Windows Embedded - ktoś programował ?

0

Witam.

Dostałem (dostaliśmy z kumplami ze studiów) ostatnio zlecenie zaprogramowania "terminala dotykowego z windowsem" [???] . Nikt z nas nigdy nie programował tego typu urządzeń, więc pierwsze pytanie jakie się nasuwa czy jest to w ogóle do zrobienia. Nie będę opisywał samej aplikacji ,bo nie o to chodzi, powiem tylko ,że ma się łączyć z bazą oraz korzystać z internetu.

Jako że jesteśmy studentami ,to nie mamy dużego doświadczenia i w rachubę wchodzi jedynie .NET (C#) ,bo w tym najlepiej się czujemy i wiążemy z tą technologią przyszłość :)

O ile się dowiedziałem na tego typu urządzenia MS stworzył specjalną serię systemów operacyjnych Windows Embedded. Z tego co dziś wygooglowałem istnieją takie wersje (chronologiczna kolejność):

Windows Embedded CE
Windows Embedded CE .NET
Windows Embedded XP
Windows Embedded Standard 2009 - wersja ta posiada .NET Framework 3.5 ,Silverlight itd
Windows Embedded Standard 7 - najnowsza wersja posiadająca również WPF-a

I teraz moje pytanie do tych ,którzy cokolwiek wiedzą o tych systemach ,a najlepiej programowali pod któryś z 2 ostatnich.
a) W czym właściwie programuje się te systemy. Czy musi być to .NET Compact Framework czy można programować w samym .NET-cie 3.5 i aplikacja będzie działało tak samo jak pod Vistą/XP/7 ?
b) Czy programowanie pod te systemy różni się znacząco od programowania pod zwykłe windowsy, jeśli tak to jaki jest największy problem?
c) Jak wygląda sprawa z bazami danych i łączeniem z internetem ? Jakies różnice ?
d) Jak wygląda sprawa licencji. W jednym miejscu wyczytałem ,że systemy te są darmowe ,a Redmond może jedynie sciagać % zysków ze sprzedaży urządzeń ,a w innym że licencja na pełną wersję kosztuje prawie 1000$.
Bardzo mnie ciekawi również jak wygląda instalacja systemu [???] [???]

Więcej pytań będzie jak się okaże ,że rzeczywiście ktoś miał z tym do czynienia ,bo przeszukując polskie Google trochę w to powątpiewam ;]

Mam wrażenie ,że to w ogóle nie jest projekt dla studentów ,ale chciałbym się trochę więcej dowiedzieć najpierw.

Pozdrawiam,
Michał

0

Programuję aktualnie Windowsa CE 6 i 5 w C#. Na nich zainstalowałem Compact Framework. Znaczących różnic przynajmniej w moim zadaniu nie widzę pomiędzy programowaniem tych urządzeń a PC. Instalacją systemu się nie zajmowałem ale robi się to z kreatora, CE jest dość modułowy dlatego można wybierać części systemu do zainstalowania.
Bardzo przyjemnie się programuje w C#, wcześniej próbowałem w C++ z użyciem starego Visuala chyba 4.0 który był darmowy ale to była jakaś pomyłka.

Żeby programować na Compact Framework musisz mieć wersję pełną (Enterprise, Profesional czy jak sie to nazywa) Visuala 2008. Ta darmowa wersja nie obsługuje Compact więc trzeba zainwestować. Nie pamiętam ile ale chyba 1k-3k kosztuje.
Visual 2010 z tego co wiem nie obsługuje w ogóle Compacta, ale mogę się mylić, ogóle trudno mi w to uwierzyć.

Co do połączenia z netem i DB to nie bawiłem się tym ale podejrzewam że podobnie jak na PC.

0

Ja korzystam w domu na co dzien z FLP, wersji Embedded XP z 'normalnymi' okienkami (z wiki "In July 2006, Microsoft introduced a "thin-client" variant of Windows XP Embedded called Windows Fundamentals for Legacy PCs,").
Działa sprawnie, programowałem i w C# i w C++, instalacja apache i DirectX nie byla wiekszym problemem i wszystko dziala sprawnie, nawet gry.
Za nowszy (standard 2009) dopiero sie przymierzam by go zobaczyc :)

0

Jeśli chodzi o Visual Studio 2008, to trzeba mieć minimum wersję Professional za ok. 999$.

0

Windows XP Embedded, Windows Embedded Standard 2009 i Windows Embedded Standard 7 to odpowiedniki "wbudowane" systemów standardowych (odpowiednio: XP, Vista i 7). Jeżeli do takiego systemu wrzucisz .NET Framework (bo są one dość modularne) przy budowaniu systemu, to będziesz mógł w nim pisać. Poza tym jest zawsze WinAPI, praktycznie niezmienione (tylko trzeba pamiętać o ewentualnych modułach, których może nie być).

Windows Embedded CE i jego pochodne wymaga używania .NET Compact Framework. Dla .NET CF trzeba mieć Visual Studio 2008 Professional lub wyższe. Tak, wersja 2010 nie obsługuje Windows Embedded CE (sic!).

Jak wygląda sprawa z licencjonowaniem systemów wbudowanych to przyznam, że nie wiem.

PS Po przecinku wstawia się spację, nie odwrotnie.

0

Ktosiu
standard 2009 to po prostu rozbudowane xp embedded, nie jest odpowiednikiem visty jak mogla by sugerowac nazwa/data.
Z wiki:

Windows Embedded Standard (2009) is the updated version of Windows XP Embedded, the fully componentized version of Windows XP Professional and the successor to Windows NT 4.0 Embedded. It provides the full Win32 API and is available for x86 processors.[2] Windows Embedded Standard 2009 is derived from Windows XP Embedded since Microsoft at the time of its development did not have a componentized version of Windows Vista.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1