Ajax

bordeux

AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML), asynchroniczny JavaScript (EcmaScript) i XML – nie jest technologią samą w sobie, lecz terminem określającym "nowe" podejście do wykorzystania dotychczasowych technologii razem, włączając w to: HTML lub XHTML, kaskadowe arkusze stylów, JavaScript, Obiektowy model dokumentu, XML, XSLT oraz XMLHttpRequest.

Kiedy te technologie zostaną wykorzystane razem w ramach modelu AJAX, aplikacje sieciowe są w stanie dokonywać szybkich, przyrostowych aktualizacji w interfejsie użytkownika bez potrzeby przeładowywania całej strony w przeglądarce. To sprawia, że aplikacja wydaje się szybsza i lepiej reaguje na akcje użytkownika.

Wadą większości rozwiązań AJAX-owych jest fakt, że przycisk "wstecz" w przeglądarce przestaje działać zgodnie z oczekiwaniami – jego wciśnięcie nie odwraca zmian wprowadzonych na stronie.

Źródło: Wikipedia

14 komentarzy

Tylko pytanie: czy ktoś będzie rozwijał dział? :)

Przeniosłem, przeważyła kwestia, że w dziale JavaScript tak szybko nie zginie.

Choć AJAX to nie tylko JS, to jednak głównie o niego tu chodzi - bo przecież nie musi być języka skryptowego po stronie serwera - można ssać pliki statyczne.
Dlatego przychylam się do przenosin do JS.

też tak myślę

imo lepiej by bylo zrobic podkategorie w js :>

Ktos: no i jeszcze XMLHttpRequest ;)

Od czegos trzeba zacząc ;)

Biblioteki i przykłady do nich. I chyba tyle, bo co jeszcze o Ajaksie można powiedzieć? :-)

PS. http://developer.mozilla.org/pl/docs/Kategoria:AJAX

Coldpeer: sam się nie rozwinie, trzeba zrobić chociaż jakieś TODO artykułów. Na pewno musi być artykuł Biblioteki.. i tu mi na razie brakuje pomysłów :P

W sumie też o tym myślałem, ale pierw może poczekajmy, czy jest warte świeczki trzymanie tego - czy się dział rozwinie. No i jakby nie patrzeć, AJAX ma też dużo wspólnego z XML-em, ale IMHO też bardziej do JS pasuje.

Ja jestem konserwatywny i bym to do działu JS wrzucił...

Mam nadzieję, że coś z tego powstanie.

W takim razie utwórzmy jeszcze 10 innych działów bo przecież można też mieć mieszanke HTML&CSS, HTML&PHP, PHP&XML....

bordeux: PHP ???