Praca jako administrator

0

Są tu ludzie, którzy zawodowo są adminami? Mam kilka pytań, mianowicie jestem na drugim roku inf i tak naprawdę człowieka nic tu nie uczą (ale to nie problem), ale badź co bądź, kładzie się większy nacisk na programowanie, a interesuje mnie kwestia pracy jako admina, wydaje mi się ciekawsza. Mianowicie, jak samemu się dokształcać i na co kłaść nacisk jeżeli w przyszłośći chciałbym iść w tym kierunku? Przeglądając oferty pracy, widzę bardzo niskie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, czyżby tak było naprawdę? I jak w razie czego zdobywać jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, skoro w tej branży nie pisze się aplikacji, nie ma pochwalić się jakimi projektami itp. a ja nie mieszkam w akademiku, żeby tam "poadminować" i czegoś się nauczyć. Na myśl przychodzi mi obsługa terminala w UNIX-like, czytanie o sieciach komputerowych, o tym jak je zabpieczyć, systemy operacyjne? Proszę o wypowiedź kogoś zaznajomionego z tematem.
Pozdrawiam.

0

Przyłącz się chociażby do jakiegoś projektu FOSS, czy czegokolwiek. Każda infrastruktura to generalnie co innego i nowe wyzwania. Nie da się inaczej nauczyć zamysłu adminowania niż po prostu gdziekolwiek adminować.

0

Postaw sobie domowy serwerek / wykup dedyka - na nim postaw sobie system, który chciałbyś poznać, jakieś linuksy, bsd, solarisy... windows server? Cokolwiek. Dalej - możesz bawić się w samotności, możesz po prostu założyć kilka kont znajomym do irca, ekg, podobnych programików. Możesz też po prostu udostępnić konta shellowe nieznanym sobie ludziom z sieci. Napotykasz wtedy kilka problemów, które naprawdę rozwijają umiejętności admina.

Jak np. zagwarantować sobie, że nikt nie wykorzystuje konta do torrentów, nie trzyma tam pirackich materiałów? Jak ładnie zautomatyzować sobie skanowanie katalogów bez ingerowania w prywatne dane użytkowników? Jak ograniczyć im uprawnienia? Ilość procesów? Skan procesów? Jak wyszukać rootkity? Jak odseparować użytkowników od usług systemowych (jaile, dedykowane konta...). Postaw sobie jakiegoś postfixa, obskocz go przeróżnymi filtrami antyspamowymi, antywirusowymi, black-, gray-, white- listami... zagwarantuj, że wszystko to będzie jeszcze szybko i stabilnie działać. Na koniec wystaw kilka swoich adresów emailowych w sieci i sprawdź na ile dobrze się spisałeś :)

Rzeczy do robienia jest masa, mam znajomego, które od wielu lat nigdy się nie nudzi na swoim prywatnym serwerze dla kilku tylko znajomych...

0

Nie macie na uczelni jakiegoś kola naukowego? Kursów cisco? Możesz pisać jakieś aplikacje związane z sieciami komputerowymi zawsze ;)
Nie macie jakiegoś studenckiego serwera? Nie macie laboratoriów na uczelni? (u nas takimi serwerami i laboratoriami adminują właśnie studenci którzy zdobywają w ten sposób doświadczenie). Może warto zapytać? ;)

0

jak pisali wyżej wykup sobie jakiś vps/dedyk. Wrzuć jakiś issue tracker (redmine/jira) jakiś programik do swojej "bazy wiedzy", svn/git i coś do przeglądu kodu. No i każdy projekt na studiach który się da prowadź używając wcześniej wspomnianych narzędzi + ciągła integracja, raportowanie z testów i co tam sobie jeszcze można wymyślić.
A później pisz programiki które generują staty z logów i baw się w automatyczne backupy :d
Już samo to daje przynajmniej podstawowe obycie z serwerem no i może być fajnym plusem na rozmowach kwalifikacyjnych kiedy możesz pokazać na żywo swoje fanaberie, w końcu to wszystko Twoje (inaczej niż w przypadku poprzednich pracodawców) więc nie ma żadnych lojalek, możesz otworzyć swoją przeglądarkę kodu i pochwalić się że w swoich projektach masz faktycznie pokrycie kodu testami na 100% :P.
itd itd

0

I przeczytaj "The Practice of System and Network Administration". Świetna książka, która porusza wiele tematów istotnych dla administratora.
Możesz też użyć maszyn wirtualnych - konfigurować je, łączyć w sieci. Ja bawię się w sieci domowej - mam tu automatyczne backupy, mam VPN, mam IPv6 (akurat przestało działać :-/), udostępniam czasami różne usługi dla siebie lub znajomych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1