Wątek przeniesiony 2015-06-23 01:27 z Off-Topic przez somekind.

Kontrakt a działalność wykonywana osobiście

Odpowiedz Nowy wątek
2012-02-20 16:48
crb
0

Witam (po raz pierwszy na forum),

Pytanie do Szanownych Koleżanek i Kolegów, którzy pracują na kontraktach i mają swoją działalność.

Właśnie podpisuję 6-miesięczny kontrakt jako programista z firmą X i będę pracować dla firmy Y. Zakładam własną działalność i będę wystawiać co miesiąc faktury VAT firmie X za wykonaną pracę w zależności ile godzin wypracowałem w miesiącu.

Kontrakt dotyczy czasu pracy i będzie wykonywana w siedzibie firmy Y, więc nosi znamiona umowy o pracę. Pytanie jest następujące, czy taka forma działalności kwalifikuje się jako "działalność wykonywana osobiście" i w związku z tym nie można zastosować liniowej stawki podatku 19%, czy też nie jest to działalność wykonywana osobiście tylko zwykła "pozarolnicza działalność gospodarcza"?

Z góry dzięki za pomoc :)


pozdr,
crb

Pozostało 580 znaków

2012-02-20 17:43
0

Maly OT: czemu nie wybierzesz podatku progresywnego? Jest to 18%; no chyba ze planujesz osiagnac calkiem spore dochody w danym roku podatkowym - wowczas placi sie 32%.

Pozostało 580 znaków

2012-02-20 17:45
crb
0

Liniowy bo progresywny się nie opłaca


pozdr,
crb
eh te madrosci ludowe ;) - cepa 2012-02-21 12:15

Pozostało 580 znaków

2012-02-20 18:51
1

Progresywny się nie opłaca tylko jeśli zamierzasz przekroczyć ok. 90 tys. dochodu rocznie, jeśli rozliczasz się sam, i prawie 180 tys. zł dochodu rocznie, jeśli się rozliczasz wspólnie z niepracującą żoną. W praktyce oznacza to, że dla >95% społeczeństwa progresywny jest właściwie liniowy, tyle że lepszy, bo są ulgi.

edytowany 1x, ostatnio: Krolik, 2012-02-20 18:52
Pytanie nie jest o to czy się opłaca, tylko o to czy to podlega pod "działalność wykonywaną osobiście" - crb 2012-02-20 19:57

Pozostało 580 znaków

2012-02-20 22:55

Jeżeli dochody są uzyskiwane w sposób zorganizowany i ciągły, ze źródeł innych niż wymienione w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie jest to działalność wykonywana osobiście. Nie będę tu przepisywał treści ustawy, ponieważ to bez sensu poszukaj sobie samemu w linku poniżej. Generalnie działalność wytwórcza, w tym usługi programistyczne nie są działalnością wykonywaną osobiście i trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, chyba, że wykonujemy te usługi na podstawie umowy o dzieło/zlecenie.

http://prawo-nieruchomosci.kr[...]d-osob-fizycznych-1_2_31.html

Pozostało 580 znaków

2012-02-21 12:14
0

mi prawnik powiedział, w uproszczeniu, że tego typu umowy są problemem nie dla ciebie tylko dla twojego kontrahenta i dym będzie jedynie jak sam to zgłosisz


Pozostało 580 znaków

2012-02-21 15:24
0

Kontrakt dotyczy czasu pracy i będzie wykonywana w siedzibie firmy Y, więc nosi znamiona umowy o pracę.

To zdanie nie jest prawdziwe.
Znamiona pracy w oparciu o umowę o pracę występują dopiero wtedy, gdy poza wyżej wymienionymi, twoja praca podlega bezpośredniemu nadzorowi. Tzn. jeżeli masz przełożonego, szefa, nadto wykonujesz pracę w miejscu i czasie WSKAZANYM przez niego.

wystarczy że choć jeden warunek jest niespełniony (najłatwiej z czasem: luźne godziny), i już nie będzie „znamion pracy”. - Azarien 2012-02-21 17:15

Pozostało 580 znaków

2012-02-23 12:24
0

Jest jeszcze kwestia odpowiedzialności. Jeżeli ponosisz odpowiedzialność za wykonanie zadania bezpośrednio przed klientami firmy, w której jesteś "zatrudniony", to też nie ma to znamion stosunku pracy. Wystarczy mieć odpowiedni punkt o odpowiedzialności w kontrakcie.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0