Umowa o dzieło, brak firmy VS express/community/prof

Odpowiedz Nowy wątek
2016-03-29 11:18

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

Witam,
Mam pytania odnośnie VS gdyż na stronie MS jak i w samej licencji VS jest opisana kwestia darmowego środowiska (community, express) w przypadku jednego developera (musi być to przynajmniej firma jednoosobowa?) bądź średniej firmy (ograniczona liczba stanowisk, ilość pracowników przychód) ok ale jak to się ma w przypadku umowy o dzieło?

 1. Czy nie posiadając firmy również można korzystać z VS Community / Express i legalnie odsprzedać (umowa o dzieło) oprogramowanie bądź umieścić w samym programie informację iż jest to "darmowa" licencja np. Beerware bądź pokrewna i pobrać opłatę za "wdrożenie"?
 2. Jeżeli odpowiedź będzie negatywa na pytanie 1 czy w takim razie jak to wygląda jeżeli chodzi o zakup VS PROF np z allegro pod względem legalności co jest potrzebne sam "BOX" czy np dowód zakupu a jeżeli dowód zakupu to jaki? Faktura VAT odpada bo brak firmy - rachunek?
  2 a) Po zakupie VS na osobę prywatną posiadając jedynie rachunek czy można użyć oprogramowania w firmie?
edytowany 1x, ostatnio: jorek, 2016-03-29 11:21

Pozostało 580 znaków

2016-03-29 11:42

Rejestracja: 13 lat temu

Ostatnio: 3 dni temu

0

Mająć VS Express możesz pisać w nim komercyjne aplikacje - czyt. tak możesz korzystać przy umowie o dzieło jak i w 1 osobowej działalności gospodarczej.
Jak kupisz VS na osobę prywatną, to nie możesz korzystać w firmie.Przy czym wersja PRO Visual Studio dla zwykłego śmiertelnika to SPORY wydatek.


Pozostało 580 znaków

2016-03-29 11:44

Rejestracja: 9 lat temu

Ostatnio: 2 godziny temu

0

Wersja Community może być jak najbardziej wykorzystywana komercyjnie, ograniczeniem jest tylko ilość developerów i przychód, więc dopóki nie osiągasz 1mln (jakoś tak tam było?) rocznego przychodu, nie pracujesz w firmie gdzie jest więcej niż 5 (?) programistów, albo sam nie zatrudniasz takiej ekipy to spokojnie możesz z tego korzystać.


Pozostało 580 znaków

2016-03-29 12:08

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

dziękuję za szybką odpowiedź lecz pojawiły się kolejne pytania:

 1. Czyli pracując w firmie, która zatrudnia około 1000 osób (to nie ma znaczenia ale się chcę upewnić) ale prywatnie pisząc oprogramowanie np na umowę o dzieło dla innych firm mogę bez problemu używać VS exp / community?
  z lic VS Community:
  Licencja indywidualna. Jeśli Licencjobiorca jest osobą prywatną tworzącą własne aplikacje na sprzedaż lub do innych celów, taki Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania do tworzenia i testowania takich aplikacji.
  https://www.visualstudio.com/support/legal/mt171547
 2. Czy pisząc oprogramowanie mogę je umieścić na swojej stronie WWW z informacją w aplikacji (o programie) licencja freeware itp i to będzie oznaczało, że aplikacja jest już zalicencjonowana i bezpiecznie będzie ją można pobrać / używać?
 3. Kwestia licencji w umowie o dzieło może to być dowolna? czy są jakies specyficzne licencje, które należy użyć? (w licencji VS nie dopatrzyłem się tego typu informacji)
 4. Czy ktoś pracuje wyżej wymieniony sposób (pkt1 czyli praca podstawowa w dużej firmie a prywatnie umowa o dzieło / zlecenie na napisanie skryptu / aplikacji)?

Pozostało 580 znaków

2016-03-30 02:11
Moderator

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 15 godzin temu

Lokalizacja: Wrocław

0
 1. Tak. Przecież firma, w której pracujesz na etacie to nie jest Twoja firma.
 2. Można ją bezpiecznie pobierać i używać nawet bez licencji. Licencja jest przecież zabezpieczeniem dla Ciebie, nie użytkownika.
 3. W umowie o dzieło przekazuje się prawa autorskie do kodu swojemu zleceniodawcy, więc co jeszcze chciałbyś licencjonować?
 4. Mniej więcej tysiące ludzi.

"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."
Ad.3. Nie koniecznie - można nie przekazywać praw autorskich, tylko wtedy zapłacimy większy podatek (jeżeli nie przekazujemy praw autorskich, to kwota wolna od podatku wynosi 20% zamiast 50%) - Paweł Dmitruk 2016-03-30 08:23
A ktoś kiedyś podpisał taką umowę? Klient zawsze chce kod i prawo na wyłączność. Jeśli klient tego nie dostaje, to znaczy, że autor ma prawo dalszego rozpowszechniania tego kodu, więc i cena powinna być niższa 100 albo 1000 razy. - somekind 2016-03-30 13:15

Pozostało 580 znaków

2016-03-31 09:00

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 58 sekund temu

0

Warunki komercyjnego wykorzystania VS Community:

 1. firma osiąga maksymalnie 1 mln USD rocznego przychodu
 2. w firmie jest maksymalnie 250 komputerów osobistych
 3. VS Community używa maksymalnie 5 użytkowników

Pozostało 580 znaków

Świetny Lew
2016-04-01 01:18
Świetny Lew
0

Czy w przypadku umowy o dzieło jak i umowy zlecenie jest taka sama zasada czyli jestem traktowany jako indywidualny dev (bez różnicy ile firma ma pracowników / jaki jest przychód) czyli mogę legalnie używać VS exp / community? W przypadku jakiejkolwiek kontroli (umowa o dzieło / zlecenie / mała firma mieszcząca się w limicie) wystarczy wydrukowana licencja VS?

Pozostało 580 znaków

2016-04-01 11:53

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 58 sekund temu

0

Czy w przypadku umowy o dzieło jak i umowy zlecenie jest taka sama zasada czyli jestem traktowany jako indywidualny dev (bez różnicy ile firma ma pracowników / jaki jest przychód) czyli mogę legalnie używać VS exp / community?

Nie wiem, poczytaj licencję. Ale obawiam się, że pisana przez Amerykanów licencja nijak nie bierze pod uwagę specyfiki polskiego prawa.

Tak kiedyś było z licencją na Delphi Personal, które z założenia miało być do komercyjnego wykorzystania przez osoby indywidualne, ale to jak była ona sformułowana w połączeniu z polskim prawem o dział. gosp. sprawiało, że nie dało się tego używać, gdyby interpretować licencję dosłownie.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0