Kodowanie www

0

Czesc,
Ostatnio zaczalem robic strony internetowe. Swoja pierwsza strone chce zrobic w Notatniku. Jest juz prawie skonczona. Ostatnio ulyszalem, ze jest cos takiego jak kodowanie znakow. Podobno standard to iso-8859-2. Jak zrobic, zeby strona byla w tym zakodowana. Dotyczy do chyba polskich znaków. Czy to znaczy, ze jak mam np. "ś" i dodam do tego linijki kodu odpowiedzialne za kodowanie, to Notatnik to zmieni??

0

Jak piszesz w Notatniku, to daruj sobie ISO bo się pochlastasz przy każdej zmianie... po to wszystkie normalne przeglądarki obsługują różne kodowania, aby pisać w tym, co jest wygodne.

Więc jak już używasz kodowania windows (1250) to tylko dorzuć poniższą linijkę do sekcji HEAD i wszystkim zajmie się przeglądarka wyświetlając znaki prawidłowo.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">

//wątek przenoszę, bo nie ten dział

0

Tak... Marooned ma rację - można się pochlastać, jak się pisze w Notatniku. Problem w tym, że to kodowanie nie jest bynajmniej obsługiwane przez wszystkie przeglądarki. Generalnie nieliczne przeglądarki pod systemami innymi niż Windows potrafią to obsłużyć. Dlatego poleciłbym mimo wszystko:
NotatnikSP - alternatywa dla Notatnika, http://nsp.xu.pl/, pozwala używać różnych kodowań, do tego ma parę wygodnych narzędzi przy tworzeniu między innymi stron WWW.
Kodowanie ISO - jakby nie patrzeć jest to standart kodowania.
P.S. Nie chcę tu wywołać wojny między systemami/kodowaniami/standardami/programami, tylko chcę polecić coś, dzięki czemu ludzie czytający taką stronkę nie będą musieli siebie pochlastać korzystając na przykład z Linuksa czy Bóg wie czego jeszcze.

0

Tzn, ze np. w Notatniku dodanie linijki za kodowanie w ISO nic nie da. Kazdy polski znak trzeba byloby zmieniac recznie. Ale np. czy we front page'u sam program zmienilby te literki za mnie ??

0

notatniksp jest fajny ale sie mozna pochlastac z jego kolorowaniem...

polecam Macromedia Dreamweaver ;)

0

Tzn, ze np. w Notatniku dodanie linijki za kodowanie w ISO nic nie da. Kazdy polski znak trzeba byloby zmieniac recznie. Ale np. czy we front page'u sam program zmienilby te literki za mnie ??

Troche o kodowaniach masz na polskiej stronie ogonkowej.</url>

0

Pl2PlWin.exe - to jest freeware programik do konwersji pomiędzy różnymi standardami kodowania znaków. Można go ściągnąć stąd: http://www.promat.com.pl/freeware/freeware.htm
pozdrówka

0

Nickt - ale to już mówiąc szczerze całkiem niewygodne, żeby mieć osobny program do przekodowywania... Mam na myśli, że jak już, to wygodniej sobie skorzystać z NSP, w którym jednym klawiszem przed zapisaniem dokumentu konwertujesz wszystkie znaki do ISO, a dla wygody po otwarciu możesz przekonwertować do WIN, coby wszystko widzieć dobrze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1