Delphi 2007 i Delphi for PHP

Ktos

CodeGear zaprezentował swoje dwa nowe produkty: Delphi 2007 for Win32 i Delphi for PHP, z których zwłaszcza ten drugi jest bardzo ciekawy.

Delphi 2007 for Win32

Jest to oczywiście następca Delphi 2006, z tym, że następna wersja przynosi tylko i wyłącznie zmiany kosmetyczne. Delphi 2007 pozwala tworzyć aplikacje dla Windows 2000, XP oraz - co jest nowością - Visty. Support dla najnowszego "dziecka" Microsoftu obejmuje przezroczystość "szklaną" bezpośrednio w VCL, nowe kontrolki dialogowe (OpenDialog, SaveDialog) pochodzące z nowego systemu i komponenty Task Dialog. delphiwin32_screenshot1(1).gif

Ze strony tworzenia aplikacji WWW Delphi 2007 przynosi wsparcie dla techniki AJAX, bez konieczności używania jakichkolwiek dodatkowych bibliotek czy znajomości JavaScript, co pozwala się skupić bezpośrednio na interfejsie aplikacji.

Delphi for PHP

Całkowicie nowym produktem zaprezentowanym przez CodeGear jest Delphi for PHP, środowisko typu RAD dla popularnego języka [[PHP]], które według zapewnień producenta rewolucjonizuje tworzenie aplikacji w nim. Główną siłą Delphi jest VCL for PHP, biblioteka komponentów, oparta o znane i stosowane rozwiązania w rodzaju Adodb, DynAPI, Smarty czy XAjax, która pozwala tworzyć aplikacje PHP w podobny sposób w jaki obecnie tworzy się aplikacje ASP.NET z użyciem Microsoft Visual Studio 2005. DelphiPHP_screenshot1.gif

Środowisko oprócz tego oferuje zintegrowany debugger, wsparcie dla wielojęzyczności, czy bardzo ułatwia tworzenie aplikacji bazodanowych z wykorzystaniem narzędzia Data Explorer. Oczywiście oprócz tego dochodzi wykorzystanie technologii Code Insight czy Class Completion w języku PHP.

Oba produkty mają być dostępne w przyszłym miesiącu, cena Delphi for PHP to 249$, a Delphi 2007 for Win32 to wydatek 899$ za wersję Professional, a 1299$ za wersję Enterprise.

Źródła:

* http://www.codegear.com/products/delphiforphp * http://www.codegear.com/products/delphiwin32 * http://www.idg.pl/news/106809.html

24 komentarzy

Heh... Delphi for PHP ciekawie brzmi :], jak wiadomo PHP pozwala tworzyć także pliki binarne, może i na to pozwoli właśnie to cudeńko. A ci do jednego z komentarzy, że "Moim zdaniem całe Delphi for PHP to kupa śmiechu, kto to widział, żeby skrypty PHP tworzyć "myszką". Rozumiem, że w końcu mamy obiekty itd., ale to jest przerost formy nad treścią - póki co liczą się jaknajbardziej optymalne skrypty, bo przecież przeciętny użytkownik nie kupi sobie dedyka. " To pamiętam jak kiedyś jeden z moich znajomych stwierdził że DELPHI jest językiem dla debili bo kto to widział aby wszystko układać na ekranie i mieć połowę programu... A sam uważam że DELPHI jest doskonałym językiem programowania baz danych i dosyć szybkim :]... PZDR

Na konferencji CodeGear ich ewangelista zapowiadał wypuszczenie kolejnej wersji Studio w trzecim kwartale tego roku. Według dawnych zapowiedzi .NET 2.0 powinno być w tej wersji już dostępne. Choć szczerze mówiąc nigdy tego nie wiadomo.

Przez cały rok czekałem na kompilator i VCL dla .NET Compact Framework 2.0 a tu kaczy kuper :(
Jak szybko nie wypuszczą jakiegoś Delphi 2007 for .Net to trzeba się będzie w końcu przesiąść na M$ VS i tyle. Chyba zapomnieli o obietnicach i programistach PDA :(

Nie wie ktoś czy zapowiadają wogóle D4.Net ? Bo nigdzie w sieci nie znalazłem.

BcbMan: google, php-qt, php-gtk... Ostatnio w phpSolutions ukazał się artykuł traktujący o php-gtk.

Szczerze mówiąc to, na te moment Delphi4PHP nie przypomina mi środowiska przeznaczonego dla developerów tylko dla ludzi początkujących, którzy muszą napisać jakąś aplikację internetową a sami nie potrafią. Sama prezentacja produktu przez CodeGear mówi sama za siebie. Ucieczka od trudnych pytań i ogólnikowe opisywanie. Może narzędzie jest ciekawe, chętnie bym mu się przyjrzał bliżej, ale na pewno nie za taką cenę.
Źródło tworzonych dokumentów jest koszmarną przeplatanką wszystkiego: php, javascript, html i css. Mówią, że środowisko wspiera dwie przeglądarki: firefox i IE. Ciekawi mnie także w jaki sposób wspierają te przeglądarki.
No ale tak jak to mówił ich "ewangelista", jest to dopiero wersja 1.0, więc nie pozostaje nic innego jak poczekać jak się ten projekt rozwinie.

Podobno na dniach ma być dostępny na serwerach, ale wzorowali się na VCLach delphi. Najwiekszym problemem w Delphi4PHP jest to ze kod nie wyglada najlepiej no i nawet na prezentacji nie bardzo im działał a NAJCZĘŚCIEJ wymawianym słowem było coś w rodzaju TO TYLKO WERSJA 1.0 w następnych będzie lepiej... :)

Rolland, ciezko powiedziec... Faktem jest ze taki np. TurboPHP sukcesu nie odniosl, ale ogolnie propozycja jest ciekawa. Najpierw chcialbym sie zapoznac z Vcl4PHP ale niestety nie ma jeszcze na SF.

Byłem dziś na spotkaniu z "ewangelistą", tak się nazwał :), CodeGear i musze Wam powiedzieć, że obie te pozycje to jedna wielka POMYŁKA, jedyną ciekawą rzeczą jest to, że PODOBNO mają teraz udostędniac nowe wersje "Studia" co KWARTAŁ- OBY IM TO NA DOBRE WYSZLO

a ja chcialbym sie nauczyc robic aplikacje okienkowe w php. sa jakies materialy w necie do tego?

BatSk8: jak? chociażby używając popularnych i nie takich wcale ciężkich bibliotek, jak to ująłeś, np. Qt, Gtk - ale o tym już wspomniałem.

"Inna sprawa to sprawić, żeby programy kompilowane w takim języku działały równie szybko co te w Delphi, czy C++Builder. Ale myślę, że w dobie Visty :( nie stanowiłoby to problemu."

PHP jest szybsze, musi być szybsze. Skrypty na serwerze kompilują się w częściach setnych sekundy przy każdym przeładowaniu strony i jest OK. Nie wyobrażam sobie jednak na jakiej zasadzie miałyby być generowane formatki, okna itp. Musiała by to być jakaś ciężka biblioteka, bo to język to programowania WWW.

BcbMan: http://priadoblender.com
Zresztą można w PHP pisać też aplikacje okienkowe z użyciem bibliotek np. Qt, Gtk

Według mnie powinni zrobić kompilator PHP.
A dokładniej chodzi mi o to, żeby w PHP można było robić aplikacje dla konsoli albo dla Win32.

To byłaby rewolucja w programowaniu. Podstawowa składnia PHP jest imo o wiele bardziej przejrzysta niż Delphi i C++ razem wzięte (tak naprawdę to do PHP wzięto to, co najlepsze w C++ i Perlu). Człowiek myśli o właściwym problemie, a nie zastanawia się, jak coś zapisać.

Inna sprawa to sprawić, żeby programy kompilowane w takim języku działały równie szybko co te w Delphi, czy C++Builder. Ale myślę, że w dobie Visty :( nie stanowiłoby to problemu.

A z drugiej strony, podziwiam odwagę twórców Delphi for PHP - będzie im to ciężko sprzedać.

"Tylko nazwa jest imo bezsensowna. Delphi for PHP.. No to w końcu Delphi czy PHP? Bo przecież od jakiegoś czasu Delphi to osobny język."

Dla mnie Delphi to był i nadal jest kompilatorem. Tak samo jak Kylix i Lazarus i dotyczy to tego samego języka. Wszystkie nowsze wersje Delphi z mocno zmodyfikowanym ObjectPascalem dalej są kompilatorami, a język w nich nazwałbym DelphiPascal, dlatego według mnie nazwa Delphi for PHP jest jak najbardziej odpowiednia. Jeśli piszemy coś w C++ Builderze, to używam języka C++, a nie języka "C++ Builder", więc nazwa np. C++ Builder for PHP to już byłaby rzecz śmieszna :)

Moim zdaniem całe Delphi for PHP to kupa śmiechu, kto to widział, żeby skrypty PHP tworzyć "myszką". Rozumiem, że w końcu mamy obiekty itd., ale to jest przerost formy nad treścią - póki co liczą się jaknajbardziej optymalne skrypty, bo przecież przeciętny użytkownik nie kupi sobie dedyka. W dodatku ten edytor WYSIWYG :( Przecież powinniśmy mieć kontrolę zarówno nad kodem HTML, nad szablonami, jak i nad kodem PHP. Co do szablonów to jeśli ktoś chce zrobić prostą stronę, a Delphi for PHP pozwala tylko na Smarty to jest to kpina. Smarty to nie system szablonów, tylko nakładka na PHP. Już widzę jak te skrypty będą zoptymalizowane... Ale to dobrze, normalni programiści pozbędą się śmiesznej konkurencji.

DriveX - ja też piszę jeszcze na Delphi 7, bo całe D2005 i BDS mnie rozwala po prostu.

nav może nie do kamienia łupanego bo patrząc na sam generowany kod nie jest jeszcze aż tak tragicznie, poza tym, że style osadzane są bezpośrednio w dokumencie. Choć też podchodzę do tego narzędzia sceptycznie i bez późniejszej ingerencji kodera na pewno się nie obejdzie. Ciekawi mnie też jakie przeglądarki będzie wspierać to środowisko, bo jak wiadomo nie każda tak samo interpretuje style. Na ten moment wygląda mi to na trochę bardziej rozbudowany WYSIWYG z edytorem i wbudowaną bazą skryptów. Może i ciekawe, ale raczej nie za taką cenę.
Na razie jednak przedstawiane opisy są lakoniczne i z czasem dopiero zobaczymy czy tym razem Borland'owi udało się stworzyć coś porządnego.

Ktos - dzięki za info :]

Marooned, CodeGear to grupka ludzi z Borlanda, którzy przejęli wszystkie IDE, co ich Borland chciał się pozbyć, ale nikt kupić nie chciał zbytnio ;-)

A to CodeGear to teraz właściciel Delphi? Bo zatrzymałem się jak Borland, dawniej Inprise, dawniej Borland ;) chciał sprzedać Delphi.

Co do PHP to ja nadal w epoce kamienia łupanego, ręcznie w EditPlusie klepię kod.. nie trafiłem jeszcze na fajne środowisko do PHP, w którym [jak w EP] mógłbym dodatkowo podpiąć sobie zewnętrzne narzędzia [help kontekstowy, własne skrypty AWK] czy też miałbym find/replace z obsługą pełnego RegExp [tu minus EP, bo ma tylko POSIX].

A do .NET to VS2k5 po prostu rządzi i wymiata. MS tym razem zrobił kawał doskonałej roboty. Jedyne co, to autochowanie paneli bocznych irytujące, bo przełącznik wspólny dla widoku kodu i formatki :/

Patrząc na kod generowany przez D4PHP, to strony wrócą do epoki kamienia łupanego... warstwa prezentacyjna wymieszana z tekstem, znowu... a przecież teraz kaczi jest web2.0.

Kurcze, żal mi **** ściska, miałem nadzieje, że w końcu dodadzą .net 2.0, że będzie można „ruszyć na PDA”, a tu TAKA KOSMETYKA…, z ciekawości skoczę do Warszawy na te pokazy a potem chętnie podzielę się WRAŻENIAMI…

Szkoda, że na stronach CodeGear znajduję się tak mało informacji na temat tych obu środowisk. Szczególnie przykry jest fakt małej ilości informacji o D2k7. Z opisu, który znajduje się na stronie mogę wnioskować, że popracowano nad bazą danych i nad częścią wizualną (przystosowanie do Visty), niestety takie zmiany mogli wprowadzić jako uaktualnienia, a nie robiąc całą nową wersję. Mam nadzieję, że to nie jedyne rzeczy, które się zmieniły w D2k7, bo inaczej ta wersja to największy niewypał.

Ja też bym wolał Turbo PHP na przykład.
A komentarze trzeba usuwać klikając edycja i "usuń" obok "dodaj", bo to normalne "Usuń" coś nie działa jak powinno.

usuwanie komentarza cos nie dziala, swoja droga zapowiada sie ciekawie oby nie bylo tak kolosalnie duze jak bds2006... Swoja droga ja dalej na D7 pisze... Ciekawe czemu...

Tylko nazwa jest imo bezsensowna. Delphi for PHP.. No to w końcu Delphi czy PHP? Bo przecież od jakiegoś czasu Delphi to osobny język.