Tani sposób na publiczny statyczny adres IP

0

Mam laptop odpalony 24h w domu na Linuksie, służy mi do użytku własnego pod jakieś własne maje projekty typu serwery REST, WWW, chmura Nextcloud i ogólnie zabawy własnej. Obecnie laptop jest połączony za pomocą openVPN do routera kolegi który ma publiczny i statyczny adres IP. Szukam jakiegoś innego rozwiązania ponieważ to połączenie jest kiepskie, pingi są kiepskie, odpowiedzi na żądanie idą po 3 sekundy albo i nawet dłużej. Połączenia potrafi zrywać, konfiguracja jest uboga.
Na razie wymyśliłem tylko wykupienie jakiegoś taniego VPS lub VPN (jak znacie jakiś tani godny polecenia to prośba podanie tutaj albo na PW). Ale też nie jestem do końca pewien czy po wykupieniu VPS i postawieniu openVPN nie będzie to samo jak teraz. Z VPN znów problem że trzeba dokupić statyczny adres IP, z tego co mniej więcej oglądałem koszt raczej duży.
Pytanie i prośba do Was czy może ktoś zna jeszcze inne rozwiązania albo konfiguracje które by polecił?

1

Musi to być adres IP? Jeżeli może być url to jakiś DDNS można ogarnąć. Pamiętam, że kiedyś używałem jakiegoś za darmo, z tym, że url nie można było samodzielnie ustawiać i url był subdomeną/

2

O serwerze odpalonym w domu zapomnij, chyba że chcesz wkurzyć wszystkich dookoła (domowników, użytkowników, telekomunikację, siebie).
Tu masz jakąś okrojoną ofertę: digitalocean za darmo lub prawie za darmo.

2

Chyba najtaniej będzie sprawdzić czy Twój dostawca nie ma w usłudze stałego IP

1

zalezy po co ci ten publiczny ip, jesli chcesz sobie wystawic jakis twoje lokalne api to moze wystarczy ci ngrok

1

Musisz miec statyczne IP na routerze. Każdy pakiet który przyleci na router musi być odpowiednio przekierowany. Teraz pewnie ogarnia to router Twojego kolegi. Więc musisz zrobić dwie rzeczy:

1 Statyczne IP na routerze
A) - Wykupić u dostawcy Internetu (ISP)
B) - Skorzystać z DynDNS - są płatne, ale są też darmowe jak dyn.com lub noip.com. Jak masz router Mikrotika to masz za darmo ootb bo Mikrotik udostępnia DynDNS.

2 Przekierowanie ruchu
Na firewallu routera robisz przekierowania, żeby pakiety, z Twoim docelowym adresem IP, na docelowe porty jak np. 80 (i inne innych usług), przylecą na router, to mają polecieć do Twojego serwera z IP statycznym 192.168.1.XXX na port YY. Obecnie robi to pewnie router Twojego kolegi, do któego łączysz się po OpenVPN.

Ja mam tak kilka serwerów i działają świetnie. Monitoring CCTV, owncloud etc. Ofc mam też backup na VPS. Mam kilka lat już i miałem faktycznie parę awarii jak nie było prądu czy sieci, ale działa całkiem ok, jak prąd i sieć są ;p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1