Zgrywanie z kamery na plytki.

0

Potrzebuję porady.
otóż znajomy ma ponagrywanych dużo filmów na kamerze i zapisanych na tych małych cyfrowych kasetkach. Chciałby to zgrać na płytki. Sądzę, że najłatwiej byłoby podłączyć kamerę i kabelkiem zgrać na kompa.
Tylko teraz zaczynają się schody.

  • ile miejsca na dysku potrzeba, aby zgrac tak ą kasetkę
  • ile miejsca na dysku potrzeba, aby skompresować to tak, by można było zmieścić na płytce
  • na co lepiej nagrywać: na CD czy DVD, na które z nich jest łatwiej nagrać (tzn. chodzi o zapotrzebowanie na pamięć dyskową i moc procesora przy kompresji do DivX i mpeg2, bo chyba to jest na dvd).

Wszelkie sugestie mile widziane.

0

Ad 1. 1 min = ok. 200-250 MB (o ile dobrze pamiętam, albo troche więcej), oczywiście zależy to jakiego kompresora użyjesz. Mam tu na myśli kodek Matrox DV, standardowy kodek przy zgrywaniu z cyfrowej kamery.
Ad 2. Tyle ile potrzebuje płyta CD/DVD. Generalnie liczy się pamięc i moc procka. Pojemność liczy się przy zgrywaniu na dysk.
Ad 3. Na DVD (mpg2), bo dobra jakość - przy czym nie ma co więcej pakować niż 2h na płyte DVD. CD, a konkretnie VCD to max 1,5h na płyte o jakości VHS nie więcej. No chyba że divx jest porównywalny. Ale żeby jakość była podobna do DVD, musi kompresować z wieloma przebiegami = duża moc i pamięć lub duuuuuuuuuuuuużo czasu:)
Generalnie żeby przeliczyć coś takiego nie trzeba mieć mocnego sprzętu, ale.... Materiał wideo, który przygotowywałem na DVD, ok 1,5 h z kompresja do mpga jest jakaś 1h i 20 min na przygotowanie obrazu płyty. na PIV 2GHz w trybie XP z 1,5 GB Ramu.
Co do podłączenia kamery to najlepiej przez port FireWire, żeby to wszystko wyrabiało :)

//sorry, chodziło mi o tryb HT dla pIV a nie xp. Pisałem to bardzo późno więc... :D

0

najlepiej od razu niech zripuje do formatu mpeg wtedy krocej zleci kompilacja plyty DVD-V, poza tym nie zajmie zbyt duzo miejsca ( chyba ze rozdzielczosc bedzie troszke duza )

ja sam takie cudenko robilem na moim DURONie 750 MHz, 192 MB RAM i kompilacja z plikow mpeg trwala jakies 2 h ( no niecale )

0

Tak tylko problem w tym czy komp wyrobi na kodeku mpga, bo standardowo do takich rzeczy używa się kodeków DV (np Matroksa, bo jest najlepszy). Używa on standardowej kompresji MJPEG. A przy mpgu masz oprócz tego przynajmniej dwukrotny przebieg dla każdej klatki = większa kompresja, lepsza jakość. Możesz spróbować, ale nie wiem czy to wyjdzie, dlatego że komp może nie wyrobić:). Bo zgrywanie z kamery odbywa się w czasie rzeczywistym. Specjalistą nie jestem, ale z praktycznego pkt widzenia jaki nabyłem czytając różne artykuły tak to wygląda:)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1