Jakie kodowanie?

0

Ostatnio zauważyłem iż zarówno ta jak i inne strony posiadają kodowanie UTF-8. Jaka są zalety i wady tego kodowania? Większość webmasterów wykorzystuje i zaleca kodowanie ISO-8859-2.

0

A ja pracuję w systemie Windows więc korzystam z kodowania Windows-1250. ISO to dla mnie krzaki, a dzięki 1250 widzę normalnie polskie znaki w dowolnym edytorze tekstowym. A po co mam się ograniczać i męczyć z ISO, skoro wystarczy jeden tag meta aby przeglądarka poprawnie wyświetliła znaki? Bez sensu...

0

No w sumie fakt. To tak w ogóle dlaczego używa się róznych kodowań? [???]

0

Ponieważ różne narodowości mają różne dodatkowe (jeśli nie całkiem inne) znaki.
Część ludzi (np. panowie i panie z MS) nie chce się podporządkować standardom i robi własne.

0

no tak, wiem... Micro$oft...
Może się ktoś odezwie w zwiazku z UTF? :)

0

Marooned to fakt ze korzystajac z kodowania Windows-1250 nie masz krzakow... ale czy pomyslales o innych przegladarkach nie pod Windows ktore mogą nie rozpoznawac tego kodowania?? i wtedy taki user bedzie mial krzaki...

0

No sorry, ale nie spotkałem się jeszcze z przeglądarką, która nie umie sobie poradzić z różnymi kodowaniami. No a jak ktoś używa jakiejś z 1983 to sorry Winnetou. Ja nie będę się męczył dla nich. I to nie moja wina, tylko MS, że się kiedyś nie podporządkował.

0

Ja ze swojej strony powiem tyle - mi to rybka, w czym mi ktoś wysyła, o ile ta wysyłana rzecz się daje otworzyć czymś co wchodzi w skład KDE - bo dowolne kodowanie toto może przekonwertować w locie na dowolne inne (czyli zwykle na natywne UTF-8)
Za to sam się staram wszystko robić w UTF - lubię uniwersalne standardy.
Warto się unikodem zainteresować jeśli istnieje konieczność jednoczesnego wykorzystania kilku dziwnych języków (np. polski i rosyjski, bo z taką kombinacją miałem niedawno do czynienia), bo kodowanie jest jedno a działa wszystko.

0

może troche głupkawe pytanie, ale czym to przekonwertować? [???]
W edytorach nie ma opcji konwertuj na Unicode :)

sorry, ze wyciagam ten temat, ale tego to sie tyczy ;)

0

w niektórych edytorach jest, a chociażby sam IE daje możliwość konwersji. bierzesz zapisz jako i wybierasz kodowanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0