hosting serwer sql

0

chcemy postawić sobie dodatkowy serwer, który będzie zarządzał tylko bazami danych, a pliki php itp będą na serwerze głównym

czy 128mb ram na serwerze sql to dużo czy mało?

ile mają pamięci ram standardowe serwery współdzielone/wirtualne przeznaczone tylko na SQL?

0

Zależy co będzie w tych bazach danych. To jakieś olbrzymie bazy MSSQL albo Oracle? To i kilka gigabajtów może być za mało. Tak samo jeżeli dodatkowo na tych danych wykonuje się jakieś skomplikowane operacje.

Jak to będą małe dane dla jakiś małych webaplikacji, to 128 MB może wystarczyć. Im więcej pamięci tym więcej danych można trzymać w cache, co się na pewno przyda. Ogólnie jednak w przypadku serwerów bazodanowych wąskim gardłem najczęściej jest przepustowość interfejsów dyskowych.

Miałem na 128 MB RAM postawionego Apache i MySQL obsługujące niezbyt często odwiedzanego bloga na Wordpressie. Zajętość RAM dla MySQL nie była problemem, to raczej Apache jadł pamięć jak głupi.

Zwróć jednak uwagę, że wąskim gardłem może okazać się przepustowość interfejsów sieciowych czy sieci jako takiej - trzeba będzie sprawdzić, czy przeniesienie bazy poza maszynę nie wpłynie ujemnie na wydajność całej aplikacji.

0

128MB RAM to masakra. Jeszcze zależy co chcesz tam robić, ogólnie serwery nie mogą być daleko od siebie (najlepiej jakby były w "wirtualnej szafie"), bo zyskasz na wydajności, a stracisz na prędkości komunikacji.

0

Tak jak napisal Demonical Monk: serwery musza byc blisko. Ale 128MB RAM? A jaki procesor? Mysle, ze nie oplaca sie. Lepiej doplacic do obecnego, jedynego serwera i wyposazyc go w wiekszej ilosci RAMu. Jezeli bym wydziel osobna maszyne na baze danych, to przy bardzo duzym obciazeniu. Wowczas na baze przeznaczyc 4-16GB RAM.

0

W sumie - nawet 4programmers z tego co mi wiadomo nie ma oddzielnego apacza i MySQL. Kiedyś był serwer do statycznych ale zaginął w dziwnych okolicznościach. W obecnej sytuacji jeden dobry serwer starcza żeby serwis działał i ładował się pięknie po 0.5 sekundy oczekiwania (jak było widać na początku nowej wersji optymalizacja cuda czyni).

Ogólnie podejrzałem ceny wirtualnych szaf - to akurat też ulicą nie chodzi, imo skupiłbym się na optymalizacji na początku, serwer MySQL się wydziela w ostateczności, jak po serwisie łażą miliony userów z diabłem na twarzy i wszystko ładuje się 10 minut. Wtedy na pewno takie rozwiązanie go nie spowolni :) Tutaj póki co nie ma takiej potrzeby, jako tako. Oczywiście o ile wszystko jest napisane sensownie - chociaż przy niewielkiej ilości userów nawet badziewne skrypty powinny dać radę.

0

dzieki za wszystkie wypowiedzi, podam linki od kolegi co mi podeslal, bo po prostu rozwazamy taka opcje:

prywatny serwer sql:
http://www.ovh.pl/serwer_wirtualny/prywatny_serwer_sql.xml

serwer wirtualny:
http://www.ovh.pl/serwer_wirtualny/hosting_www_osobisty_25gb_trafic_nieograniczony.xml

ogolnie bazy nie beda za wielkie raczej max 5mb/baza

a operacje proste, update select itp, nawet inner joinow malo i max 2, procedur 0 i w ogole

tylko bedzie pewnie duzo odwolan, bo zakladam ze na 1 baze bedzie 20 online userow

0

20 userów to kropla w morzu. Imo 128 MB w takiej sytuacji styknie, szczególnie że w tym planie jest współdzielony gdzie koszt serwera i systemu nie wchodzi do limitu, tylko czy na pewno ci potrzebne? Osobny serwer do SQL koniecznie? 20 userów to byle g**no na darmowym hoście wytrzyma. Przestrzegam cię przed OVH bo to cholerne prymitywy, kiedyś będziesz chciał coś sobie dopicować i wyjdą kolejne ukryte blokady jak np. funkcja set_timeout sprytnie wynullowana przez co nie ma jej w disable_functions, a mimo to nie działa. Jak zrobić jakiś skrypt do ściągania plików? No idea... Jak znam życie gdybym nie rozwiązał z nimi umowy po zobaczeniu ograniczeń których z początku nie było widać w spisach ustawień i supportu który robił ze mnie idiotę i downa czytając dokumentację funkcji set_timeout, twierdząc że źle jej używam, aż po 10 odpowiedzi ticketa gdzieś skierowali i gość mi odpowiedział że komenda jest zablokowana. Masakra.

0

dzieki za info

troszkę mnie źle zrozumiałeś, tam będzie ze 20userów online na 1 bazę danych, ale baz ze 20...

sam serwer de facto będzie używany w bardzo prymitywnych rzeczach, głównie pobieranie danych z bazy i ich wyświetlenie, nic więcej, też bardzo prymitywne rzeczy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1