Szybkie stworzenie aplikacji w PHP - wybór komponentów

0

Cześć
Jakie komponenty (ewentualnie framework) polecacie, aby szybko postawić aplikację w PHP. Ma to być mała aplikacja, nie będzie używać bazy danych (tylko kilka obiektów byłoby serializowanych do JSON'a/XML'a), ma mieć proste analitycs, sama będzie składać się z kilku podstron, ma być autentykacja (1 lub 2 przygotowane wcześniej pary login i hasło) i będzie generować HTML/grafiki/PDF. Taki microservice, ale do ręcznego użycia.
Samo stworzenie aplikacji ma być szybkie, ale i też poznanie komponentów. Szukałem wcześniej w internecie oczywiście i dotychczas znalazłem taki zestaw:
PSR-7, implementacja PSR-7 (tworzenie i emisja, coś z zend'a), router (aura router) i potem coś do generowania grafiki i PDF'ów, bo HTML'a to prosto z PHP z jakichś widoków. No właśnie, ale aplikacja powinna być w jakimś MVC, czy czymś takim. Tutaj przydałby się jakiś framework. Slim framework reklamuje się, jako framework do szybkiego stawiania aplikacji, ale nie ma tam podziału na modele, właściwie jest tam tylko router, coś do middleware i coś tam jeszcze.
Co byście tutaj polecili? Czy bardziej dodatkowo jakieś komponenty, czy może jakiś framework? Zakładając znajomość PHP, MVC i wcześniejsze pisanie aplikacji. Czy jest jakiś zestaw, który można by poznać i postawić na nim aplikację w 1-2 dni?

0

Laravel. Spory framework ale ma gotowe klasy do autoryzacji + mase zewnętrznych bibliotek instalowanych composerem.

0

Laravel to dosyć duży framework, zarówno funkcjonalnie jak i wagą. Jeżeli spełnia on założenie 1-2 dni, to skąd go poznać? Dokumentacja na stronie jest dosyć niejasna ("basic task list" dla wersji 5.2). Raczej wybór padnie na coś innego, chyba, że serio znajdzie się jakiś szybki tutorial w internecie.

0

@Maciej Cąderek Ten link wygląda bardzo spoko, na razie jednak chyba wybiorę trochę prostszy zestaw, ale już od jakiegoś czasu planowałem pobawić się Laravelem i pewnie przeglądnę tę serię. Dzięki.
Na razie jest taki zestaw:
PSR-7, zend-diactoros, league/route, spipu/html2pdf (oparty o tecnickcom/tcpdf). Do tego dopiszę sobie bazowy model i controller i router będzie wołał konkretne kontrolery, do tego jeszcze jakaś prosta klasa do analytics (zapisywanie requestów HTTP) i własny model do autentykacji z wpisanymi tam loginami. Prościutkie i szybkie w wykonaniu (przynajmniej na takie wygląda).
Odnośnie Laravela, to chciałem się jeszcze spytać, trochę przy okazji, na ile przestrzega on czystego MVC, SoC i ładnego kodu/designu? Czy jest to MVC z tłustymi kontrolerami? Czy może jednak da się pisać w nim dowolny typ MVC? Jeżeli tak, to czy znacie może jakieś źródła z dobrymi praktykami odnośnie Laravela?

0

Tłuste kontrolery? W sensie wszystko wrzucamy do kontrolera? No nie :) Masz modele, transformery, prezentery i w sumie możesz dzielić wszystko jak chcesz np modele standardowe do łączenia się z bazą wrzucasz sobie do katalogu models a modele innej logiki do services czy jak ci tam wygodniej. Uprawnienia to też osobne pliki. Tak samo validacja też w innym miejscu jest trzymana. Masz middlewary, service providery, no masz ego dużą ilość i jak porządnie to wykorzystasz to naprawdę fajnie wszystko wygląda i jest SOLID https://laracasts.com/skills/laravel

0

Jak jeszcze nie zacząłeś, to polecam Yii2. Masz na start wygenerowaną aplikację z logowaniem. Dodatkowe biblioteki zaciągasz composerem. No i ma w miarę prosty oficjalny tutorial (po angielsku).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1