Przestrzenie nazw

Adam Boduch

W ramach przestrzeni nazw, artykuł o tej samej nazwie nabiera zupełnie innego znaczenia. Można powiedzieć, że przestrzeń nazw to fraza umieszczona przed właściwą nazwą tekstu. Przykład: {{SITE URL}}User:Adam_Boduch czy {{SITE URL}}Template:W_budowie. W tych przypadkach przestrzenie nazw to User oraz Template.

W systemie dostępne są następujące przestrzenie nazw:

  • User - przestrzeń nazw w ramach której tworzone są strony użytkowników
  • Template - szablony, które mogą być wykorzystywane w artykułach
  • File - załącznik, plik umieszczony na serwerze
  • Image - załącznik, obrazek umieszczony na serwerze

User

W ramach tej przestrzeni nazw można tworzyć strony użytkowników, które działają tak samo jak zwykłe artykuły. Strony użytkownika mogą służyć do zakładania prywatnych blogów, można ich używać do tworzenia prywatnych zapisków czy nawet skromnych małych wizytówek WWW.

Template

Są to szablony które mogą być wstawiane do innych tekstów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Formatowanie tekstu.

File, Image

W ramach tej przestrzeni znajdują się pliki oraz obrazki. Załączniki dodawane na serwer mogą mieć własny opis, tak jak zwykłe artykuły posiadają historię zmian. Wstawianie linków do obrazków czy innych plików jest identyczne jak w przypadku innych artykułów. Nie zapominaj tylko o poprzedzeniu właściwej nazwy, stosowną przestrzenią nazw.

Zobacz też:

0 komentarzy