nauka JavaScriptu, na czym?

1

siemacie
ostatnio mam chętke nauczyć się troche JavaScript na wyzszym poziomie niz "beginner" i jakoś ciężko przychodza mi pomysły w jaki sposób uczyć się tego języka
zwykle, w innych jezykach, jakieś tam proste aplikacje stukałem, coś mazałem i jakoś szło, ale tutaj kompletne zero i brak pomysłow. może jakoś źle do tego podchodzę, macie jakieś pomysły? :) mam nadzieje, że ludzie związani w pracy na co dzień z tym językiem wiedzą najlepiej

tutoriale - owszem, ale ile można :D jak sami wiecie praktyka i problemy spotkane po drodze uczą najlepiej, tylko co tu pisac..
mimo zaporowego pytania, liczę na zrozumienie

1

<image>foo</image>Douglasa Crockforda znasz? O Addy Osmanim słyszałeś? A o Johnie Resigu?

Czy nieobcy ci jest Grunt? Znasz jakiś framework MV*? Umiesz programować funkcyjnie (map, filter, reduce, higher-order functions etc.)?

edit: generalnie o JavaScripcie teraz pelno jest w necie, a te nazwiska (chociazby) to dobry start.

0

zainstaluj sobie greasemonkey i próbuj różne dane na stronach wyciągać (ewentualnie w jakiś sposób je zmieniać). W bardzo wielu grach przeglądarkowych łatwo jest napisać różne ulepszenia za pomocą JS.

Pobaw się w robienie klas, możesz napisać sterowanie myszką w JS kiedyś np. zrobiłem bota w C#, który za pomocą JS pozwalał na pisanie skryptów które różne dziwne rzeczy robią z myszką i klawiaturą - w JS kodu było sporo a w C# stosunkowo mało, w C# tylko udostępniłem API do podstawowej obsługi myszy i klawiatury, a JS miał implementacje ruchu, nagrywania, odtwarzania itp.

Ciężko powiedzieć co jest skomplikowane. Dla niektórych skompliowane jest zrozumienie języka, dla niektórcyh trudne algorytmy (ale wtedy nie ma to związku z JS)

1

Zrób jakąś prostą SPA w dowolnej bibliotece/frameworku, poczytaj jak dobrze odseparować logikę biznesową od widoku. Spróbuj stosować się do zasad typu DRY, KISS, SRP, może napisz testy do front-endu (polecam karmę i jasmine). Zapoznaj się z podstawowymi wzorcami projektowymi (niektóre z nich są bardzo przydatne, np. fasada czy proxy) i ich realizacją w JS (zerknij na książkę JavaScript Design Patterns Osmaniego w tym celu). Do tego ogarnij podstawowe mechanizmy JS (closures, hoisting, IIFE, currying, etc.). Da Ci to jakieś ogarnięcie, na czym język polega i na co pozwala. Dużo ludzi olewa fundamenty JS i wzorce, a potem w kodzie jest wielkie G i nie ma kogo zatrudnić, bo kandydaci są niekompetentni.

0

jestem na tyle nieobeznany, że o rzeczach tj. Grunt czy Greasemonkey nawet nie słyszałem :P
jesli chodzi o programowanie funkcyjne to jestem na etapie poznawania (jakas porada jak programować "funkcjnie"?)

@krwq nie chodzi o tyle trudne czy zaawansowane rzeczy, jak o ogólne obeznanie
co się w ogóle najczęsciej robi w JS? znać dobrze JS to znaczy co?

jesli chodzi o frameworki JSowe wlasnie zaczalem bawic sie angularem, ale mimo, że wszystko rozumiem to męczy mnie, że do czystego JS sie przyłożyłem i nie wiem czy po prostu pisac w angularze, a sam JS "wejdzie w krew", czy najpierw podszkolic sie w czystym JS a potem dopiero brac frameworki. Przykladowo w javie pisanie w springu nie ogarniając wczesniej samej javy to bylby hardcore :D

ogolnie celem byloby pisanie wmiare fajnego albo chociaż znośnego frontendu do aplikacji, ktore klepie

0

@azalut, pobierz sobie jquery i pobaw się, używając go nauczysz się minimum podstaw JS :)

0

@krwq jQuery juz kodziłem troche, w podobnym zastosowaniu bo pobieralem jsona z urla nim i pare innych pierdółek :P tylko trochę mnie trapi, że jQuery czy angularJS maja jakby "behind the scene" operowanie DOM'em, a ja o nim nie mam zbytnio pojecia i nie wiem czy mi będzie ono potrzebne czy raczej niet

0

trochę ostatnio zajęty byłem, więc nie kontynuowałem wątku, to go teraz troche odkopuje :)

@LukeJL pisałeś, że programowanie to trochę wyzwalanie emocji, tylko, że w nie każdym jezyku napiszemy wszystko (chociaż pewnie i napiszemy ale rozumiecie o co chodzi, jedne są bardziej, inne mniej użyteczne do danych celów) stąd chciałbym mieć nieco wyobrażenie, co się w ogóle tym JSem na stronach najczęsciej robi.

do tej pory jak robiłem "stronki" gdzies na zaliczenie w szkole itd to był to php i zwykle sam wystarczył z htmlem i cssem zeby cos śmigającego zrobić.
stąd chciałbym zadać pytanie: do czego tak na prawde używa się JavaScriptu (i jego bibliotek) na stronach? to nie jest taki troche mocniej upośledzony php, który ma pare fantów dodanych żeby śmigać po DOMie?

edit
nie chce zeby to zabrzmiało głupio, ale js jako pierwszy jezyk sprawia mi problem w postaci "nie wiem jak sie go nauczyc". klepac example po 3 linijki z netu troche glupie, a znowu nie bardzo wiem jaką koncepcje aplikacji wymyślić, żeby uczyć się "w praktyce". dodatkowo ostatnie zaliczenie projektu w szkole mialem zrobic wyjatkowo w JS, dla funu, a wyszła klapa bo nieco poległem :D <wstyd>

0

stąd chciałbym zadać pytanie: do czego tak na prawde używa się JavaScriptu (i jego bibliotek) na stronach?

do interfejsu, grafiki, pobierania danych, do roznych transformacji.

to nie jest taki troche mocniej upośledzony php,

Odwrotnie. W tej chwili w JavaScripcie można o wiele więcej zrobić niż w PHP.

0

do interfejsu, grafiki, pobierania danych, do roznych transformacji.

czyli ogólnie rzecz biorąc, aplikacje które można pisać celem nauki to: każde? :D

Odwrotnie. W tej chwili w JavaScripcie można o wiele więcej zrobić niż w PHP.

o tak? dlaczego tak uwazasz? (poważnie pytam, z ciekawości) z tego co wiem, js nie daje opcji np używania np MySQL'a ze wzgledu na to ze dziala po stronie klienta

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1