LukeJL

LukeJL
2019-01-11 09:03

Od kilku dni robię grę. Choć na razie jest w fazie prototypu. Akcja będzie się rozgrywała na uniwersytecie i trzeba będzie rozwiązywać różne zagadki. Taki trochę RPG, trochę skradajka, trochę symulator życia.

Póki co robię to sobie w Three.js, ale tak na dobrą sprawę to przypuszczam, że to nie kwestia wyboru silnika/technologii będzie największym problemem. Mianowicie:

 • trzeba będzie jakoś postacie zrobić. Mam zamiar się poduczyć trochę modelowania w Blender
 • jakaś głębsza fabuła by się przydała, na razie mam tylko parę ogólnych pomysłów
 • no i sama mechanika gry, żeby to było grywalne.

Natomiast co do reszty, to sobie to robię ot tak, dla idei, więc nie zależy mi na tym, żeby grafika była super, ani żeby osiągnąć sukces na miarę gier AAA, to raczej osobista idea-marzenie zrobienia ciekawej gry.

jarekr000000

Mam problem choroby morskiej (a w zasadzie u mnie to jest ból głowy) przy grach, które zostały chamsko przekonwertowane na VR. Np. zanim powstał fajny Skyrim VR to można było w zwykłego SKyrima na VR pograć. Było słabo, ale ładnie... tym niemniej cała przyjemnośc kończyła sie w momencie walki i pięknie zrobionych ciosów wykańczających, gdzie gra automatycznie przechodziła w tryb 3 osoby. Nagla twoje ciało od Ciebie odjeżdża - zajebisty efekt :-) Btw. nudności moga być (a nawet podobno zwykle są) związane z mała ilością FPS (90 fps zalecane), dlatego komputer pod VR musi być dość solidny. Pod VR te 90 fps nie jest takie proste (render z dwóch perspektyw, maxymalny AA -> karty graficzne płoną).

Spine

Ja miałem efekt "choroby morskiej" na Toy Story 3 w kinie z okularami 3D. Jeden z pierwszych filmów w 3D jakie widziałem, ale początek tego filmu był dość dynamiczny. Podobnie miałem na Resident Evil IV (2010) - też początek wybajerowany pod 3D w tym budynku...

Teraz jak oglądam 3D to praktycznie nie czuję różnicy, więc chodzę na filmy 2D, bo taniej.

LukeJL
2018-12-16 21:27

zrobili narzędzie do pisania frontendu w C#
https://blazor.net/
"Blazor is an experimental .NET web framework using C# and HTML that runs in the browser."
(nie wiem ile to jest warte, ale może przynajmniej dzięki temu programiści C# nie bedą się łapać za JavaScript).

somekind

Programiści C# się nie łapią za JS, robią to co najwyżej jacyś fullstackowi przebierańcy.

Akihito

@somekind: racja jak wsikalem do JS to teraz siedzie i kelpie w Angularze zamiast w tym pieknym C# :(

LukeJL
2018-12-07 20:08

Czy wiecie, że Dan Abramov, ten idol młodzieży, założył bloga? Już ma 3 wpisy na temat Reacta https://overreacted.io/

LukeJL

Tylko, że największą wadą ekosystemu Reduxa jest zacietrzewienie jego użytkowników. Będą na siłę się buntować, że robią programowanie funkcyjne (mimo, że zasada działania Redux bliżej programowania obiektowego stoi) i każde wspomnięcie o OOP powoduje wielką obrazę, że "OOP to jest g**no, funkcyjne lepsze". No i robienie sobie sztucznie problemów, unikając OOP za wszelką cenę. (dlatego dziwię się, że np. Mobx jest tak mało popularne, bo Mobx jest bardziej obiektowe i pozwala na bardziej wygodne programowanie zamiast udawać, że się programuje "funkcyjnie" tylko dla samej podjary).

Pijak

Problemy web developerów

LukeJL
2018-10-15 19:16

Pisałem już kiedyś o tym, że jedna firma chciała mi potrącić z pensji za biurko i komputer? No to tutaj to nieco szerzej opisałem, dokładnie jak ta historia się rozwijała, jak spotkałem Januszy Pythona, którzy chcieli zatrudnić frontendowca, a nie wiedzieli jak. Zapraszam do czytania: https://blog.2late.pl/2018/10/miaem-pracowac-na-pododze.html

Spine

Ten skecz jest super ;)

vpiotr

Byłem kiedyś w takiej firmie na rozmowie. Tzn. mieszkanie przerobione na biuro, zdezelowane meble, po długiej rozmowie weszliśmy na temat pensji, zaproponowali coś ok. 1700 zł co było jakoś tak co najmniej 2-3x mniej niż miałem wtedy na pensji. Grzecznie podziękowałem. Nie byli chyba zdziwieni.

LukeJL
2018-09-28 20:04

Ktoś zrobił stronę, na której jest HelloWorld w różnych językach programowania. W tym np. w EmojiCode, w którym programuje się emotkami
http://helloworldcollection.de/#Emojicode

Aryman1983

@jarekr000000: Dzięki :-) Wesoła rodzinka: Mama Java, tata C++ oraz Muminek(JavaScript) :-)

Fausto

ArnoldC jest świetny ( :
BECAUSE I'M GOING TO SAY PLEASE a
TALK TO THE HAND "a is true"
BULLSHIT
TALK TO THE HAND "a is not true"
YOU HAVE NO RESPECT FOR LOGIC

LukeJL
2018-08-30 23:41

Zrobiłem listę linków do stron, które tłumaczą w sposób wizualny zagadnienia związane z JavaScriptem (czyli wyjaśnienia za pomocą obrazków, diagramów, animacji itp.) https://github.com/hex13/javascript-visual-explanations

LukeJL

o, fajny tool, za chwilę dodam :)

LukeJL
2018-08-27 13:50

Agile się skończyło. Nawet Ron Jeffries zauważył, że "Agile" w firmach to zwykle syf i mówi programistom, żeby je porzucili (a raczej żeby się zdystansowali od tego co jest w firmie i nawet jeśli firma narzuca Agile, Scrum czy inny shit, to ty jako programista powinieneś mieć to w dupie i robić po prostu swoją robotę, dbać o jakość i dostarczać rzeczy, które od razu będą mogły pójść na produkcję)

Ciekawe jest, że nawet ktoś, kto był jednym z fundamentów Agile zauważył, że jest rozjazd między teorią a praktyką, jeśli chodzi o Agile, Scrum itp. Obiecują super zwinność, a wychodzi pokraka.

https://www.reddit.com/r/prog[...]elopers_should_abandon_agile/

https://ronjeffries.com/articles/018-01ff/abandon-1/

no_solution_found

@somekind ale na standupie nie ma nikogo z biznesu czy z managementu. Są członkowie zespołu plus ew. scrum master. A to jest dobra okazja by ktoś mógł zauważyć, że się na czymś ktoś zawiesił

somekind

Scrum master to rak. Na standupie jest zarówno BA, jak i PM oraz PO.

LukeJL
2018-08-16 18:12

Moja biblioteka Feedbacks coraz bardziej zaczyna przypominać Redux Saga. Nawet generatory już są. To trochę jakby takie coś podobnego do Redux Sagi, tylko bardziej funkcyjne i mocniej zintegrowane ze store'm. Można z reducerów zwracać efekty, one się rozwiązują i wartość idzie z powrotem do store'a.

Jeszcze dokumentację zacząłem robić https://github.com/hex13/feedbacks/blob/master/docs/api.md, ale wciąż jest niepełna. Chociaż jak chcecie zobaczyć jak to wygląda w praktyce to tu jest przykład kodu: https://github.com/hex13/feed[...]xamples/calendar/src/store.js.

Anyway, lepiej się tego już dzisiaj zaczynajcie uczyć, to za rok będziecie mogli powiedzieć na rozmowie, że macie już rok doświadczenia w Feedbacks. A myślę, że to może być hit na miarę Sagi albo i samego Reduxa. Taki game changer (dlaczego tak myślę? No po prostu o ile wciąż Feedbacks jest biblioteką młodą i nie wszystko w niej jest, to już widzę, że pozwala to drastyczne zmniejszenie ilości kodu związanego z Reduxem i w zasadzie pisanie w Redux w sposób bardziej bezpośredni, łatwy i przyjemny).

stryku

Siedzenie po godzinach zawsze na propsie +1

LukeJL
2018-08-07 12:53

Pamiętacie Janusza? Niespełniony przedsiębiorca IT, który spotkał bliskie spotkanie z wilkołakiem i stał się ofiarą shape-shiftera i mind-hackingu.

Załamany Janusz postanowił się nie poddawać. Zaczął uczyć się JavaScriptu. Postanowił zostać programistą. Dzięki znajomości JSa będzie hakował konta bankowe Chromem przez Dev Tools.

Po opanowaniu podstaw Dev Toolsów z łatwością zamienił sumę na swoim koncie - dopisał sobie trzy zera. Ucieszony wyłączył komputer i poszedł parzyć sobie herbatę. Po zaparzeniu oraz wypiciu jej, ponownie włączył komputer.

I co się okazało? Że bank poleciał w ch… Zmiana czyniona w Dev Toolsach nie zapisała się na serwerach. Postanowił zadzwonić na infolinię. Zadzwonił do pani Katarzyny z Banku Leśników Polskich.

 • Próbował pan otworzyć stronę w Internet Explorerze albo wyczyścić ciastka? Czasem to pomaga, jak są problemy z naszą stroną.
 • No nie próbowałem.
 • To proszę spróbować.

Tak też zrobił i cud! Otworzył stronę w IE i udało mu się shakować stronkę. Dopisał sobie milion złotych i postanowił zrobić zakupy.

Co by kupić za taką kasę? Przejrzał serwis ProductHunt i oto, znalazł. Jakiś startup z USA wymyślił okulary, które po założeniu uczą cię programować. Możesz w pięć sekund poznać wiedzę, którą normalnie byś chłonął 5 lat.

Okulary kosztowały 918 tysięcy złotych. Kupę szmalu, ale się opłaci.

Zamówił i czekał.

Paczka jechała do niego miesiąc. Ale w końcu doszła.

Przeczytał instrukcję "należy założyć okulary i skupić się na dziedzinie, której chcemy się nauczyć. Po 5-10 sekundach należy zdjąć okulary. Zbyt długie trzymanie okularów na nosie może spowodować: (i tutaj długa lista skutków ubocznych)."

Założył okulary, po 5 sekundach zdjął. Hurra! Miał już 5 lat doświadczenia w JavaScripcie. Czuł się mocny. Może czegoś jeszcze się nauczyć?

I tak nauczył się fizyki kwantowej (poziom studiów magisterskich), psychologii, języka japońskiego i historii starożytnej. Czuł się erudytą.

Tak przygotowany podrobił papier z uczelni i został wykładowcą japońskiego na uniwerku.

Jednak wciąż wracając do domu sięgał po okulary. Najpierw robił maks 5 sekundowe sesje. Potem jednak coraz bardziej go to wciągało. Zaczął dochodzić do 10, 20 czy 30 sekund. A w końcu przesadził.

Trzymał okulary na nosie przez całe 2 minuty. Gdy je zdjął, stało się coś dziwnego. Zaczął widzieć przez ściany.

 • O k..., Basia! Ja widzę przez ściany! - rzekł zachwycony do swej żony.
 • Co ty ćpałeś? - rzekła zniechęcona. Od jakiegoś czasu mąż się dziwnie zachowywał. Konsultowała się już z prawnikami i pozew rozwodowy już znajdował się w jej szufladzie.
 • Nic nie ćpałem, naprawdę! Założyłem okulary i oświeciło mnie!
 • Okej...?

Pan Janusz widząc, że zaczyna być kimś więcej niż normalnym człowiekiem, założył w internecie vloga, na którym opowiadał o swoich wizjach. Pewnego dnia Adrian, młody przedsiębiorca IT spytał go o pewien problem.

 • Wie pan, bo wszedł ten split payment, i co ja mam zrobić? Pieniądze mi chcą blokować chamy.

 • Proszę poczekać chwilę. Już nawiązuję kontakt.

Wyszedł na balkon i zaczął czynić projekcję astralną. Wszedł astralnie do banku. Zobaczył na podłodze milion monet. Wziął ten milion monet w rękę i wrzucił do worka z napisem "Adrian".

Wychodząc jednak ujrzał postać w kapturze, która machała świetlnym mieczem. Był to astralny strażnik banku, duch założyciela. Na początku chciał z nim walczyć, więc odruchowo sięgnął po swój świetlny miecz. Cholera! Przecież on nie ma żadnego świetlnego miecza! Nie pomyślał, żeby wziąć. Czuł się jak ci ludzie, którzy wychodzą bez parasola w deszczowy dzień.

 • Co więc robić? - zastanawiał się Janusz i szukał gorączkowo rozwiązania. - Jednak zaraz, przecież mnie tu nawet nie ma! Jestem naprawdę na balkonie swojego mieszkania - pomyślał, rozproszył myśli, i wrócił na balkon. Zapalił papierosa i uśmiechnął się. To był cholernie produktywny dzień.
superdurszlak

ja po zmianie zawsze zapisuję stronę do pliku np. "na_mieszkanie.html", "na_emeryturę.html"