JAVA, C++, Delphi czy Pascal ? :)

0

Cześć,

jestem full stack web developer z wyboru, chciałbym się nauczyć nisko poziomowego języka, tylko nie wiem jakiego. Wszystkie mnie interesują, ogólnie podchodzę do tego tak, żeby mieć motywację nauki muszę robić coś ciekawego w języku którego się uczę, na Delphi mógłbym pomóc w rozwoju pewnej gry http://www.kamremake.com/pl/contributing/ ( polecam ). Ale też nie chciałbym się uczyć czegoś co nie ma perspektyw. Oprócz Delphi interesuję mnie też C++ na początku pewnie pisałbym jakieś wirusy pod windowsa. A JAVA ogólnie jest bardzo ciekawa, tylko że ma tyle możliwości, że nie wiem co bym chciał na niej robić. Macie jakieś inne propozycje bądź doświadczenia ?

0

Java :] Jak sam napisałeś - jest bardzo wszechstronna.

Pisanie wirusów na Windowsa to słaby powód do nauki języka, no chyba że rzeczywiście chcesz na tych wirusach zarabiać :P

1

Jeśli robisz hobbystycznie, pisz w tym, który Cię zainteresuje, albo jest projekt, do którego chciałbyś się przyłączyć. To nie ma większego znaczenia... Nauczysz się w jednym, będziesz musiał coś zrobić w innym, też w rozsądnym czasie załapiesz.

0

Może zamiast uczyć się języka zainwestujesz w naukę programowania systemowego? To nie to samo. Żeby pisać wirusy panie hacker musisz znać zasady działania systemu.
Java nie jest niskopoziomowa. Delphi w praktyce ogranicza cię do windowsa i w ogóle jest starociem. Jak już, zważywszy na to że celujesz w windowsa jak wnioskuję, to wybrałbym C#. Ma zastosowanie w webie, ma dostep do windowsowego api, łądnie się łączy z ewentualnym c++.

1
nalik napisał(a):

Delphi w praktyce ogranicza cię do windowsa i w ogóle jest starociem.

Do Windowsa... oraz Androida, iOS, OS X, a mówi się, że od jesieni zaczyna wsparcie dla linuxa.
I jak można nazwać starociem coś co miało premierę ostatni raz z 2 miesiące temu (Delphi 10 Seattle).
Nie, Delphi nie zatrzymało się na Delphi 6 z 2001r.

2
nalik napisał(a)

Delphi w praktyce ogranicza cię do windowsa i w ogóle jest starociem.

Nie, nie ogranicza się do Windows i nie jest starociem; Poczytaj najpierw geniuszu, zanim zaczniesz cokolwiek krytykować i przedstawiać komukolwiek fałszywy obraz rzeczywistości; Delphi to nie tylko IDE do klepania formatek i robienia aplikacji bazodanowych - to znacznie, znacznie więcej;

Istnieje też Lazarus, posiadający moduł importu projektów z Delphi; Wykorzystuje FPC, który umożliwia tworzenie najróżniejszego oprogramowania na najprzeróżniejsze platformy, łącznie z Game Boy Advance; Do tego w pełni darmowy, z otwartymi źródłami; Gorszy od Delphi pod wieloma względami, jednak coś za coś;


@htcrms - jak potrzebujesz coś niskopoziomowego to wybierz C lub C++; Języki bardzo popularne, mnóstwo w nich napisanych i nowych projektów; Jeśli chcesz nauczyć się czegoś, co przyda się w przyszłości to są to na pewno ciekawe propozycje;

Możesz też wybrać Delphi lub Free Pascala, bo oprócz wysokopoziomowego API (RTL, VCL/LCL itd.) umożliwiają też bardziej niskopoziomowe operacje - obsługa WinAPI, wstawki asm; Nie są to języki znajdujące się w czołówce popularności, jednak skoro masz już upatrzony projekt do przyłączenia się, to może i warto.

2

@htcrms bierz rusta. Szkoda Ci życia i włosów na C/C++.

2

Poprzedni post został skasowany więc rozwinę myśl.

Ja nie widzę na rynku zapotrzebowania na programistów delphi. Może freelancerom się przydaje, ale ofert pracy nie widać.
Być może dlatego, że:

 • w embedded i programowaniu systemowym używa się głównie c
 • c++ w middlewerze i tam gdzie ktoś nie chciał się babrać w c
 • wielkie molochy biznesowe siedzą na javie i .net
 • backend ma swoje techologie, które zmieniają się jak w kalejdoskopie
 • frontend jest zdominowany przez js i języki, które się do niego kompilują
 • HPC siedzi dalej na fortranie i jedynie moze julia cos uszczypnie
 • Do analizy danych i data science jest matlab, octave, R, python ze scipy i numpy
 • OSX ma objective-c i teraz swifta
 • Android ma jave, plus pare fremeworkow.
 • Linux to nie platforma, gdzie mozna zarobic kase na aplikacjach GUI. Istnieje Vala, Qt tez się tu zadomowił.
 • Na horyzonice pojawiły się nowe obiecujące języki - scala, go, swift, rust.
  Więc zostaje co? Gdzie się tak sprawdza? Cross-platform GUI + reszta w innym języku? Wiem, że jest całkiem sporo lagacy softu napisanego w delphi.

Z mojej perspektywy - a jestem programistą c, c++ (czasami python i java) delphi to proba reanimacji trupa.

Nie poleciłem mu także:

 • c, bo jest do zastosowań niskopoziomowych i nie sprzyja produktywności;
 • c++ bo wymaga dużej inwestycji czasu
 • java - bo mimo że by pasowałaby do jego proflu nie jest językiem programowania systemowego
 • go - chwilowo żyje głownie na uniksach
 • rust - jest jeszcze niestabilny i niepewny
 • D - bo jak na razie się nie przyjął

A więc tak, moja lakoniczna wypowiedź wynikała z moich przemyśleń.

0

Minęło 8 miesięcy odkąd założyłem ten wątek, w temacie zmieniło się to, że wybrałem JAVA która jak dla mnie zwłaszcza JDK7 jest genialna :). Przeczytałem książkę, porobiłem trochę mini programów i teraz mam problem zawodowy, bo jestem umoczony w LAMP Linux, Apache, Mysql, PHP, itp.. Nie żebym narzekał, bo to są bardzo fajne technologie, 4 lata praktyki, ale po poznaniu JAVA mam wrażenie, że w PHP muszę się bardziej narobić by stworzyć coś jakościowego(zgodnego ze wzorcami) niż w JAVA, zwłaszcza, że ostatnio robię coraz to bardziej wymagające projekty. Przeskoczyć nie mogę, bo muszę cały czas normalnie zarabiać, a żeby osiągnąć jakiś poziom w JAVA to muszę praktykować intensywnie przez co najmniej dwa lata. Zarabiam jako freelancer, ostatnio założyłem DG, mam kilku dobrych klientów którym od 2 lat stale świadczę usługi, więc przeskok z PHP na JAVA nie wchodzi w grę... Co byś cię poradzili ?

0

A umiesz php 7, to ucz sie w międzyczasie java 8.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0