Licencje - czyli wyjaśnijmy to.

0

Nie od dziś wiadomo, że istnieje wiele różnych licencji często zagmatwanych tak, że zwykły user/programista nie jest w stanie tego pojąć bez porady fachowca - prawnika. Sam teraz mam także taki problem - nie wiem, na co pozwala mi licencja. Więc wpadłem na pewien pomysł, a mianowicie można by w serwisie stworzyć topic traktujący o wszelakiej maści licencjach. Mówiący, co można robić, czego nie, czy można użyć w projekcie komercyjnym czy nie, czy trzeba publikować źródła całej aplikacji czy wystarczą samej użytej biblioteki, czy może wcale ich nie potrzeba publikować. Można by to zrobić w formie jakiejś tabelki i dodatkowo do każdej licencji opis, ale nie jakiś bełkot prawniczy, tylko tak normalnie żeby każdy user skapował, o co chodzi.

Na pewno zaraz usłyszę, że na google jest wszystko, że na wiki jest wszystko. Tak to prawda jest, ale w wiki wszystko też jest wszystko tak bardziej po prawniczemu. Na google? Ba na google jest 1001 różnych opinii na jeden typ licencji każdy, co innego pisze. A może oryginalna licencja? Nie, bo nie wszyscy, a właściwie mało, kto potrafi przebrnąć przez ten stos bełkotu prawniczego, a jak już ktoś przebrnie to jest jeszcze <ort>bardziej głupi</ort> niż był.

Dlatego chciałbym prosić w imieniu swoim i innych userów, aby został utworzony taki temat na 4p traktujący o licencjach. Od razu mówię, że sam nie znam się na tym wcale, dlatego potrzeba osób znających się na rzeczy. Stwórzmy w końcu jakiś normalny zbiór licencji łatwo i przystępnie wyjaśnionych.

Mam nadzieję, że nie napisałem się tyle na próżno :)
Thx za przeczytanie tego długiego topica.
Pozdrawiam :)

PS. Nie chodzi o wątek na forum. Wydaje mi się, że najlepszym pomysłem byłoby utworzyć o tym artykuł w serwisie :)

0

Szczerze mówiąc - doskonały pomysł, ale czy któryś z nas będzie w stanie opisać te zawiłości licencji, jeśli ich sami nie rozumiemy za dobrze? :)

A na serio - proponuję tabelkę:

Nazwa Licencji | Użycie komercyjne | Użycie niekomercyjne | Użycie źródeł

i przykładowo:

GNU GPL v2 | Tak | Tak | Tak*

 • program wykorzystujący jakiekolwiek źródła na licencji GNU GPL musi zostać opublikowany na licencji GNU GPL
0

ktoś chyba troche za mało danych, do takiego czegoś to można bez problemu dojść

0
Kooba napisał(a)

ktoś chyba troche za mało danych, do takiego czegoś to można bez problemu dojść

Tak? A sam rozumiesz?

Prawo autorskie napisał(a)

Wszelkie teksty zawarte w tym serwisie udostępniane są na zasadach licencji Create Commons Attribution, chyba, że w tekście wyraźnie zaznaczono inaczej. Materiały udostępniane na zasadzie licencji Create Commons mogą być dowolnie rozpowszechniane oraz modyfikowane pod warunkiem zaznaczenia autora i źródła pochodzenia. Może to np. wyglądać tak:

Źródło: 4programmers.net. Treść udostępniona na zasadach licencji Creative Commons Attribution

i jak to sie odnosi do:
http://kooba.goin.pl/articles.php?id=7 ?!

0
spin napisał(a)

jak to sie odnosi do:
http://kooba.goin.pl/articles.php?id=7 ?!

śmieszny jesteś, najpierw sie spytaj zanim zarzucisz komuś plagiat :[

http://4programmers.net/Forum/281293?h=licencje#id281293
http://4programmers.net/text.php?mode=history&id=3826

To jest mój tekst, poprawek pisanych przez innych nie skopiowałem i nawet na wszelki wypadek spytałem czy skopiowanie nie łamie licencji

STFU!!

0

Yyy, spin, ale ten tekst na 4p jest Kooby autorstwa.

Z tego co tak przejrzałem na Wiki to rzeczywiście to, co nas interesuje, na przykład w artykule o GPL, jest logicznie i jasno wyjaśnione. Więc może i pomysł jest bez sensu.

// kurcze, zaczytałem się w licencji MPL i zanim wysłałem posta to już Kooba sam się obronił ;-)

0

No tak GPL jest logicznie wyjaśnione, ale już np. LGPL nie. Po przeczytaniu zrozumiałem tyle, że można korzystać z takiej biblioteki nie tylko w aplikacjiach o licencji GPL czy LGPL. Nic nie jest napisane o tym czy trzeba dawać zródła biblioteki czy nie, a także czy moge wykorzystać komercyjnie ;]

PS. Strasznie zakamuflowany jest ten dział :| kiedy np. wpisze w wyszukiwarke 'LGPL' to nic nie znajduje :| Trzeba to jakoś uwidocznić lub zrobić coś z wyszukiwarką :>

//dopisane
Popatrzyłem na MPL właśnie z działu, do którego link dał Kooba i to co tam jest to straszne. Zero konkretów. Tyle, że jest niepolecana i historia :| w wikisource bełkot prawniczy :|

0

Nie wymagajcie od zakręconych licencji, aby było prosto wytłumaczone:

GPL - długie i zagmatwane jak spaghetti. Chyba specjalnie:

 1. musisz udostępniać źródła
 2. klauzula zatruwająca
 3. da się komercyjnie, ale jeżeli wydasz dzieło na dwóch licencjach
  Ogólnie straszny bełkot. Moim zdaniem Poul-Henning Kamp trafnie nazwał to "joke".

LGPL - takie coś, co miało ułaskawić świat komercyjny i jednocześnie przekonać do GPL:

 1. można zlinkować bibliotekę LGPL (binarki) z programem o dowolnej licencji
 2. jeżeli zmienisz cokolwiek w bibliotece z licencją LGPL, to musisz to udostępnić również na LGPL (albo GPL) (klauzula zatruwająca)
  Czyli troszkę łagodniej, ale ogólnie też zagmatwane.

MPL - kombinacja z drugiego bieguna - ze świata komercyjnego wkraczamy w świat open source:

 1. można dołączyć kod MPL do programu o ile go nie zmieniamy
 2. jeżeli zmienisz cokolwiek w kodzie MPL to musisz udostępnić go nadal jako MPL (klauzula zatruwająca)
  Czyli troszkę lepiej niż w LPGL, bo nie musimy bawić się w oddzielanie tego jako biblioteki, tylko gdzieś do środka wcisnąć (chociaż jest to wątpliwe udogodnienie...)

Ja lubię proste licencje:
BSD, X11 - wspomnij o autorze i zachowaj licencję, a będzie dobrze
Beerware - jak się spotkamy, to byłoby miło, gdybyś mi postawił piwo (albo wypij za moje zdrowie)

Wszystkie Creative Commons, przygotowane w polskiej wersji:

 1. Proste oznaczenia, wytłumaczenie dla laików działania, a dla prawników szczegółowe kruczki:
  BY-info o autorze, NC-nie używaj w komercyjnych, SA-rozpowszechniaj tak samo (klauzula zatruwająca), ND-kopiuj ile wlezie, ale nie zmieniaj
 2. W polskim prawodawstwie obejmuje również oprogramowanie (oprogramowanie w polsce polega tym samym prawom autorskim co książki). Ci od GPL odradzają stosowanie, bo jakieś niby są z nią problemy, ale to na pewno nie dotyczy polskiego prawa. Ponadto używając CC macie 100% pewność, że zostanie ona uznana przez polskie sądy (polskie wersje konsultowane z prawnikami). Nie ma więc problemu, że trafią się takie kruczki jak "zrzecenie się praw autorskich" (w Polsce NIE da się zrzec praw autorskich, co najwyżej majątkowe)

Public domain/domena publiczna - faktyczny brak licencji, dobro ogółu: bierz i rób co chcesz, nie musisz podawać nawet autora

No i wszelkie licencje komercyjne. Przy czym tutaj znowu domyślne zapisy w polskim prawie: jak nic nie napiszesz, jest podpisane i widziało to większe grono (lub zostało w jakiś sposób zaprezentowane publicznie, np. umieszczone na stronie internetowej), to domyślnie rezerwujesz wszystkie prawa (zarówno autorskie jak i majątkowe). Chociaż jak już umieściłeś nieodpłatnie, to znaczy, że udzieliłeś licencji na użytkowanie (chyba bez pobierania opłat, ale musiałbym pogrzebać, żeby sprawdzić jak jest dokładniej).

Tyle pamiętam (głowy urwać sobie nie dam, że się mylę).

Od jakiegoś czasu używam jedynie licencji: public domain/beerware/bsd/cc. Jeżeli mam coś sprzedać konkretnej osobie, to wtedy odpowiednia umowa jest uzgadniana.

A i jeszcze jedno. IMHO beerware jest najlepsze. Już trochę piw wypiłem dzięki niej :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0