laczenie kodow zrodlowych, a ich licencje

Odpowiedz Nowy wątek
2006-07-17 15:05
0

dajmy sobie np jakies system template'ow w PHP. jest on rozpowszechniany na GPL. dostaje zlecenie, zeby zrobic aplikacje internetowa. wykorzystuje do tego ten system template'ow. jak teraz bedzie z calym projektem? czy on musi byc GPL? zdaje sobie sprawe, ze sa systemy template'ow na LGPL'u, ale nie o to mi chodzi.

Pozostało 580 znaków

2006-07-17 15:11
Ktos [z pracy]
0

Licencja GPL jest "zaraźliwa", co oznacza, że produkt wykorzystujący inny projekt lub jego część, która jest na licencji GPL, także musi być wydany na licencji GPL.

W przypadku LGPL nie ma tego wymogu, produkt końcowy wykorzystujący coś na LGPL może być na dowolnej licencji - z tego też powodu LGPL jest dobra dla wszelkiego rodzaju bibliotek (w końcu jest to tzw. Library/Lesser General Public Licence). Choć z drugiej strony miłośnicy wolnego oprogramowania namawiają by "zarażać" licencją wolną produkty wykorzystujące coś na wolnej licencji i stosować GPL dla bibliotek.

Pozostało 580 znaków

2006-07-18 13:46
0

dobra, musze troche pofilozofowac :-P
dajmy sobie np takiego basha. mamy taki skrypt:

#!/bin/sh
echo "<?php echo 'hello world!' ?>" | php

udostepniamy go na licencji np BSD. chyba nie ma co do tego problemu, prawda?

dajmy drugi skrypt:

#!/bin/sh
echo "<?php echo 'hello world' ?> `cat skryptGPL.php`" | php

i teraz pytanie, czy ten skrypt mozna udostepnic na inne licencji niz GPL? w obu przypadkach sa wykorzystywane narzedzia GPL'owe: echo i php. ten skrypt skryptGPL.php tez mozemy potraktowac jako narzedzie (bo swego rodzaju narzedziem moze byc)

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0