[css] Kurs czy książka?

0

Witam,

Nie wiem czy piszę w dobrym temacie - jeżeli nie to proszę go przenieść :)

Pytanie tak jak w temacie: poszukać jakiegoś darmowego kursu css w necie czy lepiej kupić książkę? Osobiście podstawy CSS mam opanowane i chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych arkuszy jak i na temat tworzenia szablonu strony trój-kolumnowego o takiej samej wysokości wszystkich kolumn (nie do końca mogę to pojąć :P). Myślałem nad kupnem tej książki: http://helion.pl/ksiazki/css_witryny_internetowe_szyte_na_miare_autorytety_informatyki_wydanie_ii_charles_wyke_smith,csswit.htm ale jest ona z 2008 roku. Także mam mieszane uczucia co do kupna tej książki. Plusem jest to, że jest w kolorze i wszystko jest ładnie wytłumaczone. Z drugiej strony, są też kursy w necie... ale niestety nie trafiłem na żadny dobry kurs. Także proszę o Wasze opinie :) Lepiej Internetowy kurs czy w.w. książka?

0

Książka i to taka, która sprawi, że zrozumiesz temat. Pojedynczych właściwości możesz nauczyć się i z W3C Tutorials, ale esencją CSS jest umiejętne łączenie tychże właściwości.

Osobiście polecam:

http://books.google.pl/books?id=FDd3RZo4wAIC&printsec=frontcover&dq=css+design+patterns&source=bl&ots=WM4h_Lcmzg&sig=UPFYMNxsVjDC08c_sPUoyblOtC4&hl=pl&ei=P-ygTPrZK86e4AabsPTSDg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDAQ6AEwAw#v=onepage&q&f=false

0

Na rok wydania w przypadku książki o CSS nie patrz aż tak bardzo. 2008 powinien być OK. W tych sprawach jest spora bezwładność, bo i tak trzeba pisać kod, który będzie zrozumiały dla starszych przeglądarek. Obecnie czynnikiem ograniczającym jest IE7, a w niektórych projektach nawet IE6. Więc to, że kniga jest z 2008 nie ma znaczenia -- może jedynie takie, że nie będzie tam za wiele informacji o @font-face, które stało się modne dopiero w ostatnich latach.

Aktualność książki w skali dwóch lat, roku, czy nawet paru miesięcy, ma znaczenie w innych typach książek. Np. gdy szukacz czegoś o danej technologii, ale jest to jakaś biblioteka. Powiedzmy takie jQuery. Jeszcze w tym roku, w lipcu, wyszła w Polsce fajna książka o jQuery. Kartkowałem ją w Empiku i wydawała mi się fajna, autorzy też pierwszorzędni. Ale mówi o jQuery 1.3, gdy tymczasem mamy wersję 1.4. I przez to książka dość mocno straciła w moich oczach i jej nie kupiłem. Może jeszcze się zdecyduję, ale muszę dokładnie sobie porównać zmiany w wersjach biblioteki.

Bo chodzi o to, że nowe jQuery możesz (i powinieneś!) mieć bez problemu w każdym projekcie, nawet jeśli nowa wersja wyszła miesiąc temu. Po prostu dołączasz ten plik i już -- działa we wszystkich przeglądarkach. W przypadku CSS tak nie jest. Jeśli W3C stworzy nowe własności, to jest ogromna szansa, że nie będziesz mógł ich używać ani po miesiącu, ani po pół roku, ani nawet po roku czy dwóch. Lub czterech. Implementacja własności w nowych przeglądarkach zajmie może "tylko" kilka miesięcy lub 1-2 lata, ale wciąż będziesz musiał myśleć o starych przeglądarkach. Stare przeglądarki wychodzą z użycia dopiero po paru latach i do tego czasu będziesz ograniczony.

Wiadomo, że jak masz bardzo starą książkę, to nawet w przypadku CSS będzie to problemem. Ale wiesz co? Oryginał "CSS według Erica Meyera. Kolejna odsłona" powstał w 2004 roku, a nadal uważam tę książkę za dobrą i całkiem aktualną. Po prostu została napisana przez prawdziwego mistrza, guru CSS. Nie ma tam może zbyt wiele zaawansowanych rzeczy i bajery dostępne jedynie w IE7+ nie są używane (np. przydatne selektory), ale dzisiaj wciąż czasem trzeba zakodować layout tak, by działał w tym przeklętym IE6, więc selektorów z IE7 i tak nie można używać. Ba, w książce w kilku miejscach Meyer pokazuje nawet fixy dla prehistorycznego IE5.5, ale ta nazwa przewija się jedynie sporadycznie i te kilka małych paragrafów można po prostu ominąć. Reszta książki jest całkiem na czasie, a same zamysły kodowania -- np. jak zakodować menu? -- są nadal aktualne.

Nie przejmowałbym się więc faktem, że książka o CSS pochodzi z 2008 roku.

0

Jeżeli chodzi o to "jQuery 1.3 Wprowadzenie" to jest to bdb książka do nauki tego framework'a. Autorzy ładnie wszystko opisują - dużo ciekawych rzeczy pokazują no i kładą bardzo duży nacisk na optymalizację kodu + dbanie o użytkowników nie korzystających z JS. Także polecam :)

Co do CSS to wiem, że szybko się to nie rozwija. Jedynie mam wątpliwość czy opłaca się kupować książkę do CSS czy nie lepiej skorzystać z jakiegoś kursu w necie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1