Test baterii

8

Witam,
Jako, że często korzystam z różnych baterii, postanowiłem je trochę przetestować.
Problemem, który mnie do tego zmotywował jest niepodawanie przez producentów pojemności baterii, które oferują. W przeciwności do akumulatorków, na których są podane pojemności (ciekawe czy prawdziwe) możemy jedynie ufać producentowi i ich reklamom.
Nie chodziło mi o przetestowanie ogniwa w każdych warunkach, ale o prosty test stosunku pojemności do ceny.
Testy wykonywane są przy prądzie rozładowania 300mA oczywiście stabilnym źródłem prądowym. Granicę napięcia przyjąłem 0,9V (poniżej tego napięcia nie działa większość urządzeń).
Na razie są testy kilkunastu baterii AA, w przyszłości planuję dodać również testy akumulatorków jak również ogniw innych rozmiarów np. AAA.
Strona może nie jest super piękna, ale jak znajdę więcej wolnego czasu to ją trochę 'upiększę', dodam schemat elektryczny oraz soft (na msp430 i pc)

Test baterii: http://www.testbaterii.pl/

0

Sprawdź te z Ikei, masz więcej baterii + "opłacalność", ciekawi mnie więc jak one wypadną
http://www.spychalski.info/2013/01/13/test-pojemanosci-baterii-aa

0

wsio ok tylko proszę zmień kolor tła i czcionki w tabelkach bo oczy bolą :)

0

@dzek69 w Białymstoku nie ma Ikei :P jak będę w Warszawie to zapewne kupię, mam za to 3 kolejne modele, które testuję: Duracell Turbo, Carrefour i Energizer Base :) Ps. podana przez Ciebie strona nie działa.
@abrakadaber zmienię :)

0

Btw. Amperogodzina to jest amper razy godzina, a nie przez.

3

A ja mam pytanie odnośnie do metodologii – robisz test tylko na pojedynczych bateriach? Przydałoby się wybrać grupę np. 5 i uśrednić czas pracy. Do tego warto byłoby sprawdzić w różnych warunkach temperaturowych. Mnie interesowałyby dwa progi: temperatura pokojowa (~21°C) i temperatura bliska 0°C (np. w lodówce). Tak z ciekawości, bo teraz zimę mamy, a moja empetrójka na bateriach właśnie działa. ;)

1

@rincewind Robię niestety tylko test jednej baterii prądem 300mA do progu 0,9V w temp. pokojowej. Oczywiście masz zupełną rację, że należałoby przetestować je w różnych warunkach temperaturowych oraz prądowych. Takie też mam plany, tj. 2 testy w temperaturze pokojowej prądem 300mA oraz 50mA i 1 test prądem 300mA w temp 0 stopni lub niższej.
Mam również charakterystyki rozładowania wszystkich ogniw (napięcie w czasie), które chcę umieścić na stronie. To wszystko zostanie wykonane, ale niezbyt szybko z banalnego powodu: brak nadwyżki wolnego czasu.

Sam tester jest dość prostym urządzeniem: gotowy moduł z procesorem msp430 oraz stabilne źródło prądowe na wzmacniaczu operacyjnym skalibrowanym na 300mA.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1