Nowy plan przyszłości Delphi

Ktos

CodeGear blisko dwa tygodnie temu opublikował nowy plan wydań nowych wersji Delphi oraz C++ Buildera (tzw. roadmap).

Możemy z niego wyczytać, że już niedługo, bo w drugiej połowie tego roku pojawi się zapowiadane już wcześniej Delphi kodowo "Highlander" przynoszące oczekiwane wsparcie dla .NET 2.0, typy generyczne (parametryczne) w Delphi.Net, kolejne usprawnienia w obsłudze API Windows Vista oraz DBX4, ECO IV i SQLDatastore.

Na początek roku 2008 planowana jest kolejna wersja Delphi, oznaczona "Tiburón", która przyniesie długo oczekiwane wsparcie dla Unicode w VCL, oraz typy generyczne także w języku Delphi dla Win32. Oczywiście oprócz tego nie zabraknie nowych kontrolek, takich jak "wstążki" (ang. ribbon) znane z Microsoft Office 2007. Do tego dojdą udoskonalenia IDE, jak np. wsparcie dla systemów kontroli wersji (zapowiedziano wsparcie Subversion) oraz daleko posunięte zmiany w bibliotece VCL (między innymi także poprzez wykorzystanie wspomnianych typów generycznych) jak zastąpienie BDE przez SQLDataStore.

Programiści C++ Buildera z kolei zapewne niezmiernie nie będą mogli doczekać się kolejnej wersji tego środowiska ("Barracuda"), planowanej na połowę przyszłego roku w którym środowisko zostanie dopasowane to Delphi "Tiburón" w kwestii IDE oraz biblioteki VCL (co zakłada także wsparcie dla Unicode), lepszą dokumentację, przeglądarkę klas dla całego projektu, nowe możliwości języka i kompilatora.

Koniec roku 2008 ma przynieść programistom Delphi "Commodore" z oczekiwanym nie mniej niż wsparcie dla .NET 2.0 "Highlandera" wsparciem dla platformy 64-bitowej w Delphi, C++ Builderze oraz VCL. Po "Commodore" niesprecyzowane dokładnie plany zakładają wsparcie dla środowisk wieloprocesorowych i wielordzeniowych, dla urządzeń mobilnych, tworzenie aplikacji internetowych w stylu RIA (rich internet application) i kompilatory dla innych platform niż Win32 oraz .NET.

12 komentarzy

Tiburón - skoro ta wersja ma mieć wsparcie dla Unicode, to chodziło o to, żeby nazwa to ilustrowała, czyż nie?

Ja mam nadzieję, że nie będę musiał pisać w Delphi :(

Wsparcie dla .NET 2... Lepiej późno niż wcale :-) Wkońcu coś z Delphi zaczyna się ruszać, jestem ciekaw kiedy (i czy wogóle) w delphi znajdzie się LINQ czy możliwość pisania aplikacji dla WPF... Nie ma co ukrywać, że Delphi jest daleko w tyle za Visual Studio...

ale "Commodore" (64) mogliby zostawić - wtedy wszyscy wiedzieliby co obsługuje :D

Rekin i barakuda, no jasne :-)

Tiburón znaczy rekin. el Tiburón

@Marooned: Niestety Windows Server Code Name "Longhorn" od paru tygodni jest już oficjalnie nazwany Windows Server 2008, a Visual Studio "Orcas" też stanie się prawdopodobnie Visual Studio 2008 ;)
@Blejs: A używałeś Delphi "Octane", albo Delphi "Diamondback"? Nie, bo zostały oficjalnie nazwane Delphi 8 i Delphi 2005.

W ogóle IMO nazwy kodowe często wychodzą znacznie lepsze niż finalne dla produktu, choć akurat co do Tiburón muszę się zgodzić, że jest dziwna, ale prawie na pewno w jakimś obcym języku to słowo coś znaczy.

Blejs - to są nazwy kodowe. Czy Windows Vista nazywa się Longhorn? Nie, a taka była jego nazwa kodowa. Albo czy Microsoft PowerShell nazywa się Monad? Nie. Choć szkoda, bo Longhorn czy Monad fajniej brzmią.. [Longhorn akurat to chyba na serwer przeszło?]

Nie podobają mi się jak na razie przyszłe nazwy tych środowisk. "Barracuda"? Albo ta pierwsza nazwa, następca Delphi. Jeszcze chyba napisane przez "ó". Środowisko niech się zwie jak chce, ale mam nadzieję że nazwy języka nie zmienią z c++ na "barakude", tak jak zmienili dawno już z pascala na delphi.

A oprócz nowych Delphi i C++ Builderów szykuje się nam także .NET 3.5 do spółki z Microsoft Visual Studio "Orcas", Adobe Integrated Runtime w kolejnej becie, Silverlight i naprawdę wiele kolejnych ciekawych nowości. Do tego mamy też już Zend Framework 1.0 w PHP, w lipcu ma ukazać się Lina...

No wreszcie...pozostaje tylko cierpliwie poczekać :-)