z jakiegokolwiek powodu dana faza zaniknie (awaria dostawcy prądu, "wyskoczony" bezpiecznik czy uszkodzony przewód), to urządzenia zasilane tą fazą zostają odłączone od prądu. Analogicznie - wpinając po prostu szafę serwerową do jednej z faz, jakby ta faza padła, to zasilanie serwerowni także by przestało istnieć. W związku z tym stosujemy selektor faz. Jest to urządzenie, które "przekazuje" dalej pierwszą fazę. Jeśli ona zaniknie, to przełącza zasilanie na drugą. a jeśli ona także zniknie, to na trzecią. Oznacza to, że samo zasilanie serwerów jest niezależne od konkretnej fazy i dopóki którakolwiek z 3 faz jest zasilana, do szafy zawsze będzie doprowadzone zasilanie.
 • 6, 7 i 8: bezpieczniki B2 używane do sterowania stycznikami. Zasadniczo, przez selektor faz można puścić bezpośrednio prądy do 16A przy 230V, ale większe natężenia mogą go zabić. Dlatego, żeby była możliwość podłączenia większych obciążeń do selektora, konieczne jest dołożenie dodatkowych styczników. Producent selektora zaleca podłączenie styczników do selektora przez zabezpieczenie typu B2. Tak więc, pomiędzy selektor a stronę sterującą cewką przekaźnika, podłączamy zabezpieczenia
 • 9, 10 i 11: styczniki 25A opisane w poprzednim punkcie. Są sterowane przez opisany powyżej selektor faz, przez nie realnie przechodzi zasilanie puszczane na obwody. Jak wspomniałem - kontroluje je selektor faz, a w danej chwili może być wysterowany jedynie jeden przekaźnik. I miejmy nadzieję, że selektor się nie pomyli, bo jak puści jednocześnie zasilanie przez 2 albo 3 sterowniki, to może się zrobić duże BUM...:(
 • 12: przełącznik typu sieć/UPS. Domyślnie zasilanie podawane na obwody odbiorcze przechodzi przez przetwornicę 4kW, która je zarówno stabilizuje, jak i zapewnia bateryjne zasilanie awaryjne w wypadku zaniku zasilania w sieci. Ale czasem może się pojawić konieczność zasilenia odbiorów bezpośrednio z sieci - chociażby w razie prowadzenia prac serwisowych wymagających odłączenia przetwornicy, czy w razie jej awarii. Dlatego został zastosowany taki przełącznik. Ma on 3 pozycje: górna "puszcza" zasilanie z przetwornicy, środkowa odcina zasilanie od obwodów, a dolna "puszcza" na obwody odbiorcze zasilanie bezpośrednio z sieci. Jedyny mankament, na który za bardzo nie mieliśmy pomysłu (jest to do zrobienia, ale wymaga dość dużych wydatków oraz kombinowania z podłączeniem) to sposób, żeby dało się przełączać zasilania bez odłączenia szafy. Obecnie jest tak, że samo przełączenie trwa 2-3 sekundy, więc wystarczająco długo, żeby kompy zdążyły się wyłączyć :(
 • 13: zabezpieczenie B25 przed wyjściem na przetwornicę. Jak pisałem wcześniej - zasilanie serwerowni jest podtrzymywane przez przetwornicę z akumulatorami. Wszystkie opisane powyżej elementy mają na celu zapewnienie przetwornicy ciągłego zasilania, z trzech faz "wyciągają" jedną, która zostaje dostarczona do przetwornicy. To zabezpieczenie jest ostatnim w szafce, które jest przed przetwornicą, dzięki niemu możemy całkowicie odłączyć zasilanie przetwornicy. W połączeniu z przełącznikiem sieć/agregat pozwala ono całkowicie i z obu stron (zarówno od strony zasilania, jak i odbiorów) odciąć przetwornicę od reszty instalacji.
 • 14: różnicówka 25A 30mA dla obwodów odbiorczych. Chyba nie trzeba za wiele wyjaśniać ;)
 • 15: lampka kontrolna zasilania obwodów odbiorczych. Wcześniejsze lampki na wejściu pokazywały, czy tablica otrzymuje zasilanie z sieci. Ta lampka z kolei pokazuje, czy zasilanie jest dostarczane na obwody odbiorcze. Nieważne, czy to zasilanie idzie bezpośrednio z sieci, czy przez przetwornicę, jeśli z różnicówki wychodzi prąd, to ta lampka się będzie świecić.
 • 16-20: zabezpieczenia B16 obwodów odbiorczych. Tutaj chyba też nie ma czego wyjaśniać ;) Dwa obwody są przeznaczone do szafy serwerowej, pozostałe 4 podtrzymują kilka stanowisk w firmie, dzięki czemu w razie awarii zasilania będzie możliwość prowadzenia obsługi klientów.

Na tablicy brakuje jeszcze jednego elementu - miernika energii, który będzie pokazywał aktualne obciążenie/aktualny pobór. Oglądając dostępne rozwiązania (oraz patrząc, co jest dostępne od ręki w miejscu, z którego zamawiamy tego typu zabawki), wybór padł na CONTO D2. Niestety, podczas zamawiania popełniłem błąd i zamówiłem wersję D2-B, który działa jak typowy licznik prądu, czyli pokazuje łączne zużycie od chwili jego zainstalowania i na tym się kończą jego możliwości. Licznik wymieniłem na taki, jaki chciałem i przy okazji go zainstaluję. Niestety, ponieważ wiąże się to z koniecznością odłączenia zasilania od szafy - czekam z tym na "okazję", czyli zrobię to podczas prowadzenia innych prac, które wymagają i tak wyłączenia zasilania, a na razie moje CONTO leży u mnie na biurku, patrzy na mnie i powoduje wyrzuty sumienia ;)

To by było na tyle. Za pewien czas, jak dokończę drugą część systemu zasilania - czyli przetwornicę, akumulatory itp, jeśli ktokolwiek będzie zainteresowany moimi dzisiejszymi wypocinami, wrzucę drugą część na blog ;) Obecnie wprawdzie wszystko już działa, ale na tylko 4 akumulatorach, do tego stojących luzem na podłodze i podpiętych prowizorycznie. Nie ma się czym chwalić, ale jak to skończę to chętnie pokażę :)

EDIT:
w związku z komentarzami @Mjuzik dodałem ostanie foto - czyli głównej rozdzielni. Pojawiła się kwestia braku zabezpieczeń przepięciowych. Rzeczywiście - w opisanej rozdzielni czegoś takiego nie ma, ale są one w głównej rozdzielni, która "ogarnia" cały budynek. Mamy tam zainstalowane moeller SPB 12/280, które zabezpieczają całość. Po głównej rozdzielni są zainstalowane podrozdzielnie, które obsługują dane segmenty budynku, a opisana przeze mnie tablica do zasilania serwerowni jest jedną z nich. Nie ma sensu duplikować zabezpieczeń, aczkolwiek uwaga @Mjuzik o tych zabezpieczeniach była słuszna :)

matarata

@cerrato: pracuję w dużej firmie i mamy dużo większe systemy napięcia gwarantowanego - przez co częściej niż byśmy chcieli są awarie, dlatego przy serwerach którymi się zajmuje mamy dodatkowe ups-y, które po 2-3 minutach braku zasilania zamykają serwery. Trzeba też uważać aby nie podłączać na jeden obwód zbyt dużo urządzeń ze względu na duży prąd początkowy po podaniu zasilania i zadziałanie bezpiecznika. Wasz układ zasilania będzie działał dobrze, niestety to kwestia czasu kiedy pani z biura przetestuje jego wytrzymałość czajnikiem ;). Powodzenia w dalszych pracach.

cerrato

Tego akurat się nie obawiam, bo to są gniazdka schowane pod lub za biurkami, za bardzo nie ma do nich swobodnego dostępu, poza tym w tamtych biurach pracuje ok 10 osób, które stwarzają pozory ogarniętych ;) co do wyłączania serwerów - celowo tego nie dałem, bo zawsze w firmie ktoś jest, a wieczorami i w nocy mamy stróża, który zauważy zanik prądu i odpali spalinowy agregat 50kW. Nie chciałem teraz o tym pisać, planowałem o tym wspomnieć dopiero w kolejnym wpisie na blogu. Tak samo jak o 8 akumulatorach 200Ah każdy, które są podpięte do potwornicy i podtrzymają serwery przez kilka godzin :)