inni ludzie

0

"Nienawidzac jakiegos czlowieka,odzieramy go najpierw z cech i przymiotow ludzkich, zmieniamy go w kukle, nie docieraja do nas zadne argumenty, niezdolni jestesmy do przyjecia okolicznosci lagodzacych, chcemy bowiem, aby przedmiot naszej nienawisci byl jak najbardziej jej godny, by jakakolwiek zaleta nie pokazala we wlasciwym swietle naszej rzekomej bezstronnosci i sprawiedliwosci".

0

"A cóż wyższego nad porządek rzeczy, w którym złe uczynki są karane? Dla ciebie, filozofie i etyku, zemsta to czyn nieładny, naganny, nieetyczny, wreszcie bezprawny. A ja pytam: gdzie kara za zło? Kto ma ją stwierdzić, orzec i wymierzyć? Kto?
/.../

 • A więc oko za oko, ząb za ząb? Krew za krew?
  /.../
 • Tak. Właśnie tak! Bo ja wiem, czego Zło się lęka. Nie etyki twojej, Vysogoto, nie kazań, nie moralnych traktatów o poczciwym życiu. Zło bólu się lęka, kalectwa, cierpienia, śmierci wreszcie!
  /.../
 • Tak, pustelniku. W taki sposób zwalcza się Zło! Jeśli Zło chce wyrządzić ci krzywdę, zadać ci ból - uprzedź je, najlepiej wtedy, gdy Zło się nie spodziewa. Jeśli zaś nie zdołałeś Zła uprzedzić, jeśli zostałeś przez Zło skrzywdzony, to odpłać mu! Dopadnij, najlepiej wtedy, gdy już zapomniało, gdy czuje się bezpieczne.
  /.../
 • A ty - powiedział wolno pustelnik - stoisz z zakrwawionym mieczem w dłoni, patrzysz na krew wsiąkającą w piach. I masz czelność myśleć, że oto został rozwiązany ten odwieczny dylemat, osiągnięte zostało marzenie filozofów. Myślisz, że natura Zła została odmieniona?
 • A tak - powiedziała buńczucznie. - Bo to, co leży na ziemi i broczy, to już nie jest Zło. Może to jeszcze nie Dobro, ale Zło nie jest to już z pewnością!"
0

Znowu za duża dawka?

3

"W czasie białego zimna unikaj jedzenia żółtego śniegu."

0

"Tak rzadko w oczach ludzi gości miłość."

7

"Zjedz mięso, ziemniaki zostaw"

0

"Wyrzuć wątek myśląc, że jest w Newbie, a potem przywróć go do Off-Topic"

0

"Obiad bedzie gotowy jak ugotuja sie ziemniaki"

0

Wszystkich dziewczyn nie przelecisz, ale warto próbować

0

"Być, albo nie być. O to jest pytanie!"

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1