Wątek przeniesiony 2020-07-17 18:37 z Nietuzinkowe tematy przez cerrato.

Przewidzieć wahania energii elektrycznej.

0

Wyobrazmy sobie, że w naszym laptopie bateria jest do wymiany. Komputer stacjonarny jest bez dodatkowego źródła zasilania UPS. Czas hibernacji komputera trwa około 14 sekund. Nagle wyłączają nam dopływ energii elektrycznej. Wszystko tracimy. Dokumenty niezapisane i procesy wykonywane przez Nasze exe. Szukałem dużo na temat przewidywania wyłączenia energii elektrycznej. Gdybyśmy mogli przewidzieć wahania wówczas te 14 sekund wystarczyło by na hibernację. Taka aplikacja otrzymała a w szczególności jego autor co najmniej Nobla. Tu nie chodzi o spadek napięcia. Tak działają UPS-y. Aplikacja miała by zbierać dane meteorologiczne co do wyladowan lini wysokiego napiecia i dane z danej miejscowości. Jeśli chodzi o remonty lini 15 kV/ 400V.

4

Nie trzeba żadnych dodatkowych aplikacji czy urządzeń, zwykła szklana kula będzie wystarczająca. Z tego co wiem, nie ma nagrody Nobla w dziedzinie wróżbiarstwa ;)

3

Policz korelacje wzgledem zdarzen wg ktorych chcesz przewidywac (dzien tygodnia, pora dnia, kanal tv ktory ogladasz, zaplacony lub nie rachunek za energię, stan emocjonalny partnerki, populacja szczurow w danym rejonie, czas od ostatniego widzenia wozu z energetyki).

0

Ale jest to możliwe...

2
Bruno(M) napisał(a):

Czas hibernacji komputera trwa około 14 sekund.

Panie, ja to bym chciał żeby mi hibernacja działała na linuksie :/

0

Kiedy nie ma Nas w domu a komputer dokonuje wyliczeń na długie godziny. Np obróbka grafiki czy konwersja formatów avi do DVD czy inna analiza statystyczna:

1 Zbiera dane meteorologiczne
2. Mikrofon zintegrowany nasłuchuje burzy. Algorytm mam ma to to proste.
3. Zbiera informacje odnośnie remontów lini napowietrznych i kablowych. Na wsiach kiedyś na słupach pisało się w formie obwieszczenia dla mieszkańców, że w pewnych godzinach będzie brak dopływu energii elektrycznej.
Miasta są połączone w węźle energetycznym to jeszcze ułatwia sprawę.

3

Zastanów się co ma planowane wyłączenia prądu do awarii?
Awarię możesz mieć na każdym etapie instalacji włącznie z podłączeniem jakiegoś uszkodzonego odbiornika do gniazda w tym samym obwodzie co komputer.

0

Napięcie U w klasycznym ujęciu elektryki i elektroniki zawsze ma postać ograniczoną. To inżynierowie tylko o tym wiedzą. Siła elektromotoryczna E jest pozbawiona konduktancji, rezystancji ...

4

Ja nadal nie rozumiem jakie sytuacje ty chcesz przewidywać. Przecież przerwy wynikają z uszkodzenia infrastruktury, np. drzewo zrywa linię albo samochód wpada w poślizg i uderza w stacje trafo / w słup itd. Takich zdarzeń nie da sie przewidywać.
Jeśli w ogóle, to może istnieje jakaś metoda na wykrycie jakichś fluktuacji zasilania (takie klasyczne "przygasanie / mruganie żarówek) i na tej podstawie zdecydować że coś będzie nie tak, ale to mimo wszystko jest bardzo ograniczone.

PS. grzeje popcorn bo szykuje się perełka :D

0

A mnie ciekawi taka sprawa: czy w kompie z UPS jest możliwe automatyczne przejście w stan hibernacji po zaniku zasilania?

3

Możemy dodać obok "Zapisz", checkboxa "jestem w pełni władz umysłowych i nie brałem żadnych substancji wpływających na świadomość"?

0

Życie ma cel samo w sobie.

tacy są właśnie programiści....

Grzebią się we własnym ogródku. Ale, żeby wyjść z czym co ich przerasta.. Depczą komuś drogę. Przytaczając słowa, że coś jest niemozliwe. Zatem co jest możliwe? Miarą Twojego myślenia?

5

No ja bym jednak wymienił w laptopie baterię i zainwestował w UPS'a.
Jeśli coś Ci ułatwi to do śledzenia burz są bazy online na żywo rejestrujące wszystkie wyładowania na świecie z dokładnością do kilku metrów.
https://www.lightningmaps.org/?lang=pl#m=oss;t=3;s=0;o=0;b=;ts=0;
To chyba jednak lepsze niż nasłuchiwanie grzmotów przez mikrofon ...

3

@Bruno(M):
Poniżej screen z oprogramowania mojego upsa, dziękuję dobranoc. Nic więcej nie potrzeba :p

screenshot-20200717221045.png

I tak mój upsa za bagatela 400zł ma moduł elektroniki do łączenia się z pc :D

screenshot-20200717221621.png

0
Bruno(M) napisał(a):

Grzebią się we własnym ogródku. Ale, żeby wyjść z czym co ich przerasta.. Depczą komuś drogę.** Przytaczając słowa, że coś jest niemozliwe. Zatem co jest możliwe? Miarą Twojego myślenia?**

Przed chwilą sam napisałeś:

Nie ma możliwości, aby miał możliwość kontaktu z Twoim komputerem, gdyż sam w sobie nie zawiera modułu elektroniki na poziomie komputera

0

katakrowa pisze o zamyśle jeszcze nie dokonanym. Mającym myśl sprawczą.

1

@Bruno(M)
wyjaśnij proszę, siłę elektromotoryczną? i dlaczego całe sieci energetyczne, jakie są znane, pomijają ten parametr? a może jest wliczony w całą "sieć"? i ostatnie: czy mam założyć czapeczkę foliową?

0

Siła elektromotoryczna zawsze pozostała pozbawiona wywodu, gdyż napięcie ukształtowało Nasze społeczeństwo i cały świat. Kiedy przyłożysz kondensator piezoelektryczny do gniazdka w piko farady zauważysz jedno, że on wykaże napięcie wyższe niż w gniazdku elektrycznym to standardowe 230V UE 250. Na mierniku zaobserwujesz około 500V

1

Zapodaj pomysł googlowi. Jak już udostępnią API do przewidywania zaników napięcia, to sobie zaimplementujesz rozwiązanie :]

Bruno(M) napisał(a):

Kiedy nie ma Nas w domu a komputer dokonuje wyliczeń na długie godziny. Np obróbka grafiki czy konwersja formatów avi do DVD

Chłopie... AVI do DVD? Obróbka grafiki? DŁUGIE GODZINY!?

Do zobaczenia we współczesności :D

0

A co do sieci elektroenergetycznych wysokiego napienia. To sa juz tajemnice sluzbowe.

2

To tak samo jak z czapka z aluminium jeśli ponosisz 48h to twój umysł zacznie być czuły na pole tesli. Dzięki polu tesli możesz mieć dostęp do wiedzy jak tam z posta autora. Pomyśl genialny ale nie foliowi nigdy tego nie zrozumieją. Pozdrawiam!

1

Nie przewidzisz sytuacji kiedy masz źle dobraną selektywność zabezpieczeń i sąsiadka wywali Ci bezpieczniki zepsutym odkurzaczem, kiedy pan Mietek zachaczy koparką o kabel podczas budowy kolejnego drapacza chmur W miastach nie wywala się prąd na całe miasto, tylko lokalnie po osiedlach / blokach. Jedyny czynnik, który możesz brać pod uwagę to prawdopodobieństwo :D

Argument z wyładowaniami atmosferycznymi to również przykład bardzo sporadyczny, osobiście nigdy nie trafiłem na taki przypadek. Po to na liniach przesyłowych są instalacje odgromowe.

7

Coś czuję, że ten wątek jest efektem działania stabilnego woltażu 40%.

1

To wbrew pozorom wcale nie taki głupi temat, bo wyobraźcie sobie że pod Arduino jest czujnik wyładowań atmosferycznych AS3935 MA5532-AE i on podobno potrafi wykryć wyładowania w promieniu do 40km. Wbijając na specyfikację techniczną wygląda na to że zasada działania jest dość prosta, obwód RLC, równolegle połączona cewka MA5532-AE z kondensatorem oraz rezystorem, powinno się indukować napięcie w cewce i to wszystko do wzmacniacza oraz przetwornika i sygnał przesyłany przez I2C albo SPI do Arduino. I takie Arduino podłączone przez USB do komputera a w razie czego to z tego co znalazłem to hibernacja Windows powinna wyglądać tak:

%windir%\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState Hibernate

Czyli problem jest realny. W laptopie z którego to teraz piszę mam faktycznie baterię do wymiany i na stałe mam podłączony laptop do zasilania przez zasilacz. Czyli jeśli czujnik coś wykryje i sygnał pójdzie do Arduino, można w sumie z automatu pewnie zahibernować komputer albo zrobić inne rzeczy. Wyobraźcie sobie że komputer pracuje w nocy a Wy śpicie albo Was nie ma a tu macie burzę. U mnie podczas burzy niejednokrotnie wyłączono prąd, więc dopóki jeszcze bateria była w stanie zasilać laptopa to przez krótki czas można było pracować. Co ciekawe, podczas wyładowań kiedy to piorun walnął dość blisko od anteny siatkowej ze wzmacniaczem to nie raz ten układ uległ uszkodzeniu. Jak widać Arduino może być przydatne do wielu zastosowań skoro do niego są przeróżne czujniki.

2

Tez na pewnym etapie swojego zycia pracowalem nad softem ktory wykonywal dlugie obliczenia.
Rozwiazalem to software'owo - obliczenia byly zrzucane co jakis czas na dysk a restart kompa uruchamial serwis monitorujacy liczbe instancji mojego "kalkulatora".
Oczywiscie ow modul obliczajacy potrafil wznowic obliczenia od punktu w ktorym je przerwano, takze w wypadku gdy zapis byl przerwany w polowie (transakcje na plikach).

Wszystko sie da, kwestia tylko energii i czasu (czyt. kWh).

0

Z zawodowego doświadczenia wiem, że ciężko jest przewidzieć wyładowania atmosferyczne w danym miejscu. Komercyjne serwisy meteo szacują jedynie prawdopodobieństwo ich występowania w danym przedziale czasu i wydają komunikaty o ich występowaniu w danej odległości od miejsca które nas interesują, jeśli już wystąpią.

Podejrzewam, że jakbyś się bardzo uparł, to mógłbyś stworzyć model pogodowy dla jednego konkretnego miejsca, który by mógł prognozować jeszcze dokładniej możliwość wystąpienia wyładowań niż komercyjne serwisy które korzystają z szablonowych modeli pogodowych, choć jego skuteczność dalej by zależała od wielu czynników, w tym klimatycznych, topograficznych, pory roku.

A jak niektórzy wspominali wcześniej, wciąż nie przewidzisz tego, czy i kiedy ktoś koparką nie przetnie kabla na Twojej ulicy.

0
Bruno(M) napisał(a):

Wyobrazmy sobie, że w naszym laptopie bateria jest do wymiany. Komputer stacjonarny jest bez dodatkowego źródła zasilania UPS. Czas hibernacji komputera trwa około 14 sekund. Nagle wyłączają nam dopływ energii elektrycznej. Wszystko tracimy. Dokumenty niezapisane i procesy wykonywane przez Nasze exe.

Ech te antropomorfizmy. Na początek polecam lekturę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strza%C5%82ka_czasu

I tematy powiązane. Reszta należy do marketingu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1