Płytki Drukowane

0

witam mam pewnien problem a w zasadzie zapytanie :)
otóż, posiadam wzór płytki drukowanej i nie wiem jak ją stworzyć... dawniej sie płytki w warunkach laboratoryjnch trawiło. a teraz ?? wydaje mi sie ze musi byc jakieś innne rozwiązanie.... skoro wzory płytek są w gazetach (CHIP) to każdy moze taką stworzyć... tylko jak ?? moze kupuje sie juz gotową ?? zna się ktoś na tym ??

0

Znam kilka metod wykonywania płytek drukowanych we własnym zaciszu domowym: metoda fotochemiczna, termotransfer, pisak, lakier do paznokci+grafion, wyklejki ;)

Osobiście preferuję termotransfer, metoda fajna miła i przyjemna, tania i prosta.

Kupujesz w sklepie z elementami elektronicznymi kawałek laminatu (pokrytego cienką warstwą miedzi) oraz środek trawiący: chlorek żelaza lub nadsiarczan sodu (B327), jeżeli jesteś burżujem to możesz też kupić folię termotransferową TES200 (taniej jest kupić arkusz papieru kredowego).Wracasz z tym wszystkim do domu i zaczynasz zabawę.

Drukujesz wcześniej przygotowany projekt na zwykłym papierze (widok od strony elementów). Idziesz z tym na ksero i prosisz o zrobienie ksera na folię TES200 (lub papier kredowy). Chyba, że masz w domu drukarkę laserową, wówczas możesz od razu drukować na folii TES200 (bądź papierze kredowym).

Przygotowujesz laminat poprzez przetarcie warstwy miedzi wodnym papierem ściernym i odtłuszczenie powierzchni.

Następnie rozgrzewasz żelazko, przykładasz wydrukowany projekt do laminatu (stroną z tonerem do warstwy miedzi), chwilkę dociskasz żelazkiem, aby toner się roztopił i przywarł do miedzi.

Teraz należy płytkę ostudzić i zerwać folię TES200 (lub papier kredowy). Tą czynność należy wykonywać ostrożnie. Folia powinna odejść łatwo, ale z papierem kredowym może być problem, aby ułatwić jego oderwanie możesz umieścić płytkę w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do zmywania.

Jeżeli masz już przeniesiony toner z folii (papieru) na laminat to należy przystąpić do trawienia. Nie jest to żadna wielka filozofia: rozrabiasz zakupiony wcześniej środek trawiący zgodnie z opisem na opakowaniu i umieszczasz w nim płytkę. Po kilkunastu minutach powinieneś zobaczyć, że na laminacie została tylko miedź przykryta tonerem.

Wyjmujesz płytkę, sprawdzasz poprawność ścieżek, czyścisz toner (rozpuszczalnikiem), wiercisz otwory i masz gotową płytkę drukowaną.

Ja pokrywam jeszcze ścieżki cieniutką warstwą cyny i mam wtedy piękną płytkę ;)

Mam nadzieję, że napisałem w miarę zrozumiale (dopiero wstałem i jeszcze nie myślę zbyt jasno). Jeżeli tak nie jest, to więcej na temat metod wykonywania płytek drukowanych znajdziesz na forum elektrody. Pamiętaj o użyciu opcji SZUKAJ!

0

Jak prosty układ to zakup sobie płytkę "uniwersalną"

http://www.dzikie.net/artykuly/hdd_meter/big/9.jpg
Bez trawienia, rysowania itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1