Spring i Angular na Windows Server + IIS

0

Witam,
mam swoje aplikacje Angular + Spring Boot, które w przyszłości planuję wystawić na vps.
Zastanawiam się nad wybraniem Windows Server 2016 ponieważ trochę go znam i mam już jakieś małe doświadczenie w pracy na nim.
Aplikacja Springowa byłaby uruchomiona jako serwis (dzięki wrapperowi) poprzez IIS. Angularowa także byłaby obsługiwana przez IIS.

I tutaj mam pytanie bo jak wiadomo prym wiedzie Linux jeśli mowa o serwerach. Pytanie teraz, czy opisany przeze mnie sposób hostingu aplikacji, będzie ograniczał taką aplikację w kontekscie DevOpsu ?
Czy taki wbudowany Tomcat w aplikcji Spring Boot ustępuje czymś innym rozwiązaniom takim jak np. Linux + nginx ?

3

ponieważ trochę go znam i mam już jakieś małe doświadczenie w pracy na nim

Czy to jest jedyny powód? Bo jeśli tak, to jednak bym był za opcją linuksową. "Małe doświadczenie" będziesz miał po kilku dniach zabawy, przy okazji poznasz nową technologię, a poza tym to ogólnie (jeśli nie masz konkretnych powodów, dla których trzeba inaczej) serwery lepiej stawiać na linuksie: kwestie licencyjne, skalowalność, stabilność, a przede wszystkim (piszę z mojego punktu widzenia) poczucie kontroli - aktualizacje ja sam muszę wymusić, nic się samo nie dzieje. A do tego MsSQL jest czymś, co wprawdzie w nowych wersjach naprawdę działa fajnie, ale jest cholernie drogi. Wiem, że o SQL nie pisałeś, ale tak naprawdę to SQL jest jednym z głównych powodów, dla którego ludzie stawiają serwery na M$. Niby można od niedawna postawić M$ na Linuksie, sam tego nie robiłem, ale kilka osób które w tym siedzą o wiele mocniej mi odradzały takie kombinacje.

P.S. w temacie serwerów M$ taka ciekawostka. Pewien czas temu jeden serwer się wyłączył. No OK, może jakiś skok zasilania, albo ktoś coś grzebał (akurat robiliśmy wtedy mała migrację) i źle kliknął. Tydzień później to samo. Za trzecim razem zaczęliśmy szukać, co się tam dzieje. Okazało się, że to była jakaś okrojona licencja (jakiś Essential/Foundation czy coś w tym stylu) i miała limit ilości użytkowników. A instalator jakiejś aplikacji potworzył kilkadziesiąt kont (swoją drogą - nie mam pojęcia po co, bo po ich wywaleniu aplikacja nadal działała). Czy kojarzycie jakieś tego typu limity na serwerze linuksowym? Max 20 userów, a jak będzie więcej to system się wyłaczy? :D

0

Nic więcej prócz malutkiego doświadczenie mnie przy nim nie trzyma :)
Baza z jakiej korzystam to MongoDB więc raczej bez znaczenia w jakim systemie operacyjnym będzie działała.

Dzięki za radę Cerrato, poćwiczę tego Linuxa skoro będzie to miało same korzyści.

Mam pytanie co do wersji Linuxa. Firmy hostingowe oferują wiele dystrybucji. Czy ma to jakieś większe znaczenie, który z nich się wybierze ?
Firma u której prawdopodobnie postawie tego VPSa oferuje Debian, Ubuntu, Centos.

2

Co do Linuksa - moim zdaniem Debian jest optymalny. Nie jest to taki hardcore jak np. Arch, ale nie jest też dystrybucją na desktopy w stylu Mint. Żeby była jasność - sam używam Minta, ale nie na serwerach, tam daję Debiana (a dawniej, jak ten projekt jeszcze żył, to Slackware). Staraj się unikać Ubuntu, bo nawet w wersji serwerowej to się (moim zdaniem) nie nadaje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1