Jak wygląda praca na stanowisku frontend developera, który jest freelancerem albo ma własną działalność?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-05-12 22:43
0

Muszę szczerze napisać, że przygodę z programowaniem zacząłem już dość dawno, około 2 lata temu. Zacząłem od backendu, a pierwszy język to C++, którego uczyłem się ponad rok, ale w końcu uznałem, że to chyba nie dla mnie. Jak z kimś rozmawiałem, to nigdy nie pojawiał się w rozmowie, a ciągle była Java albo PHP. Rzuciłem tego C++ i poszedłem na Javę, której uczyłem się 7-8 miesięcy i znowu to samo uczucie. Nawet zacząłem myśleć, że może programowanie nie jest dla mnie, że straciłem czas na naukę. Szczerze, to nawet nie ciągnęło mnie do nauki. Jak musiałem coś zrobić to się męczyłem, nie miałem w sobie takiego zaparcia.

Na początku tego semestru na studiach każdy miał wymyślić projekt, który zrealizuje. Założenie było takie, że ma być to aplikacja bazodanowa. Wybrałem Javę, bo pisałem w Javie i uznałem, że backend zrobię w Springu. W sumie, to już skończyłem robić, ale trochę ludzi mi przy tym pomagało, to nadszedł czas na frontend. Ludzie, nigdy tak dobrze się nie bawiłem przy programowaniu jak teraz. W ciągu ostatnich 3 tygodni przesiedziałem +/- 150 godzin nad nauką HTML, CSS oraz BS4 i naprawdę widzę z dnia na dzień efekty. Każdy czas, który nie spędzam na uczelni poświęcam na naukę. 2 tygodnie temu zrobiłem pierwszą stronkę do mojego projektu i uważałem ją za coś najpiękniejszego, bo zrobiłem całość od podstaw. Dzisiaj jak na nią patrzę to mogę Wam napisać, że nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem takie g**no. Wszystko poszło do góry, wiedza i umiejętności. Tydzień temu miałem problem jak opisywać swoje klasy w CSS, teraz robię to z automatu. Widzę co jest w takim kontenerze, to od razu wiem co powinienem mu nadać i jaki dzięki temu osiągnę efekt. Zmierzam do tego, że chyba w końcu odkryłem co tak naprawdę mi się podoba. Być może jest to spowodowane tym, że efekt widzę od razu, i jak coś spieprzę to również mogę się domyślić co to jest. Co prawda, nie jestem ekspertem, bo wciąż mam sporo pytań i popełniam błędy, jednak szybko się uczę. Wiem też, że backend się przyda, ale chyba zacząłem od złej strony.

W związku z tym chciałbym się Was zapytać jak wygląda praca na stanowisku frontend developer. Bo martwi mnie w tym frontendzie jedna rzecz, taka, że nie mam pomysłu co gdzie powinno się znajdować na stronie. Wiadomo, że pasek nawigacyjny to pewnie u góry, stopka na dole itp, jednak mam problem, żeby całość wymyślić od zera, jednak to chyba jest praca web designera, a moja to skleić kod w taki sposób, żeby strona wyglądała tak jak zrobił to web designer. Teraz nasuwa mi się w sumie jedna myśl.

Załóżmy, że za kilkaset godzin nauczę się tego co jest wymagane na stanowisku frotnend developera. Dostanę jako freelancer zlecenie na stworzenie jakiejś strony, niech będzie to strona związana z księgowością, taka strona wizytówka dostosowana do najnowszych standardów. Przecież nie muszę pisać tego od 0, tylko jako osoba na moim stanowisku to na pewno powinienem mieć już wiele gotowych rozwiązań, czyli wykupione jakieś gotowe komponenty, animacje, template, ikonki i co tam jeszcze może być, i teraz mówię gościowi tak: słuchaj, według mnie do Twojej strony będą pasować takie szablony. No i teraz pokazuje mu te 5 gotowych szablonów, które kiedyś kupiłem. On mi mówi tak: szablon 1 pasek nawigacyjny, szablon 2 galeria, ale chcę do tego jakieś efekty animowane, szablon 3 jakiś tam tekst, szablon 4 animacja, szablon 5 stopka. Do tego weź zrób, żeby to było responsywne. To co, ja teraz z każdego szablonu wycinam kod i sklejam mu wszystko w całość dodając jakieś tam własne rzeczy tak, żeby klientowi pasowało. Czy tak w skrócie to wszystko wygląda?

Jeszcze drugie tyle i pewnie skończę HTML/CSS/BS4 to mam zamiar wziąć się za JS, TypeScript, jQuery, Angulara i Node. MySQL w miarę ogarniam, ale też do poduczenia.

Pozostało 580 znaków

2019-05-12 22:49
1

przygodę z programowaniem zacząłem już dość dawno, około 2 lata temu

No to weź się zdecyduj, czy dość dawno, czy 2 lata temu :P


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
Ok, wybieram 2 lata :D - Mateusz23 2019-05-12 22:50

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0