Ćwiczenie i usprawnienie zdolności zapamiętywania

3

Temat może mało programistyczny, bardziej się tyczy rozwoju osobistego, ale z racji tego że rzadko zaglądam do działu Flame, to wydaje mi się że w większości zaglądają tu rozgarnięte persony i warto się spytać o poradę w różnych sprawach :)

Z życia codziennego, i z różnego rodzaju testów wnioskuję, że zdolność zapamiętywania u mnie jest słaba, co mnie nurtuje już od jakiegoś czasu, i z czasem się stopniowo pogarsza, choć to akurat jest dość naturalne.

Ciekaw jestem czy ktoś z Was ma jakieś sprawdzone, lub nie, sposoby na ćwiczenie i usprawnianie swojej pamięci? Z racji tego, że elektronika nas rozleniwia, coraz rzadziej musimy zapamiętywać, często dużo łatwiej jest wyszukać i zachować gdzieś informacje, wydaje mi się że ćwiczenie pamięci jest tym bardziej wskazane.

Oczywiście, są hardcore'owe sposoby na trening pamięci, w stylu uczenia się rozkładów jazdy pociągów w różnych miastach, albo nauka słówek w zupełnie obcym języku. Ale ciekaw jestem czy są jakieś "przyjemniejsze" sposoby? Zdaję sobie sprawę z tego, że najpewniej odpowiedź będzie brzmiała w stylu no pain, no gain, ale dam się zaskoczyć.

Poza tym, w myśl powiedzenia że jesteś tym co jesz, ciekaw jestem czy polecicie włączenie lub wyłączenie czegoś ze swojej diety, wprowadzanie jakichś rutyn i praktyk w swoje życie.

W telegraficznym skrócie, co polecicie z autopsji?

Czy może Was ten problem nie dotyczy i nie przykładacie do tego żadnej wagi?

1
bakunet napisał(a):

Oczywiście, są hardcore'owe sposoby na trening pamięci, w stylu uczenia się rozkładów jazdy pociągów w różnych miastach, albo nauka słówek w zupełnie obcym języku. Ale ciekaw jestem czy są jakieś "przyjemniejsze" sposoby?

Czemu nie chcesz się języków obcych uczyć? o.O

Jeśli nie języków, to można się uczyć programować z pamięci. Niby zawsze można sprawdzić (i często sprawdzam banalne rzeczy - np. w JS funkcje do regexpów mi się ciągle mylą, w CSS właściwości flexboxa), tym niemniej przyjemnie jest po prostu mieć obcykane rzeczy, które się często robi, zamiast patrzeć co chwila do dokumentacji. Dlatego staram się pisać rzeczy typu wywołania funkcji z palca (zamiast kopiować czy polegać przesadnie na autocomplete) żebym umiał je potem napisać ponownie. Podobnie różne często używane techniki programistyczne. Pewne rzeczy powinno się umieć pisać z palca.

Jeszcze można prowadzić bloga albo pisać notatki. Wtedy z jednej strony utrwalasz sobie przez takie coś, a z drugiej strony nawet jak zapomnisz, to możesz potem zajrzeć do własnych notatek. Czyli masz parasol ochronny. Często łatwiej jest nie pamiętać czegoś, a po prostu spojrzeć do notatek w razie potrzeby. Podobnie jest w programowaniu, gdzie z jednej strony masz autocomplete, z drugiej strony dokumentację/notatki, z trzeciej strony gotowe biblioteki do bardziej skomplikowanych rzeczy, więc nie musisz zawsze pamiętać wszystkiego.

Z życia codziennego, i z różnego rodzaju testów wnioskuję, że zdolność zapamiętywania u mnie jest słaba, co mnie nurtuje już od jakiegoś czasu, i z czasem się stopniowo pogarsza, choć to akurat jest dość naturalne.

Najgorsze są imiona i nazwiska.

0
LukeJL napisał(a):

Czemu nie chcesz się języków obcych uczyć? o.O

Tego nie powiedziałem. Po prostu jestem ciekaw, czy znacie inne sposoby. Języki pewnie rozwijają i mogą być przydatne. Choć wolę najpierw zrobić research czy są też inne sposoby.

0

Cwiczenia fizyczne.
Sen.
Zapamiętywanie imion dopiero co poznanych osób.
Wyłączenie multitaskingu.

2

Odświeżam temat. Ostatecznie znalazłem sposób na ćwiczenie pamięci. Przyjemne z pożytecznym. Poświęcam dziennie 15 min na uczenie się na pamięć tekstów piosenek :) Zacząłem od polskich, ale w przyszłości pewnie przeniosę się też na inne języki. A na koniec sobie przypominam teksty których się uczyłem wcześniej. Chyba sobie do tego napiszę mały program do losowania ich, jak zrobi się ich więcej :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1