Zautomatyzowane podpinanie domeny pod subdomene

0

Witajcie,
Planuję stworzyć mały serwis z pewną funkcjonalnością z którą do tej pory nie miałem do czynienia stąd proszę Was o pomoc. Użytkownik posiada konto i publiczny profil pod adresami:

http://xyz.pl/profile/jankowalski
http://jankowalski.xyz.pl

Chciałbym umożliwić użytkownikowi podpięcie własnej domeny pod którą działałaby treść widoczna spod subdomeny. Chciałbym to zrobić możliwie jak najbardziej automatycznie niestety brakuje mi w tej kwestii wiedzy w jaki sposób to wykonać. Pomożecie? :)

0

opisz jakie masz srodowisko, bo duzo ode tego zalezy, choc raczej bez przynajmniej vps sie nie obejdzie (choc i na sharedzie by sie dalo),
na takim dedyku po prostu tak konfigurujesz webserwer zeby wszystkie domeny puszczal pod jednego vhosta/document root. część dystrybucji apache tak zrobi bez żadnej konfiguracji, z części będziesz musiał tylko usunąć to całe "it works!".

0

Jestem na etapie planowania, stąd mam możliwość wybrania dowolnej opcji. Mam też jakiś shared hosting na linuxpl.com do dyspozycji także mógłbym coś potestować. Przyznam, że w tych sprawach jestem zielony, a wizja administracji vps-em wydaje się być straszna :D

0

możesz wziąć managed vps, ale mi by było szkoda - debian, paczki - i postawisz serwer szybciej niż na windowsie ;)
na sharedzie no to jedyna opcja to przy dodawaniu każdej domeny curlem czy innym logować się do panelu hostingu i dodawać domenę z ręki - więc raczej zostają opcje, gdzie cały serwer masz dla siebie.

uber tanie vpsy: http://www.slaskdatacenter.pl/dedykowane.html (przewiń w dół)
szybki start mniej więcej:
po opłaceniu i aktywowaniu vpsa upewnij się, że masz system debian, jeżeli nie to sobie zainstaluj (dwa kliki zazwyczaj w panelach vps - ja u nich akurat nie mam vpsa), a potem po zalogowaniu przez ssh coś takiego:

apt-get upgrade
apt-get update // te dwa być może odwrotnie
apt-get install mc apache2 apache2.2-common apache2-doc apache2-mpm-prefork apache2-utils libexpat1 ssl-cert libapache2-mod-php5 php5 php5-common php5-gd php5-mysql php5-imap phpmyadmin php5-cli php5-cgi libapache2-mod-fcgid
a2enmod suexec
a2enmod rewrite
a2enmod ssl
a2enmod actions
a2enmod include
/etc/init.d/apache2 restart

a potem wpisujesz w przeglądarce IP serwera i sprawdzasz czy działa.
potem w ssh:
mc
i masz menedżer plików a la dosowy norton commander - żeby pogrzebać w konfigach apache i ustawić vhosty

całość potrwa dosłownie kilka minut, baw się dobrze ;)

ps. rozwiązania nietestowane, z neta, ja to zwykle googluję od nowa jak potrzebuję stawiać serwer www na vpsach ;p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0