CSS, opacity i jego dziedziczenie, IE i max-width

0

Witam. Mam taki problem: tworzę sobie stronkę, na której główna część jest półprzeźroczysta (opacity:.8 i filter:alpha(opacity=80) ), i w niej chcę wstawić od czasu do czasu zdjęcia. No i tu się pojawia problem: zdjęcia też są przeźroczyste, więc mieszają się z tłem. A to delikatnie powiedziawszy wygląda beznadziejnie.

Stąd moje pytanie: jak ominąć w tagu img dziedziczenie opacity? Próbowałem tak:

img
  {
  opacity: 1;
  }

Nie działa

img
  {
  opacity: 1.25;
  }

(1.25*0.8=1) Nie działa.
Jakieś pomysły?

Dopisane:

Drugi mój problem również dotyczący obrazków. Mam div'a o określonej szerokości i w nim obrazki. Jednak czasami zdarza się, że obrazki "wystają" poza div'a. W Mozilli objawia się to wystawaniem poza obszar, zaś w IE - rozwalaniem całej strony i rozciąganiem tego div'a. W Mozilli problem dało się rozwiązać w banalny sposób - max-width: 100% i w razie, gdy obrazek jest za duży, jest on odpowiednio skalowany. Jednak jak wszyscy wiedzą atrybut max-width nie spełnia swej roli w IE. Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiazać?

0

Bardzo cię pocieszę, jak i mówiłem na Jabberze. Przegooglałem pół Sieci i znalazłem kilka rzeczy co do opacity (przepraszam za polsko-angielskość):

quiris napisał(a)

zdefiniowanie opacity dla przodka automatycznie determinuje opacity dla wszystkich jego potomków i nie jest możliwe ręczne tego zmienienie. (#)

Z czego to wynika?

According to the spec, opacity can be thought of conceptually as a postprocessing operation, so the selected grade of transparency is applied to all its content. (#)

Jak sobie z tym poradzić? Są dwie możliwości - pierwsza to obrazek PNG z kanałem alpha jako tło diva + filtr dla IE poniżej 7, które nie obsługuje półprzezroczystych divów. (http://www.alistapart.com/articles/pngopacity/)

Druga to wykopanie img z diva i jego absolutne pozycjonowanie tak, aby wyglądal na element diva.

Innych możliwości nie ma.

0
Adam.Pilorz napisał(a)

Jednak jak wszyscy wiedzą atrybut max-width nie spełnia swej roli w IE. Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiazać?

http://www.doxdesk.com/software/js/minmax.html

0

Próbowałem kombinować z opacity, niestety, bez zadowalających efektów. Mówi się trudno :) - zrezygnowałem z przeźroczystości, płynniej działa przewijanie :D.

Co do max-width: Dzięki Marooned, pomogło.

P.S. Jak ktoś zna jakąś inną skuteczną metodę na tą przeźroczystość, to chętnie posłucham, ale obawiam się, że jest to niewykonalne biorąc pod uwagę, jak to jest renderowane.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0