dwa obrazki w tle strony

0

witam, chciałbym zrobić dwa obrazki w tle strony - jeden całkowicie na dole strony, drugi całkowicie na górze strony. z dolnym nie ma problemu, zrobiłem coś takiego (działa):

body
{
background-color: #D7A100;
background-image: url("grass.png");
background-repeat: repeat-x;
background-attachment: fixed;
background-position: bottom;
margin: 10px;
}

natomiast z dolnym mam problem - kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, i czy da się coś takiego zrobić bez div'ów :-(

1

Użyłeś elementu body -- i słusznie, bo ludzie zupełnie bezsensownie boją się go używać lub nie wiedzą, że to taki sam element, jak inne (no, prawie taki sam).

Pójdź więc za ciosem i użyj elementu html. Tak, można to zrobić :).

Proponuję, byś ten dolny obrazek miał w html, a górny w body.

1

to co kolega zaproponował jest dobre, chociaż nie raz nie działa jako że <body> nie zawsze ma wymiary <html> i odwrotnie, zależy od silnika przeglądarki. Ostatnio nawet gdzieś czytałem o tym artykuł z przykładami, ale teraz go nie potrafię odnaleźć :/ Inny wariant tej samej idee, tylko "bezpieczniejszy": http://jorenrapini.com/blog/c[...]ble-body-background-css-trick

dodatkowa opcja to css3 i nowa odsłona właściwości background-image: do poczytania oraz obejrzenia np. tutaj: http://www.css3.info/preview/multiple-backgrounds/

0

Rozwiązanie, o którym wspomniałem, w praktyce prawie zawsze działa i nie należy się przejmować, że czasami układ strony na to nie pozwala. Nie jest to najmniejszą wadą i nie ma żadnego znaczenia dopóki nie natrafimy na taki przypadek -- a natrafimy na niego świadomie. Pewnym problemem może być to, gdzie pojawi się dolny obrazek, bo element html może zostać rozciągnięty na całe okno, a nie tylko na wysokość treści strony. Ale to często jest porządanym efektem. Poza tym, możemy sobie swobodnie manipulować, w którym elemencie umieścimy górny, a w którym dolny obrazek.

Inny problem może wystąpić, jeśli chcemy wycentrować wszystko na stronie, a jednocześnie mieć dwa tła przez całą szerokość, to zabraknie nam elementów i musimy wstawić div-a. Inne powody też mogą nas do tego zmusić. To jest całkowicie normalne. Czasami po prostu brakuje elementów i trzeba je dodać; nie jest to żaden "trick", tylko codzienność.

NIE NALEŻY jednak dodawać nic nie znaczących, zaśmiecających markup elementów -- divów -- gdy nie jest to niezbędne. Sprostuję więc: NIE NALEŻY automatycznie stosować rozwiązania, które kamdz nazwał "bezpieczniejszym", tylko dlatego, że czasami możemy być zmuszeni, by je zastosować. Domyślnie wybierzmy prostsze rozwiązanie, z mniejszą liczbą elementów.

Chcę uniknąć sytuacji, w której słabsi -- póki co -- developerzy kopiują jakieś rozwiązanie na pałę, bo ktoś kiedyś, gdzieś napisał, że jest "bezpieczniejsze".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0