Co to jest Hibernate i do czego służy dokładnie?

0

Witam serdecznie,
mam takie pytanie co to jest Hibernate i do czego konkretnie może posłużyć, jak może ułatwić pracę programisty, " z czym to się je" ? interesuje mnie to z góry dzięki za jasne odpowiedzi.

Mam jeszcze takie pytanie czy znacie jakieś rzeczowe tutoriale do nauki Hibernate?

Pozdrawiam

0

Hibernate to ORM - framework który pozwala wrzucać do relacyjnej bazy danych obiekty. Co w tym trudnego?

  1. A jak wrzucałbyś do bazy obiekty powiazane hierarchią klas?
  2. Jak wrzucałbyś do bazy obiekty powiązane przez mapy czy kolekcje?
    ORM robi to w większości "za ciebie", tzn ty sobie operujesz na obiektach a Hibernate martwi sie tym jak to upchnąć w bazie. Oczywiście umożliwia też możliwość ręcznego ustawiania pewnych parametrów (np. czy przy dziedziczeniu rozbijać klasy pochodne pomiędzy osobne tabele czy zrobić jedną tabelę z wieloma nullami etc).
    W praktyce proponuje zainteresować się raczej JPA niż Hiberate jako takim. JPA to jest standard Javy który ujednolica różne technologie typu ORM dając im wspólny interfejs. Z Hibernate można korzystać poprzez interfejs JPA, ale można później (teoretycznie ;) ) podmienić Hibernate na jakis iBatis albo EclipseLink.
0

dziękuję za odpowiedź, jestem generalnie początkującym programistą javy i zamierzam wkrótce nauczyć się wszelkich aspektów związanych z bazami danych czyli JDBC myślałem też o wspomnianym JPA

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0