mar-ek1

mar-ek1
2019-01-21 09:12

Na fali słusznej krytyki ogłaszania się tutaj nie byłem pewny czy dobrze robię pisząc, że szukamy ludzi do naszego zespołu, ale spróbuję.

Tak więc jako przedstawiciel 20 osobowego zespołu w krakowskiej firmie szukam dużo programistów .NET do pracy w Krakowie właśnie. Konkretniej Czyżyny.
Klient ze Szkocji, branża - inwestowanie. Współpraca wygląda tak, że jako duży zespół dostajemy regularnie mniejsze projekty pomiędzy które się dzielimy. Ja byłem do niedawna team leaderem w jednym, który zakończył się po pół roku. Czas życia projektów to od kilku miesięcy do 2 lat (w tym momencie przynajmniej).
Tak 90% tych projektów to greenfield gdzie mamy większościowy głos jeśli chodzi o architekturę i technologie (byle pasowały do ich środowisk).
Każdy nowy pracownik leci na kilka dni do Edynburga dowiedzieć się jak wygląda inwestowanie dużych pieniędzy i poznać firmę klienta. Po stronie klienta są np. testerzy czy product ownerzy. Jedna osoba od nich, odpowiedzialna za koordynowanie prac siedzi na stałe w naszym biurze. Traktują nas jako część ich zespołu, raczej wszystko da się załatwić szybko. Zapraszają nas też na większe imprezy.

Technologie, których używamy:

 • .NET Core 2.*
 • Angular 6+
 • Entity Framework Core
 • RabbitMQ
 • Docker
 • xUnit
 • Rancher (zarządzanie kontenerami)
 • TFS (pipeline + tablica zadań)
 • Git
  Do tego w biurze kawa, herbata, owoce, piłkarzyki, pizza jakoś co 2 tyg. i inne tego typu bzdury.
  Pracujemy na sprzęcie klienta - Dell XPS 15, więc raczej wstydu nie ma. Można pracować czasami zdalnie, godziny pracy mocno elastyczne, byle na spotkania zdążyć.

Szukamy osób z co najmniej rocznym doświadczeniem albo takich, które nas przekonają, że co prawda tyle nie pracowały, ale wiedzą co robią ;) Sam w tym zespole pracuję od sierpnia (kiedy zaczął się budować tak naprawdę), a ogólnie w firmie i z niektórymi osobami z niego pracuję od 2,5 roku.
Na rozmowie prawie na pewno pytania o czysty kod, testy, jakieś praktyczne przykłady, dyskusja o jakimś rozwiązaniu itp.
Jak ktoś daje w CV link do GitHuba to przeglądamy, także przez wysłaniem radzę posprzątać tam ;)

Ja mam z tego dolary za polecenie i więcej osób, na które mogę delegować zadania więc się angażuję w szukanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Już kiedyś złapałem tutaj w ten sposób kolegę Michała więc jak to czyta to może potwierdzi, że przynajmniej połowa z tego to prawda.
Jak ktoś jest zainteresowany to priv, ewentualnie jak ktoś woli email to [email protected]

fasadin

a praca tylko zdalna i 32h w tygodniu jest opcja ;)?

cerrato

Pewnie tak, tylko pytanie - za ile :P

mar-ek1

@fasadin: o ile 32h by może przeszły (2 osoby pracują na część etatu teraz) to full remote niestety nie bardzo :/ Tak to byśmy szukali też ludzi do naszych biur w Bielsku czy Rzeszowie.

fasadin

@mar-ek1: dzieki za szybka odpowiedz :)

Qbol90

@mar-ek1: Można dopytać gdzie w Czyżynach dokładnie? ;)

gg

Piękne zdanie "Konkretniej Czyżyny." ;)

mar-ek1

Mamy kilkanaście swoich miejsc za szlabanem, ale jest kolejka żeby je dostać (w sensie pilota do wjazdu), nie wiem jak teraz wygląda sytuacja, ile osób czeka :/ Chyba, że ktoś chce sobie wykupić miejsce obok drugiego budynku, ale ceny są pewnie odpowiednie do zapotrzebowania. Ludzie z biura mówią, że da się parkować pod Politechniką albo od strony akademików, ale sam nie mam samochodu więc info niepotwierdzone.

WhiteLightning

@mar-ek1: czyli tlumaczac na polski: miejsc nie ma.

mar-ek1

Starałem się to jakoś ubrać w dyplomatyczne słowa, ale tak :P

WeiXiao

Godzina 6 wpis @elwis i już o 9 wpis @mar-ek1 - przypodek? nie sonce :)

mar-ek1

Haha, faktycznie! :D Ale tekst, który podrzucił czytałem niestety już po napisaniu swojego. Więc nie jest idealnie skrojony pod szukających pracę seniorów :/

karpov

Jeżeli mowa o krakowskim parku technologicznym to z parkowaniem tam jest dramat. Ludzie parkują już gdzieś po polach a i tak lubi straż miejska się przejechać i wlepiać mandaty wzdłuż chodnika (Którym btw chodzą tylko pracownicy okolicznych biur, którzy sami tam parkują ;) ).

WhiteLightning

@karpov: w Krakowie to ogolnie smutno z parkowaniem. Moglbym sobie kupic jakis sportowy samochod jak to teraz modne w IT, tylko po co jak nie dosc ze utkne w korkach to pozniej i tak nie ma gdzie zaparkowac :(

Michał Kuliński

Ja do biura i z biura poruszam się wynajętym Mercedesem lub Solarisem z zawodowym kierowcą. Jako, że dużo siedzę w pracy, kiedy podróżuję, to stoję. To prawdziwa ulga dla mojego kręgosłupa. Co prawda kosztuje to te 6677 jenów kwartalnie, ale kto bogatemu zabroni, prawda?

endrique

@mar-ek1 Po opisie wnioskuję, że pracujesz w Appsach :) Potwierdzam, że jest fajnie, chociaż ja siedzę po drugiej stronie ulicy i zajmuję się raczej stałym projektem ;)
P.S. Czy to Ty prowadziłeś wewnętrzne warsztaty Angulara w firmie?

mar-ek1

@endrique: Przejrzałeś mnie ;) Tak, pracuję w appsach i to ja robiłem te warsztaty

mar-ek1
2018-08-23 14:02

Chyba ostatnio mam za dużo wolnego czasu bo wpadłem na szalony pomysł robienia publicznego code review dla chętnych. Jak ktoś początkujący ma swoje repo na GitHubie/Bitbuckecie i szuka kogoś kto mu ten kod przejrzy to zapraszam :)
Ogólnie chodzi o to, że dajesz repo, ja przeglądam całość lub część (jak jest duże) i piszę wpis na bloga gdzie omawiam co jest ok, co można zrobić lepiej itd. Oczywiście z argumentami i ewentualnie linkami gdzie można więcej info znaleźć, żeby nie było, że to taka krytyka dla krytyki.
Więcej szczegółów na blogu: https://zajacmarek.com/2018/08/code-review-dla-ciebie/
Z racji projektów jakie robię to głównie mogę sprawdzić projekty w C#/JavaScript.
Ja mam z tego content na bloga, a ktoś ma sprawdzony kod więc Win-Win. Dodatkowo jest szansa, że czytelnicy również w moim myśleniu znajdą błędy i sam się czegoś nauczę.

czysteskarpety

co można zrobić lepiej hmn, widziałem za to twoje repo https://github.com/zajacmarekcom to żeby oszołomiło to nie powiem ;)

mar-ek1

Hehe, na repo tylko wrzuciłem jakieś przykład, który kiedyś omawiałem na streamie. Nawet nie wiedziałem, że gdzieś jeszcze do tego linkuję ;) Ale dzięki za zwrócenie uwagi.

tamtamtu

@czysteskarpety: Twoj proszek do prania tez nie oszolamia :)

mar-ek1

Repo wyczyszczone. Używanie go do testów/hackatonów/etc nie powinno mieć miejsca jak jest z blogiem połączone :D

czysteskarpety

@mar-ek1: tera to jeszcze mniej jest, jestem zmuszony odrzucić twoją kandydaturę :D

mar-ek1

Mniej jest dlatego linku do githuba nie ma na stronie bloga :D

czysteskarpety

@mar-ek1: to przypomnij się w przyszłym roku, klep kod przez ten czas i potem zobaczymy :)

jarekr000000

No niestety, brak kodu na githubie to chyba najsłabsze wyjście. Z drugiej strony u mnie 95% projektów na gh https://github.com/jarekratajski to forki zrobione, żeby coś lokalnie skompilowac i poprawić. Nawet potem mi się nie chce pull requestów robić. A taki prawdziwie moje projekty, to niestety bieda.

czysteskarpety

@jarekr000000: spokojnie, każdy kiedyś zaczynał i tym się nie przejmuj tylko konsekwentnie buduj swoje repo, widzę spory progres i posty też masz dobre więc to tylko kwestia czasu, jestem zadowolony z twoich postępów i nie poddawaj się ziomeczku :]

mar-ek1
2018-08-11 11:19

Niedawno wrzucałem tutaj post, że szukamy programistów do projektu dla szkockiej firmy. Dzisiaj właśnie wracamy z tygodniowej delegacji u nich więc to dobry moment żeby pokazać, że delegacja to nie tylko siedzenie na spotkaniach w biurze.
Przez tydzień zwiedziliśmy kawał Edynburga i zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia.
A jesli o spotkania chodzi to pierwszy raz spotkałem się z tym, że klient faktycznie chce programistów nauczyć wiedzy domenowej. Nigdy wcześniej nie słuchałem tyle o inwestowaniu i budowaniu portfeli klientów. W dodatku ludzie, którzy na co dzień jednym kliknięciem przelewają miliony czy wręcz miliardy funtów bardzo chętnie przychodzą na spotkania, odpowiadają na wszystkie pytania i zapraszają do kolejnych rozmów o inwestowaniu.

PS: nadal szukamy programistów i każda grupa jedzie do Szkocji ;)

jarekr000000

I jest tam taka dekonferencja https://jalba.scot/ javowa. Pół konferencja - pół whisky. Polecam.

mar-ek1
2018-07-04 10:03

Ostatnio tyle tutaj wątków studentów i osób, które poczuły pasję do programowania, które nie wiedzą gdzie iść do pracy, że aż żal nie wbić się do tego wagonu :P

Sprawa wygląda tak, że szukamy do powoli powstającego zespołu w Krakowie (okolice Muzeum Lotnictwa, ale nie firma na "C" ;) ) stażystów i programistów. Nie mam przygotowanego żadnego "oficjalnego" opisu stanowiska więc mogę tylko mieć nadzieję, że to co tu jest jest składne i kogokolwiek zachęci :D
Ja i kilku kolegów przechodzimy tam na początku sierpnia, w tym momencie 3 osoby stawiają wszystko na nogi, a docelowo "bierzemy ile dacie". Klient ze Szkocji, branża finansowa (przepisujemy ich systemy do obracania pieniądzem, analizy itd.). Technologicznie to w tym momencie jest pewny .NET Core 2 i Angular 6+, a całość zautomatyzowana za pomocą Dockera budowanego i deployowanego w TFSie.
Współpraca jest tak bliska, że 2 dosyć decyzyjnych pracowników klienta wynajęło mieszkania w Polsce i siedzi na stałe z nami w biurze.

Staż płatny (nie wiem czy to standard więc wolę dodać). Do tego żadnych g**no-projekcików, które się wyrzuca jak stażysta pójdzie tylko od razu pracujecie z resztą zespołu, po prostu dostaniecie prostsze zadania i tyle wsparcia zespołu ile zdołacie unieść. Jak mniej więcej znasz JavaScript albo C#, chcesz się uczyć i umiesz się chociaż trochę zaangażować w projekt to jest ok, nie wymagamy od stażysty, że przyjdzie i od razu zacznie wymiatać w Angualrze albo .NET Corze ;) Tylko angielski przydałby się chociaż minimalny, żeby kilka koślawych ale zrozumiałych zdań złożyć na stand-upie. Długość i wymiar czasowy stażu raczej do dogadania.

Co do zwykłych programistów to standardowo im lepszy tym lepiej, byle mu pasował zespół z dosyć luźnym podejściem do życia (śmieszkowanie czy spontaniczne wyjść na piwo czy bilard wracając z pracy są u nas dosyć powszechne), potrafił pracować w zespole itd. No i liczymy na dbanie o jakość kodu i stosowanie dobrych praktyk. Code review praktykujemy więc żadna linijka "na odpierdziel" nie przejdzie bez komentarza ;)

Jak ktoś chce sprawdzić z kim pracuje to gdzieś na tym forum znajdzie link do mojego bloga.

A no i jak ktoś ma link do GitHuba w CV to przeglądamy, także polecam (nie)dodawać w zależności od tego jaka magia się tam kryje ;)

Zainteresowani niech piszą tutaj w prywatnych wiadomościach, albo w wiadomości prywatnej na moim blogowym fanpagu https://www.facebook.com/zajacmarekblog to podam szczegóły co i jak.

czysteskarpety

zastanawiam się tylko co stażysta mógłby wnieść do większych projektów z .NET Core 2 i Angular 6+ (prócz kawy)

mar-ek1

Pracowałem już z 2 albo 3 stażystami, którzy teraz pracują jako developerzy u nas i jeśli się zrekrutuje kogoś komu chociaż trochę zależy, a nie jest tylko żeby odwalić staż to spokojnie może być osobą, która dostaje prostsze zadania, na które nie ma ciśnienia albo robi pomniejsze bugfixy. Bo stażyście też jakąś wiedzę początkową muszą mieć, po prostu mniejszą niż juniorzy. Poświęcając mu odpowiednio więcej uwagi i dając sensowne komentarze i wskazówki po kilku miesiącach on ma duużo większą wiedzę, którą zdobył przy realnych problemach, a my mamy już gotowego programistę-juniora, który zna projekt, zna ludzi i wiemy, że pasuje do zespołu. Jak wszystko jest zarządzane tak żeby nie było "na wczoraj" to taka inwestycja jest możliwa. A że tutaj robimy od zera to nie ma narzutu na wdrażanie takiej osoby w legacy code.

Lukasz_

@czysteskarpety: A potrzebujesz seniora do napisania prostego endpointu listującego coś z bazy? Dobre code review i ogarnięty stażysta napisze to na podobnym poziomie co senior. Przecież jest cała klasa zadań o ograniczonej złożoności, których jest sporo w każdym projekcie.

Akihito

Spoko inicjatywa, niestety nie mam znajomych studentow w krakowie by kogos polecic :(

mar-ek1

Zwykłych programistów też trzeba także nie muszą być studenci ;)

Dregorio

@mar-ek1: a co to za wspaniała firma?

mar-ek1
2018-05-09 20:27

Niedawno zadawałem na forum pytanie o kwestie prawne związane z działaniem aplikacji webowej. Dzisiaj za to mam kilka pytań do potencjalnych użytkowników.
Buduję aplikację (na razie webową) do zapisywana wydatków i możliwości późniejszej analizy samodzielnie jak i z pomocą samej aplikacji. Przygotowałem krótką ankietę, która pozwoli mi ustalić kierunek dalszych prac i ocenić czy do tej pory podjąłem dobre decyzje. Ankieta dotyczy ogólnie tego typu aplikacji.
https://goo.gl/forms/SqyO9Mw7MMoGGJK13

Co prawda pewnie #programiści15k nie muszą zapisywać ile wydają na alkohol, wille i szybkie samochody, ale gdybyście musieli to robić to czego byście oczekiwali po takiej aplikacji? ;)

Jedno jest pewne - patrząc na to jak idzie mi formułowanie pytać dobrą decyzją projektową będzie znalezienie redaktora dla wszelkich tekstów :D

Afish

Dodałbym do każdego pytania pole na odpowiedź otwartą, bo przykładowo odpowiadając „nie” na pytanie o maile nie chodzi mi o to, że ta funkcja nie jest mi niezbędna, tylko w ogóle nie chcę, żeby była dostępna (bo dla mnie ta aplikacja w ogóle nie powinna łączyć się z Internetem).

zwiadowca

Zobacz sobie jakie funkcjonalności oferuje np. darmowa aplikacja finanse domowe (v1) na pc.

kate87

U nas nie nie #programistów15k tacy to tylko na wykopie :P

furious programming

@mar-ek1: nie wiem dlaczego targetujesz tę ankietę również do osób nie zainteresowanych tematem. Skoro np. sam nie używam tego typu aplikacji i nie zamierzam, to po wybraniu w pierwszym pytaniu odpowiedzi „Nie”, dalsza część ankiety przestaje mnie dotyczyć.

Sugeruję usunięcie pierwszego pytania z tej ankiety, a ją całą ułożyć w taki sposób, aby dotyczyła wyłącznie ludzi, którzy z takiego oprogramowania korzystają. ;)

mar-ek1

Hmm, pisząc to zakładałem, że chodzi o osoby, które jeszcze nie korzystały, ale zamierzają korzystać i mają pewne oczekiwania. Dzięki za zwrócenie uwagi na to, jeszcze muszę się nauczyć dobrze formułować ankiety :)

loza_szydercow

Jeśli aplikacja nie będzie w jakikolwiek sposób zintegrowana z kartą czy moim kontem bankowym to jej używanie mija się z celem. To co przygotowujesz posiadał ś.p. bank BPH - kiedy działało to działało całkiem nieźle, banki mają mnóstwo informacji o tym co kupujesz (z samych transakcji kartą). Aplikacja kategoryzowała twoje wydatki, pozwalała porównać wydatki miesiąc do miesiąca i w podziale na kategorie (chyba nawet według lokalizacji - ale mogę się mylić). Ty chcesz zrobić to samo tylko pewnie użytkownik musiałby sam to wpisywać :/ Trochę bez sensu.

mar-ek1

Jest całkiem sporo użytkowników takich aplikacji gdzie ręcznie się to gromadzi. Tylko największy problem z dużą ich częścią jest taki, że albo są tylko na telefon (więc przejrzenie danych jest niewygodne), albo tylko jako aplikacja desktopowa, albo chcą mieć upchane jak najwięcej na jednym ekranie i nawet znalezienie przycisku "dodaj" jest trudne. Znam przynajmniej kilka osób, którym tyle funkcjonalności wystarczy jeśli będzie to po prostu proste.
A aplikację tworzę po godzinach i "za swoje" także w razie totalnej klapy zostanie doświadczenie związane z całym procesem ;) Ankieta powstała, żeby jednak zrobić to bardziej "profesjonalnie" i przynajmniej spróbować zbadać rynek, przynajmniej na małą skalę :)

loza_szydercow

Dlatego piszę co z mojego punktu widzenia jest kiler ficzerem takiej aplikacji - integracja. Możliwe że większość ludzi nie miała do czynienia z taką aplikacją ze strony swojego banku. Ja też nawet nie wiedziałem jak dużo informacji spływa z każdej transakcji kartą do banku. Banki śledzą lepiej nasze wydatki niż my sami będziemy w stanie :) Wiem też że wchodzi (weszła?) unijna dyrektywa która nakazuje bankom przygotować/udostępniać API swoich systemów podmiotom trzecim. Tym też mógłbyś wyróżnić swoją aplikację.

mar-ek1

O tym wymogu co do API to nie słyszałem, dzięki za info :D Chociaż pewnie nie jest to takie chop-siup dla małej aplikacji. Zgadzam się, że to by mocno wyróżniało moją aplikację.

loza_szydercow

Ponoć taki jest cel idealny - ale wiadomo banki to beton a na zachodzie w stosunku do nas są 10 lat za murzynami. W tym momencie działa to w ten sposób że podmiot trzeci może legalnie poprosić cię o hasło i login do twojego konta bankowego (chyba PayPal tak robił). Niebezpiecznik nawet parę afer z tego zrobił (mimo że to teraz umocowane prawnie).

somekind

Aplikacja kategoryzowała twoje wydatki, pozwalała porównać wydatki miesiąc do miesiąca i w podziale na kategorie - mBank to ma od jakichś 2-3 lat.

Afish

@somekind: Jak używasz jednego konta, to pewnie strona mBanku wystarcza.

loza_szydercow

@somekind: Co tym bardziej potwierdza że aplikacja autora będzie skierowana do bardzo nielicznej grupy. BTW: Siedzisz na firmowym koncie w mBanku?

kate87

Jeszcze w formie grywalizacji. Wygrywasz medal z kartofla bo wykonales 30 operacji karta w spozywczaku w tym miesiącu.:P

kate87

No mi nie zalicza cudzej karty :(

loza_szydercow

Za słaby level w takim razie :P

kate87

Cicho, doszłam już do 3-go poziomu z 5-ciu możliwych :P

loza_szydercow

Czyli używasz karty swojego faceta bez jego wiedzy? I tak nieźle :D

kate87

Pudło, ale jak chcesz możesz mi powierzyć pieczę nad swoją kartą, z PINem ofc ;)

somekind

@Afish: do zakupów używam jednego, w innych bankach konta mam tylko jeśli wymagane do prowadzenia lokat. No i pisałem o tym bardziej w charakterze ciekawostki, że nie tylko w BPH takie coś istnieje. @loza_szydercow: tak, firmowe też mam w mBanku.

loza_szydercow

Staroświecka jesteś - myślałem że poprosisz o zdjęcie karty + kod CVV.

loza_szydercow

@somekind: W Aliorze mają/mieli konto Najlepsze gdzie koszty prowadzenia były minimalne (+ wymagany wpływ co miesiąc). W mBanku jest coś podobnego? Ew. jaki jest koszt prowadzenia?

kate87

@loza_szydercow: no chyba lepiej przymierzyć przed zakupem, zamiast zamawiać furę ciuchów i potem odsyłać :D

loza_szydercow

@kate87: Mój błąd. Z mojej perspektywy sklepy RTV/AGD już z dawien dawna służą tylko jako panele wystawowe żeby dotknąć i oglądnąć :)

kate87

A no z tej perspektywy to tak, ale kiedy rok temu padła mi suszarka z dnia na dzień, to przy moich zatokach jednak wolałam kupić w sklepie stacjonarnym zamiast czekać na przesyłkę. Znając mnie pewnie w ciągu trzech następnych dni latała bym na gripexie zagryzanym ibupromem zatoki. ;)

loza_szydercow

Gdzie ten wątek zmierza... :D

kate87

Do powierzenia mi Twojej karty :D

loza_szydercow

To już czwarty poziom ale ok :D

kate87

Widzisz grywalizacja działa! :D

mar-ek1
2018-01-25 13:55

Przez 2 tygodnie słysz od klienta, że mocki nowych stron szykują.
Miej w piątek potwierdzone, że na pewno będzie gotowe na poniedziałek.
Dostań mocki w środę o 16 po przypomnieniu, że czekasz na nie.
Miej do południa w czwartek zaimplementowaną większość bo przez 2 tyg. zdążyli wymyślić 2 strony z 4 standardowymi textboxami i przyciskiem submit.
Dostań maila w czwartek o 13, że w sumie to wszystko ma wyglądać zupełnie inaczej.

Ostatni raz robię coś dla tego klienta od razu jak dostanę wymagania. Utwierdzili mnie w przekonaniu, że każdy ich pomysł, po przygotowaniu musi poleżeć i dojrzeć jak dobry ser :P

czysteskarpety

też ja ostatnio robię ze stawką godzinową i czy sie stoi czy leży i tak się należy ;)

mar-ek1
2017-12-01 14:18

Dzisiaj w pracy nagle przestały mi działać małe litery Ą i Ś. Pierwsza myśl to, że pewnie przestawił się język czy coś. Ale nie, wszystko ustawione tak jak trzeba. Za chwilę inne osoby w pokoju mówią, że im nie działa. Delegacja do działu IT poszła kulturalnie zapytać co odwalili, czy coś instalowali itd.
Otóż nie.
Okazało się, że w dzisiejszej aktualizacji do MS Teams Microsoft wprowadził mapowanie dwóch skrótów klawiszowych - alt+s i alt+a. Nie da się ich nadpisać. Tak więc dopóki działa na komputerze MS Teams, którego używamy jako jedynego komunikatora wewnątrz firmy z rozproszonymi zespołami, nie można wpisywać polskich znaków. Zgłoszenie podobno poszło.

Afish

Teams to jeszcze pół biedy, bo to tylko aplikacja. Raz w jakimś HP miałem w sterowniku zaszyte na sztywno alt+l, z tym to dopiero była zabawa.

czysteskarpety

w HP masz jeszcze drivelock, padnie płytka w lapku i SSD do wywalenia :)

furious programming

nie Alt+A, bo tak się diakrytyzowanych znaków nie wybiera – Ctrl+Alt+A.

Afish

Grammar nazi w kwestii skrótów klawiszowych jeszcze nie spotkałem :D

Waleq

Podobna sytuacja u mojego kolegi, przez 30 minut szukał przyczyny. Ja odpaliłem aplikację trochę później i już aktualizacja nie chciała mi się zainstalować :D
Jeśli chodzi o polskie litery ALT + WIN + A i ALT + WIN + S działa :)

Afish

Jak już chcemy być tacy precyzyjni, to do polskich znaków jest AltGr. Ten alt po prawej stronie spacji to AltGr, ten po lewej to po prostu Alt, da się uzyskać efekt AltGr przez wciśnięcie Ctrl + Alt.

vpiotr

@Afish - napisz to do supportu Microsoftu (chociaz to chyba od nich pochodzi ta koncepcja).

mar-ek1

Pisząc alt miałem oczywiście na myśli alt po prawej stronie spacji. Nie szukałem czy jest inny skrót na to.
Nasz dział IT podobno zgłosił problem do Microsoftu.

furious programming

@mar-ek1: prawy to AltGr i ma takie samo działanie jak Alt+Ctrl (dla polskiego układu klawiatury).

mar-ek1

Lewy Alt+Ctrl też w tym wypadku nie działają dla układu "Polski (programisty)"

somekind

Mnie to nie dziwi, to wszakże kontynuacja od dawna prowadzonej przez nich akcji wynaradawiania Polaków z zapisem dat: http://commitandrun.pl/2016/0[...]osoft_zwalcza_polska_kulture/

mar-ek1
2017-06-02 20:15

W samym konkursie "Daj się Poznać" mimo wyrobienia limitu postów i dostania się do finału poszło mi średnio i aplikacji było daleko do ukończenia ale jeszcze nie wszystko stracone - Maciek wybrał mój temat, który zgłosiłem i wystąpię jako prelegent na gali finałowej :D
Jeśli ktoś też się wybiera to proszę wziąć pod uwagę, że będzie to moje pierwsze publiczne wystąpienie więc niech te pomidory z sali nie będą rzucane za mocno :D

Matttt

Brawo! Bardzo trudno się przełamać do występu na żywo. Podobno ludzie bardziej boją się wystąpień publicznych od śmierci. :D https://www.psychologytoday.c[...]/the-thing-we-fear-more-death

mar-ek1

Dlatego zgłosiłem się zanim zacząłem się zastanawiać czy na pewno chcę :D Od jakiegoś czasu chodziła za mną chęć wyjścia z piwnicy i spróbowania gadania do ludzi więc trafiło się idealnie :)

mar-ek1
2017-04-23 13:11

5 powodów, za które polubiłem JavaScirpt pracując z nim bardziej amatorsko. Mniej technicznie, a bardziej ideologicznie :P Osób twardo stroniących od JSa nie przekonam, ale niezdecydowanych może :D
http://zajacmarek.com/2017/04/5-powodow-ktore-lubie-javascript/

czysteskarpety

te mnogość bibliotek czy frameworków to ostatnio bardziej na minus, a tak to się zgodzę :)

Burdzi0

Całkiem spoko, ale z 4 punktem się nie zgodzę. Java i C# to nie wszystko (zwłaszcza, że do Javy wchodzi w 9 jshell). Pierwsze co mi przyszło na myśl to Python. I tak jak powiedział @czysteskarpety ta mnogość bibliotek (a raczej czas w jakim się pojawiają i znikają) jest uciążliwa.

Westen

@czysteskarpety: To zależy. Jeśli patrzymy na to, że przy powstawaniu takiego frameworka mutuje się styl programowania(funkcyjne, reaktywne) to spoko. Jeśli zaś patrzymy na to z strony początkującego, który dostaje ogrom takich bibliotek / frameworków to już jest źle. Większość z nim jest napisana bez przemyślenia.

Najgorsze co mnie irytowało jak pracowałem w front-end to pluginy w jQuery. IMHO samo jQuery to g**no.

czysteskarpety

to forum też go używa więc chyba aż tak tragicznie nie jest ;)

Maciej Cąderek

Przecież JavaScript to podjęzyk.

vpiotr

Nie wiem jak można nie lubić JavaScripta. To tak jakby się obrazić na SQL, RegExp albo na... cyfrę 4. A najlepsze że hejtują go osoby, które na codzień nie muszą z nim pracować (developerzy backendu).

Marcin.Miga

@Westen To pewnie jesteś "królem backendu" :)

talion

Dzięki :) będę miał argumenty dla żółtodziobów z mgr z polibudy dlaczego warto zainteresować się JS ;)

członek zarządu

Słaby post, zajmujesz nim tylko miejsce w internecie. Mam nadzieję, że zapłaciłeś chociaż za hosting.

scibi92

No właśnie, przy takiej ilości framerków to już masakra totalna :D

scibi92

W Javie przynajmniej nie muszę uczyć się nowego co pół roku :P Tak samo jak z tymi narzędziami budowania, masakra...

mar-ek1
2017-04-20 21:07

Klepię powoli tą swoją konkursową appkę w React'cie (jak to się odmienia tak w ogóle?) i końca nie widać. Może ją skończę do końca maja, ale raczej przyszłego roku :D
Tak to jest jak programista C# bierze się za ambitniejszy kod w JS :P Czuję się jak stażysta na praktykach :D
http://zajacmarek.com/2017/04/poczatek-opowiesci/

grzesiek51114

Dalej jest już tylko gorzej... z JS. Zaręczam Ci. ;)

mar-ek1

@grzesiek51114: Dzięki za pocieszenie :D Mimo wszystko wierzę, że dam radę wycisnąć z JS ładny kod i zadowolenie z pracy :) Plan jest taki, że teraz tego potworka kończę na tyle żeby coś działało, a po konkursie robię to jeszcze raz tylko tak jak się powinno robić. Jestem ciekaw czy podołam i nadążę za tempem JSowego świata :P