Java otwarta oficjalnie

Ktos

Potwierdziły się wcześniejsze plotki i doniesienia na ten temat: Java 6.0 będzie produktem otwartym, udostępnionym na zasadach licencji GNU General Public Licence w wersji 2.

Dostępne są już od teraz fragmenty kodu platformy Javy (Standard Edition) i działająca implementacja na urządzenia mobilne (Micro Edition). Wersja Enterprise Edition jest już od roku dostępna na otwartych licencjach Common Development i Distribution Licence (CDDL), za pośrednictwem projektu GlassFish (http://glassfish.dev.java.net/).

Całość kodu platformy ma zostać otwarta do końca I kwartału 2007 roku.

Wraz z otwarciem, platforma będzie prawdopodobnie największym otwartym projektem na świecie, a twórcy mają w założeniu, by stała się wiodącą platformą aplikacji internetowych, mobilnych i korporacyjnych. W praktyce ten ruch jest postrzegany jako próba uzyskania pomocy od środowisk wolnego oprogramowania, przed poważnym zagrożeniem pozycji Javy ze strony platformy Microsoft .NET.

Źródła:
http://www.sun.com/smi/Press/[...]06-11/sunflash.20061113.1.xml
http://www.sun.com/software/opensource/java/

9 komentarzy

trzęsą gaciami przed o niebo lepszym .NET :]

.NET? Bzdura! juz dawno nie bylo tak nielogicznych rozwiazan ja w .NET! tam wszystko co programistom M$ wpadlo do glowy zostalo wrzucone do worka i wymieszane :/
Zeby daleko nie szukac - w C# aby sprawdzic jak zachowa sie dana metoda musisz analizowac CALA hierachie klas! A nuz gdzies po drodze zamiast override bedzie new?
i drugi przyklad - niech Twoj klient sie nie zdziwi, jesli Twoj program nagle sypnie mu w oczy wyjatkiem, ktory wystapil gdzies w klasie nadrzednej, do ktorej nie miales dostepu - Ty o tym nie wiesz, bo nie ma obslugi wyjatkow jawnych!
A jak odrozniasz interfejs od klasy? po literce "I"?
Jesli odpowiada Ci taki balagan - Twoj problem...

pozdrawiam

Ino że .NET stworzony został głównie przez programistów Borlanda więc nie zrzucaj winy na MS

No i jednak preferuje języki, które po kompilacji działają zawsze. Java działa rzadko [pomijam, że w dodatku wolno jeśli już cud się zdarzy i się uruchomi]

Jesli uwazasz, ze dziala wolno poczytaj o Mustangu oraz SWT, to nagle okaze sie ze dziala znacznie szybciej... Nie rozumiem stwierdzenia, ze Java dziala "rzadko"?
To chyba dzieki niej program raz napisany dziala tak samo zarowno pod winda i Linuxem! wiem z doswiadczenia, ze zaoszczedza to sporo pracy programiscie!
Natomiast .NET powstal na "jedyny sluszny OS" wiec osobiscie mam go w d... (poczekam az sie Mono lepiej rozwinie, to pomyslimy o C#)

pozdrawiam

.NET z mojej wiedzy powstał także (oficjalnie!) na FreeBSD. Ale masz rację, że Mustang ma nareszcie zrobić coś z wydajnością. Ciekawe jak wyjdzie... Bo obecnie to szybkość działania niektórych aplikacji Javovych to tragedia.

I czemu tak brzydko wyglądają te wszystkie co znam? :)

Krolik - "Jeśli chodzi o wygląd, są ładne darmowe skórki do Javy."
Możesz mi podać jakieś linki, bardzo prosze, i na jakiej zasadzie to działa ?

Poszukaj w googlu np. o tonic look & feel. Każdy może sobie napisać własny wygląd kontrolek Swinga, jeśli mu nie odpowiadają. Poza tym jest jeszcze AWT i SWT, jeśli ktoś chce mieć natywne kontrolki.

Odnośnie "o niebo lepszego .NET", to benchmarki pokazują że wydajnosć JVM Suna i IBM jest wielokrotnie wyższa niż wydajność JIT Mono i są mniej więcej na podobnym poziomie co JIT microsoftu na Windows (czasem Java wygrywa, czasem .NET, ale rzadko o więcej niż 50%). Zanim na inne platformy będzie .NET tak dobry jak Java, to Java będzie już daleko do przodu

@Tryllion - Plastic (bardzo ladny!), TinyLaF,

Marooned - java działa rzadko i wolno? Rozmawiałem ostatnio z gościem pracującym w Computerlandzie, gdzie używali .NET i mówił, że stabilność .NET to porażka przy Javie. Siedzę od lat w Javie i nie spotkałem błędów w JVM i bibliotekach (mimo że takowe ponoć istnieją, ale są to jakieś pierdułki jeśli mówimy o wersjach stabilnych JSDK). Java jest dużo lepiej wytestowanym i dojrzalszym środowiskiem niż .NET. Nie darmo wszyscy na tym stawiają systemy HA, a nie na .NET, na którym się czasem frontendy robi. Po prostu istnieje na rynku dłużej i ma szerszą rzeszę użytkowników. Nie mówiąc o tym że jest od dłuższego czasu najpopularniejszym językiem programowania. A odnośnie wydajności, może opierasz swoją wizję na Javie 1.3 i Swingu z domyslnie wyłączoną akceleracją sprzetowa. Faktycznie Swing udał się słabo, choć w Mustangu jest mocno poprawiony. Jeśli chodzi o wygląd, są ładne darmowe skórki do Javy.

Do Ktosia: masz rację, że szybkość działania niektórych javowych aplikacji to tragedia. Ja dodam do tego tylko, że szybkość działania niektórych aplikacji C++ (np. OpenOffice, KDE) to też tragedia... Więc może to nie wina platformy, tylko jak się pisze kod? Niestety aplikacje te piszą przeciętni programiści, czesto wcale nie najlepiej wynagradzani. Jak porównasz ze sobą dobre projekty wywodzące się z tego samego środowiska, np. projekty pod auspicjami Jakarta/Apache, to okaże się że wydajność takiego Jetty czy Tomcata jest bardzo podobna do Apache Webserver...