Co do czego

0

Witam. W dziale newbie nie znalazłem odpowiedzi. Więc zapytam tutaj. Jestem zielony w webmasteringu ale chciałbym się tym zająć, dlatego proszę mi powiedzieć czy dobrze rozumiem:

1: Do stworzenia strony, a dokładnie jej wyglądu potrzebna jest znajomość HTML, tak? A do zrobienia funkcji na stronie np logowanie i rejestracja użytkowników itp, potrzebna jest znajomosć np pythona, django, php?

2: Jeżeli stronę tworzę w Wordpress to do zrobienia funkcji potrzebny jest PHP?

3: Mark Zuckeberg podobno stworzył Facebook'a w PHP? ALe w czym tworzył on wygląd strony? W HTML właśnie? A funkcje tej całej tablciy itp robił w PHP?

4: Chcę stworzyć stronkę coś ala blog, z tym, że będą mogli się tam logować inni i dodawać swoje wpisy, ale nie tylko jako komentarze i lajki, tylko w odpowiednio przeznaczonym dziale swoje wpisy. Cos jak na niektorych stronach ludzie dodają np swoje przepisy dotyczące np jedzenia :) do tego stronka ma byc czymś ale kompedium wiedzy na dany temat.

Czyli blog, kompedium wiedzy (np alfabetyczny spis danych rzeczy/spraw), plus dział gdzie ludzie dodają swoje dajmy na to przepisy.

Cos moze jak na tej stronie, z tego co widzę ludzie dodaja swoje przepisy: https://www.doradcasmaku.pl/przepisy

Czyli co się uczyć by w przyszłości cos takiego stworzyć od podstaw. Od czego zacząć i co po kolei jak się uczyć by stworzyć wygląd strony i dodać do niej funkcje takie jak opisałem wyżej. Ja wiem, że to nie potrwa dzień czy tydzień. Dlatego daję sobie mniej więcej rok czasu na to by to jakoś wyglądało i działało chociaż podstawowej wersji.

0
  1. Tak - część frontowa to html, css i js
  2. Zależy jakich funkcji, bo sporo rzeczy masz udostępnionych domyślnie. Dodatkowo istnieje też sporo pluginów które rozszerzają możliwości podstawowej wersji WP. Ale ogólnie tak - jeśli chcesz dopisywać jakieś nowe funkcje to php będzie wymagane.
  3. Tak, tak - aczkolwiek nie znam szczegółów implementacji, być może jakieś fragmenty backendu były robione w innych językach. Zresztą FB kombinowało z różnymi językami - nie wiem czy nadal to mają, ale kiedyś korzystali ze zmodyfikowanego php hhvm (hip hop virtual machine czy jakos tak)
  4. Tu nie było pytania, więc nie ma odpowiedzi :)

Uczyć się htmla, cssa i podstaw js'a, potem uczyć się backendowego języka (może być i php) i dużo, dużo czytać. Polecam też przeglądać kod innych programistów. Używaj debuggera, dobrego IDE, poczytaj o dobrych praktykach w kodzie, a jak już zobaczysz że Twój kod się rozrósł tak, że ciężko go utrzymać - to będzie znak, że pora na jakis OOP, MVC, SOLID, KISS, DRY i jakieś dodakowe wzorce projektowe.

0

4: Było :) "Czyli co się uczyć by w przyszłości cos takiego stworzyć od podstaw. Od czego zacząć i co po kolei jak się uczyć by stworzyć wygląd strony i dodać do niej funkcje takie jak opisałem wyżej. Ja wiem, że to nie potrwa dzień czy tydzień. Dlatego daję sobie mniej więcej rok czasu na to by to jakoś wyglądało i działało chociaż podstawowej wersji."

0

https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap
Jak cię ciągnie do webdeva, to zacznij od HTMLa, CSSa i JSa, czyli frontendu. Potem pobaw się z jakimś językiem i frameworkiem do backendu, może to być Python + Django, Ruby on Rails czy nawet JS + express.

0

U mnie początek wyglądał tak, że nadłubałem widok swojej strony w HTMLu i CSSie, zero JSa. Jak miałem kilka widoków to zacząłem mieszać w nich PHP: tu chcę mieć generowany aktualny czas, tutaj chce mieć pętle żeby mi powtórzyło 10 postów, tu chcę mieć imię użytkownika podanego w parametrze URL, tu chce mieć kolejny formularz który po wypełnieniu i kliknięciu przycisku przeniesie mnie do innej strony z np. połączonym imieniem, nazwiskiem i wiekiem. Potem zacząłem bawić się bazami danych. Stworzyłem prostą tabelę wyklikując coś w jakimś MySQLowym kliencie, dodałem sobie ręcznie jakieś dane i spróbowałem je wyświetlać w HTMLu pomieszanym z PHP. I tak mijały tygodnie, dochodziły kolejne tabele, czytałem jak logować użytkowników, jak ich usuwać itd. i w technikum potrafiłem w trakcie kilku godzin lekcyjnych napisać czat z wymagający logowania i dostać jedynkę bo miała być prosta statyczna strona :D Później dowiedziałem się o frameworkach (Kohana była używana w miejscu gdzie miałem praktyki), więc zacząłem się tym bawić i znalazłem prostego CodeIgnitera. Zacząłem wywalać HTMLa do folderów na widoki i zacząłem je łączyć używając funkcji frameworka, PHP przenosiłem do kontrolerów, a wyniki wciskałem w szablony HTMLa i tak nauczyłem się pisać reużywalne elementy. No i potem obiektówka której przez miesiące nie potrafiłem zrozumieć... Ale taka droga uczenia się na początek jest chyba najciekawsza i najfajniesza bo mało problemów a dużo rezultatów :)
Potem potrafisz rozumieć kod i działanie frameworków w innych językach, możesz sobie je potestować i zobaczyć z czym Ci się najlepiej żyje

0

@Pipes serio Python wymieniłeś, a Ruby nie, który ma o wiele lepszy RoR, niż to beznadziejne mało intuicyjne Django?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1