Język programowania na autorski sklep WWW

Odpowiedz Nowy wątek
2020-01-10 14:58
0

Dzień dobry.
Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym na jakich językach programowania mam szukać wykonawcy nowego sklepu internetowego.
Zależy mi na tym by:

 • język skryptu sklepu był otwarty dla różnych programistów.
 • by można było dostosowywać sklep pod nasze wytyczne,
 • na sklepie tworzone były by konfiguratory pod bardzo dużą ilość opcji dodatkowych do każdego produktu, plus dodatkowo te produkty należałoby łączyć w zestawy wspólne.
 • język skryptu musiałby szybko przetwarzać dane
 • skrypty dostosowane pod roboty Googla i inne oraz zgodność z wytycznymi SEO.

Obecnie pracujemy na Prestashop i system nie spełnia naszych oczekiwań.

Pytanie:
Jakie języki programowania mogę wziąć pod uwagę jak będę szukał wykonawców.

Pozostało 580 znaków

2020-01-10 15:13
2

Jeśli chodzi o łatwość modyfikacji to chyba PHP. Ludzie go mocno hejtują, ale w dużej mierze bezpodstawnie. Jakby nie patrzeć - większość rzeczy w necie stoi na PHP, język ten napędza chociażby WordPressa a także nasze forum :P. Praktycznie każdy hosting oferuje wsparcie dla niego, najłatwiej jest znaleźć kogoś, kto pisze w tej technologii. Aczkolwiek jest teraz moda na Pythona i to też jest sensowny kandydat.

by można było dostosowywać sklep pod nasze wytyczne,

To nie ma żadnego związku z wybranym językiem, a jedynie z Waszymi ustaleniami, budżetem oraz umiejętnościami wykonawcy

na sklepie tworzone były by konfiguratory pod bardzo dużą ilość opcji dodatkowych do każdego produktu, plus dodatkowo te produkty należałoby łączyć w zestawy wspólne.

jak wyżej, bez związku z językiem

język skryptu musiałby szybko przetwarzać dane

tak samo ;) Tutaj bardziej bym w takim razie zwrócił uwagę na zastosowaną bazę danych, bo najczęściej przy kiepsko przemyślanym skalowaniu, baza staje się wąskim gardłem. Plus jeszcze kwestia, na czym całość chcesz postawić - czy jakiś swój serwer, VPS, a może serwer dedykowany. W każdym razie - większy wpływ na prędkość pracy będzie miała ilość RAM przydzielona na SQL, niż zastosowany język

skrypty dostosowane pod roboty Googla i inne oraz zgodność z wytycznymi SEO.

To już w ogóle jest jakaś bzdura. Język działający po stronie serwera (czyli tzw. backend) zajmuje się wygenerowaniem treści w HTML/CSS/JS i przesłaniem z serwera do przeglądarki (albo innego urządzenia, które te dane chce przetwarzać - np. robota indeksującego). W każdym razie - Ty, jako osoba oglądająca stronę, nie masz zielonego pojęcia, w jaki sposób ta strona została wygenerowana. To, czy strona będzie się dobrze indeksować nie ma związku z tym, jaki język zostanie zastosowany, ale jaki będzie poziom tego, co przez ten język zostanie wygenerowane. W każdym języku można stworzyć gówniany albo super poprawny HTML.

Jeszcze w poradzie w zakresie wyboru wykonawcy, mogę dać kilka rad/tematów do przemyślenia:

 • co z hostingiem: kto za niego odpowiada. Czy to Wasz hosting, czy dostawca musi mieć swój
 • przeniesienie praw autorskich do wykonanego sklepu
 • kwestia dalszego wsparcia oraz gwarancji
 • powinniście dostać wszystkie loginy i hasła - do serwera, do bazy itp. Bo, pomijając złą wolę wykonawcy, koleś może wpaść pod tramwaj ;)
 • temat bieżącej obsługi - sprawdzania logów, zabezpieczenia serwera, wgrywania aktualizacji i poprawek (PHP, serwera WWW itp.)
 • jaki będzie system backupów, kto za niego odpowiada. Po pierwsze - ktoś musi to kontrolować, po drugie - powinny się robić automatycznie, ale dobrze jest sobie co pewien czas ręcznie zgrać jakąś kopię w całkowicie inne miejsce
 • jeśli planujesz duży ruch, dobrze jest postawić serwer zapasowy, który po pierwsze - w razie awarii głównego, będzie w stanie przejąc cały ruch, a po drugie - będzie na bieżąco mirrorować SQL, przez co jeśłi głowny serwer padnie, to nie dojdzie do sytuacji, w której stracisz wszystko od czasu ostatniego backupu

Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
edytowany 3x, ostatnio: cerrato, 2020-01-10 15:25

Pozostało 580 znaków

2020-01-10 15:21
0

Zależy jaki budżet do 20k można mieć solidny sklep na preście, taki mocny custom pod klienta to pewnie okolice 50k.


Pozostało 580 znaków

2020-01-11 19:06
tk
3
Bartłomiej Szatko napisał(a):

Dzień dobry.

Dzień dobry :)

Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym na jakich językach programowania mam szukać wykonawcy nowego sklepu internetowego.

Przede wszystkim chciałbym ustalić czy rzeczywiście pytasz o języki programowania czy może o gotowe systemy e-commerce? Pytam ponieważ tytuł posta sugeruje, że chcecie stworzyć system od podstaw a wymagania, że szukacie bardziej gotowego systemu z możliwością dostosowania do swoich potrzeb.

Istnieje wiele różnych systemów e-commerce takie jak choćby Magento czy wspomniana przez Ciebie Presta. To nie są języki programowania. Języki programowania to narzędzia, które służą do utworzenia tego typu systemów. Dla przykładu, do budowy zarówno Presty jak i Magento został użyty język programowania o nazwie PHP.

 • język skryptu sklepu był otwarty dla różnych programistów.

Coś mi się wydaje, że chodzi Ci bardziej o to aby kod źródłowy systemu był otwarty dla programistów po to aby mogli modyfikować system dostosowując go pod Wasze wymagania? Mam racje? Bo jeżeli tak to mówimy tu bardziej o konkretnych systemach a mniej o językach programowania.

 • by można było dostosowywać sklep pod nasze wytyczne,

Nie ma to nic wspólnego z językami programowania. Za to ma dużo wspólnego z konkretnymi systemami e-commerce.

 • na sklepie tworzone były by konfiguratory pod bardzo dużą ilość opcji dodatkowych do każdego produktu, plus dodatkowo te produkty należałoby łączyć w zestawy wspólne.

Aby osiągnąć ten cel można użyć w zasadzie dowolnego języka programowania.

 • język skryptu musiałby szybko przetwarzać dane

Możesz rozwinąć? Jakieś konkretne informacje dotyczące ruchu na sklepie?

 • skrypty dostosowane pod roboty Googla i inne oraz zgodność z wytycznymi SEO.

Związek pomiędzy robotem Googla a językiem programowania działającym po stronie serwera nie jest zbyt duży. Wpływ na pozycjonowanie może mieć bardziej sposób wykonania projektu a nie użyte technologie (przy czym zaznaczam tu, że chodzi mi o technologie działające po stronie serwera).

Obecnie pracujemy na Prestashop i system nie spełnia naszych oczekiwań.

Dlaczego? Jest zbyt wolny czy może zbyt mało funkcjonalny? Jeżeli to drugie to pytanie czy próbowaliście tę Prestę przerobić tak aby sprostała Waszym wymaganiom?

Jakie języki programowania mogę wziąć pod uwagę jak będę szukał wykonawców.

Jeżeli rzeczywiście chcecie pisać system od postaw to można ten cel osiągnąć przy użyciu wielu języków programowania. Nie mniej jednak darowałbym sobie języki niszowe ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której będziecie mieli problemy kadrowe. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby wybrać, któryś z tych trzech języków: PHP, Java, C# (nazwa tego ostatniego języka często jest ukryta pod frazą .NET - uwaga na kropkę przed słowem NET. Wspominam o tym ponieważ odnoszę wrażenie, że termin "programista .NET" jest częściej używany niż "programista C#" i chociaż .NET to nie język programowania tylko platforma programistyczna to podczas pisania ewentualnego ogłoszenia można rozważyć użycie frazy "programista .NET").

Każdy z powyższych języków programowania powinien sprostać waszym oczekiwaniom o ile sam projekt zostanie zrealizowany w odpowiedni sposób. Nie oznacza to jednak, że nie ma to znaczenia, który język zostanie wybrany. Dobór odpowiednich narzędzi może mieć wpływ zarówno na koszty wytworzenia oprogramowania jak i jego utrzymania.

Jeżeli natomiast nie chcecie tworzyć własnych rozwiązań tylko wykorzystać to co już jest i dostosować gotowy system do własnych potrzeb to wtedy należy się przyjrzeć istniejącym rozwiązaniom. W takiej sytuacji problem doboru języka automatycznie się rozwiązuje (użyty zostanie ten język, w którym napisany został konkretny system). Istnieje wiele gotowych systemów e-commerce - jedne są bardziej elastyczne a drugie mniej. Jeżeli Prestashop nie daję rady to można przyjrzeć się także rozwiązaniom typu Magento, Broadleaf czy Ofbiz. Ten ostatni to właściwie bardziej system ERP z dodatkiem sklepu, ale podobno sam system jest dość elastyczny. Nie zmienia to jednak faktu, że niekoniecznie musi być to dla Was dobry wybór ponieważ posiada pewne cechy, które mogą być dla Was problematyczne (stosunkowo nietypowa architektura, być może problemy kadrowe, średnio się nadaje do użycia zaraz po instalacji itp).

edytowany 2x, ostatnio: tk, 2020-01-11 19:39

Pozostało 580 znaków

2020-01-13 10:14
1

Dzień dobry.
Dziękuję za przesłane informacje. Jestem osobą niedoświadczoną w poruszanych zakresach i Państwa odpowiedzi otworzyły mi oczy że na moje problemy muszę spojrzeć globalnie.
Wniosek dla mnie nasuwa się na początek jeden. Jeśli mam problemy z czasem reakcji Presty to najpierw trzeba ją zoptymalizować pod kątem:

 1. hostingu na którym stoi,
 2. optymalizacji i wywalenia wszystkich zbędnych dodatków które spowalniają przetwarzanie presty.
 3. Dopiero później patrzeć dalej.

Dodatkowe pytania:
Czy presta może być podstawą którą uzupełnimy zamawiając prywatne skrypty które na podstawie naszych wytycznych w konfiguracji będą przetwarzały zaawansowany arkusz konfiguracji produktu który w zaawansowanych opcjach może składać się np z 300 pozycji indywidualnych, każdy dodatkowo z kilkoma opcjami - składających się na produkt globalny?
Dodatkowo czy presta może prowadzić Historię takiego zamówienia wraz z elementami które by były domówione np 2 miesiące później. (traktowane jako osobne transakcje na tym samym produkcie ( np dodanie dodatkowych opcji, podzespołów itd )

edytowany 1x, ostatnio: Bartłomiej Szatko, 2020-01-13 10:18

Pozostało 580 znaków

2020-01-13 10:35
2

Odpowiadając na pytania z ostatniego posta:
TAK, Presta to jest dość rozbudowany system, który zezwala na bardzo daleko idące modyfikacje, dodawanie pluginów itp. Ale co do konkretów - najlepiej, jakbyś wybrał jakiegoś wykonawcę/specjalistę od tego silnika i z nim pogadał o szczegółach. Wyjaśnił, co konkretnie jest Ci potrzebne, a następnie przeszedł do etapu realizacji.

Z tego co piszesz wnioskuję, że aktualnie to macie takie postawione samopas, po prostu sobie coś jakoś-tam działa. Powinieneś się zastanowić, jakie byście ponieśli straty, jakby to nagle się wychrzaniło i przestało działać i/lub jakbyś stracił wszystkie dane posiadane (informacje o klientach, zamówieniach, towarach itp.) i na razie, zanim przejdziesz do rozbudowy, ogarnijcie kogoś, kto się na tym zna, kto się upewni, czy kopie zapasowe się robią i czy są kompletne itp. To taka dobra porada ;)


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
edytowany 2x, ostatnio: cerrato, 2020-01-13 11:30

Pozostało 580 znaków

2020-01-13 11:22
tk
1

Nie znam Presty, ale jeżeli chodzi o wydajność to być może problem da się rozwiązać za pomocą dodatków do Presty, których celem jest poprawienie wydajności? Proponuje odwiedzić stronę z dodatkami i wpisać w wyszukiwarce takie słowa kluczowe jak "cache" lub "performance". Dla przykładu znalazłem następujący dodatek: https://addons.prestashop.com[...]-cache-ultimate.html#overview

Jest tam jakiś filmik, który prezentuje działanie dodatku. Niestety nie korzystałem ani z Presty ani tym bardziej z tego dodatku więc trudno mi się wypowiedzieć na temat jego działania (na końcu filmiku wspomniano coś o okresie testowym więc w razie czego jest szansa na zwrot pieniędzy). Najlepiej byłoby przetestować wszystko na jakimś serwerze testowym przed wdrożeniem na serwer produkcyjny.

Taka mała uwaga na koniec: istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że dodatek się sprawdzi w systemie Presta przed modyfikacją a później już mniej. Dlatego dobrym pomysłem byłoby zlecić zleceniobiorcy zarówno modyfikacje Presty jak i optymalizację (wtedy taka osoba sama sobie dobierze narzędzia optymalizacji co pozwoli na ewentualną redukcję kosztów w przypadku zakupu niewłaściwego dodatku).

edytowany 2x, ostatnio: tk, 2020-01-13 12:36

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0