Obnizka PIT z 17% na 12% - propozycje PiSdu

0

Witam,
nawiązując do ostatnich doniesień, oczywiście niepotwierdzonych, ale jednak - rząd majstruje i próbuje naprawić dziury po Polskim Ładzie.
Artykuł: https://wiadomosci.wp.pl/zmiany-w-pit-wiceminister-potwierdza-obnizka-do-12-proc-6750519944645536a
Co o tym sądzicie - będzie obniżka z 17% na 12% i z 32% na 40% w drugim progu :) ?

2

I mozliwosc odliczania od podstawy opodatkowania polowy skladki zdrowotnej dla ryczaltowcow! Mysle ze to zmiana warta modyfikacji tysiecy systemow ksiegowych, w koncu po roku odliczania polowy skladki wystarczy na jakies dobre piwko kraftowe

8

Rząd powinien dostać bana na modyfikację ustawy o PIT za trolling i wandalizm.

3

Jest dopiero marzec. Ustawa pewnie się jeszcze nie raz w tym roku zmieni.

Śmieszno a straszno będzie za rok, kiedy przyjdzie się rozliczyć za 2022 i z tego zamieszania jednym wyjdzie 4-cyfrowy zwrot a innym 4-cyfrowa niedopłata :)

Chdzk napisał(a):

Mysle ze to zmiana warta modyfikacji tysiecy systemow ksiegowych

@Chdzk: tym gorzej dla „niezwinnych” systemów księgowych :P
A szansa dla pań księgowych z kalkulatorem i długopisem.

2
Azarien napisał(a):
Chdzk napisał(a):

Mysle ze to zmiana warta modyfikacji tysiecy systemow ksiegowych

@Chdzk: tym gorzej dla „niezwinnych” systemów księgowych :P

Zwinny system - oznacza milion opcji konfiguracyjnych itp. Czyli trzeba mieć doktorat z konfiguracji, żeby wiedzieć, który checkbox zaptaszyć, a który odpatszyć. Takie rzeczy się nie sprawdzają.

A szansa dla pań księgowych z kalkulatorem i długopisem.

Ile klientów możesz obsłużyć w ten sposób? Jak masz jedne dokument i zero kosztów to może jeszcze da radę. Ale jak masz firmy, które generują tysiące dokumentów sprzedażowych o małej wartości to księgowa na siebie na zarobi.

1

Propozycja jest jak najbardziej spoko, aczkolwiek trzeba poczekać na projekt ustawy

0

Zmiana sama w sobie jest spoko ale pociagnie za soba jeszcze wyzsze stopy procentowe - przy obecnych warunkach gdzie jest nadmiar pieniadza, wysoki popyt na wszystko i niskie bezrobocie.

4

Ktoś wymyślił, żeby rozwijać system podatkowy w scrumie i takie są efekty.

0

Zmiana jest spoko tylko ciekawe czy 12% będzie od dochodu uzyskanego od 1 lipca czy od dochodu z całego 2022 roku?

0

inflacja rośnie to pewnie wpadli na pomysł "po prawdzie nie naprawimy polskiego systemu, będziemy sie zadłużać przez fundusz covidowy ale odgórnie podwyższymy pensje".

2

Obecnie mamy 2 sposoby rozliczania za 2022: zasady z 2021, zasady z 2022 (nowy ład) a do tego mają zamiar wprowadzić od 2023 z działaniem wstecz od 01.07.2022 kolejne nowe zasady. WTF

2

Oglądałem wczoraj jakiś program informacyjny. Były prezentacje Vateusza i zwrócono uwagę, że format PPT był ten sam ale już na niektórych slajdach zamiast "Polski ład" było "#niskie podatki". Jak już trzeba coś zrobić a nie tylko slajdy prezentować i narzekać na brak tupolewa to nic nie potrafią zrobić z sensem. Nikt nie wie ile podatku zapłaci i w jaki sposób się rozliczyć. To jakaś parodia jest. Nie wiem czy można, ale może już wzięliby to zaorali i wrócili z tematem od nowego roku. Tak kolejna ustawa podatkowa napisana na kolanie przez 1 miesiąc. To się nie może udać.
Co za czasy. Wojna zaraz za granicą, PiS u władzy. Ech.

2
Azarien napisał(a):

A szansa dla pań księgowych z kalkulatorem i długopisem.

Ciekawe jak taka pani księgowa wrzuca na serwery MF pliki JPK napisane długopisem.

1

Nowy ład okiem programisty:

  • Management z CEO na czele ogłasza budowę nowego systemu do obsługi przedsiębiorstwa, organizowana jest huczna firmowa impreza, na ekranie rzutnik pokazuje slajd za slajdem krainę mlekiem i miodem płynącą
  • Projekt prowadzony jest waterfall'em bo z tym podejściem management czuje się najlepiej
  • W ramach redukcji kosztów pominięto dział QA
  • Wdrażamy system na produkcję, jak wiadomo użytkownik końcowy jest najlepszym testerem
  • System nie działa poprawnie, użytkownicy zgłaszają mnóstwo błędów, ale co z tego CEO wypił już szampana i ogłosił "sukces"
  • Trzeba rzucić nowych ludzi na system i to szybko, problemy tylko narastają, rośnie złość użytkowników
  • CEO wysyła dla ratowania sytuacji nowego team-lead'a, TL obiecuje że pracują już nad wersją 2.0

Skądś to znam :D

Gdyby nowy ład był prowadzony iteracyjnie lub agile'owo to po pierwsze zaczęliby od konsultacji społecznych i ustalenia co jest z obecnym systemem nie tak. Potem był by projekt zmian i kolejna tura konsultacji. Potem projekt ustawy i jeszcze jedna tura konsultacji. A tak mamy, używając devslangu: waterfall + “over the wall” deployment.

0

@lampasss: Takie pytanie - skąd 40% w drugim progu?

2

@0xmarcin:

Gdyby nowy ład był prowadzony iteracyjnie lub agile'owo to po pierwsze zaczęliby od konsultacji społecznych i ustalenia co jest z obecnym systemem nie tak.

Tylko tu nie chodzi o naprawę podatków, tylko o naprawę budżetu. ZTCW były konsultacje, ale ich wynik rząd miał gdzie miał.

0

@jurek1980: strzelam, że tu już nie chodzi o naprawę finansów publicznych, ale o dojechanie samorządów (znowu obniżany jest PIT, nie inne podatki) oraz podreperowanie notowań.

Jeśli chodzi o konsultacje to nie miały znaczenia - przecież jeszcze w listopadzie nie znaliśmy ustawy, więc co było do konsultowania? No i oczywiście warto wspomnieć, że nawet bez konsultacji wiele organizacji mówiło o tym, że Polski Ład jest pełny dziur.

0

Zmiana jest podyktowana wyłącznie wizerunkowo. Myślę, że mają code freeze na przyszły rok, tak aby nie zepsuć czegoś akurat przed wyborami, więc dopychają zmiany już teraz. Dlaczego obniżamy podatki, gdy nagle dochodzą nam nowe duże wydatki, jest dla mnie niepojęte.

Czytałem projekt ustawy w zakresie składki zdrowotnej na ryczałcie i nic z tego się kupy nie trzyma.
Składka zdrowotna zależy od wysokości przychodów za cały rok, ale od przychodów można odliczyć składkę zdrowotną. Zapętlenie.
Jeśli założyć, że przychody o których mówi ustawa o ryczałcie są czymś innym niż „podstawa opodatkowania”, to cykl znika, ale pojawia się problem od których przychodów odliczyć składkę jak masz kilka stawek ryczałtu. Podobny efekt można było osiągnąć zmieniając parametr we wzorze na stawkę zdrowotną, ale po co, jak można jeszcze bardziej namieszać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1