GNU GPL w wersji 3

Ktos

Dzisiaj, 29 czerwca, o godzinie 18 naszego czasu Free Software Foundation opublikowała trzecią wersję jednej z najpopularniejszych licencji w świecie wolnego oraz otwartego oprogramowania - GNU GPL (ogólnej publicznej licencji GNU). Trzecia wersja licencji jest owocem wielu miesięcy prac i była bardzo oczekiwana. GNU GPL v3 przynosi zmiany w kilku kwestiach, z których najbardziej interesująca, jest oczywiście polityka wobec umów patentowych w świetle ostatnich umów Microsoft z kilkoma innymi firmami oraz ta dotycząca urządzeń zamkniętych korzystających z wolnego oprogramowania.

Cytując oficjalny komunikat prasowy:

Wersja 3 licencji GNU GPL wzmacnia te gwarancje [uruchamiania, analizy, redystrybucji i ulepszania - przyp. tłum.], upewniając użytkowników, ze mogą oni modyfikować wolne oprogramowanie na ich osobistych i domowych urządzeniach oraz dając licencje patentowe każde użytkownikowi. Zwiększa także kompatybilność z innymi licencjami wolnego oprogramowania oraz jest bardziej jednolita w stosunku do prawa międzynarodowego.

Jeremy Allison z ekipy projektu Samba stwierdził, że jest to wielkie udoskonalenie oraz że jest to niezbędna poprawka by ruch wolnego oprogramowania mógł sobie poradzić z nowymi zagrożeniami, które pojawiły się od czasu wydania drugiej wersji licencji.

Trzecia wersja licencji GNU GPL nie jest kompatybilna z wersją 2, stąd należy wyraźnie w aplikacjach zaznaczyć, że korzystają one z wersji 3 licencji (o ile nie jest obecnie stosowana formuła "wersja 2 lub nowsza").

Trzecia wersja licencji GPL: http://www.gnu.org/licenses/gpl.html
Oświadczenie prasowe FSF: http://www.fsf.org/news/gplv3_launched

4 komentarzy

GPL sux, przez ta zarazliwosc teraz nie mozna uzyc jednego liba z v2 jednoczesnie z innym na v3, to jest wolnosc!

Wolverine: tylko, że 90% aplikacji GPL (tym bardziej libów) ma "GPL v2 lub większe" :) A jak nie mają, to pewnie zmienią na takowe. Bądź na GPL v3.

GPL jest piekne. OpenSource jest piekne :).