Program emulujący drukarkę na komputerze (chodzi o "pdf")

0

Witam,
Mam takie ustrojstwo jak analizator hematologiczny Edan H30, czyli jest próbka krwi, a analizator podaje wynik badania - morfologię. Urządzenie jest produkcji chińskiej oczywiście - w sprawie zwróciłem się i do serwisu polskiego i do producenta, ale o tym później - po prostu rozwiązanie muszę zrobić "na wczoraj" i nie mogę czekać na aktualizacje.
Analizator hematologiczny (Edan H30) oczywiście pięknie drukuje na jednej z kilku dostępnych drukarek. Są wartości referencyjne, są grafiki. Oczywiście producent przewidział, że można wyniki przesłać na komputer, ale wysyła je nie jako pdf, ale jako excel i to w wersji bardzo ubogiej - bez wartości referencyjnych i bez grafik - dla lekarza coś takiego jest nie do przyjęcia.
Ma nie być żadnego obiegu papierowego, a więc na komputer musi być przesłany pdf, który wygląda dokładnie tak, jak się drukuje. Tu pojawiają się schody - widocznie urządzenie jest "za tanie".
Kombinowaliśmy na różne sposoby i z tej racji, że producent nie raczy odpowiedzieć na maila, a nawet go nie odebrał, pojawiła się propozycja, żeby jakimś cudem analizator wysyłał dane do druku, myśląc, że wysyła je do drukarki, a my zrobimy taki myk, że komputer będzie tą drukarkę emulował i w rzeczywistości wydrukuje do pdf.
Na ile to realne? Czy ktoś ma jakiś pomysł? W szperaniu w Internecie rano Google podało mi, że jest jakiś emulator drukarki na sourceforge, ale już po południu Google mi tego nie wyświetla. Coś słyszałem o programie Hyperterminal, albo Hyperaccess, ale to też tak tylko "ktoś coś powiedział" i niestety musiałoby to działać na kablu USB. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Bardzo byłbym wdzięczny za poradę.
Podkreślę, że jak się nic nie da wyczarować, to Prezes byłby skłonny rozmawiać o napisaniu czegoś, co oczywiście ja bym nadzorował. Chodzi o prostą drukarkę hp i nie ma być kolorów. Rano mogę podać listę kilkunastu drukarek, które to urządzenie obsługuje.

5

Windows 10 ma w standardzie "drukarkę PDF" zainstalowaną.
Poza tym - jak na Google wpiszesz "PDF printer" to wyskoczy pełno wyników, ja osobiście bardzo lubiłem i korzystałem z https://www.bullzip.com/products/pdf/info.php, ale oczywiście możesz sobie wybrać coś innego, jeśli inna apka będzie Ci bardziej pasować.

0

Spróbuj tak, tylko w przedostatnim kroku wybierz "shared" https://www.informaticar.net/how-to-create-virtual-printer-for-testing-purposes/
Tutaj: https://www.colorpilot.com/virtual-printer-sharing.html

To razem z tym co cerrato mówi może pomóc.

0

Dzięki,
Jutro spróbuję i dam znaka.

3

Dawno temu było coś takiego jak Pdfcreator widzę, że jeszcze ciągle instalator się pojawia. Potem gdzieś korzystałem z novaPDF. Oba programy to wirtualne drukarki tworzące dokument PDF.
Zobacz zestawienie tutaj, szukając wirtualnych drukarek
https://www.dobreprogramy.pl/konwertery-i-generatory-pdf,programy,windows,6505378764658817?strona=3
Nie wiem pod jaki system tego szukasz bo są i nowsze.

0

No dobrze, ale tak leżałem i myślałem. Jak ja oszukam analizator, że wysyła dane do drukarki hp, pod którą ma specjalny sterownik? Podłączę powiedzmy usb z analizatora do komputera i analizator jak ma zobaczyć, że jest to drukarka do której ma konkretny sterownik? To, że ja mogę wysłać z dowolnego programu na kompie nie do drukarki, tylko do pdf to ja wiem - na wszystkich kompach jest już taka opcja. Ja muszę niestety z kompa wysłać fałszywy komunikat, że komputer jest drukarką i wszystkie te "szlaczki", które analizator wyśle do drukarki według sterownika hp przetłumaczyć na pdf. Wytłumaczcie mi proszę, bo nie za bardzo rozumiem...

2

Czekaj, to może opisz dokładnie o co chodzi.
Bo ja to, co napisałeś w pierwszym poście, zrozumiałem tak, że nie ma opcji eksportu do PDF (albo jeśli jest, to jakaś ograniczona), ale na drukarkę można wywalić wszystko, co tylko chcesz. A teraz piszesz o jakichś specjalnych sterownikach do drukarki.
Zasaada jest taka - przy drukarkach, które masz "po prostu" dostępne w systemie, sterownik to problem systemu, a użytkownik wybiera sobie urządzenie z listy i na nim drukuje. Jeśli ten program ma to inaczej rozwiązane, to musisz opisać, jak to działa. Czy to są jakieś dedykowane urządzenia drukujące? Jak są podłączone? Czy są widziane w systemie przez inne aplikacje, czy tylko ta jedna ma do nich dostęp?

1

Sprawdź mój poprzedni post, drukarkę wirtualną z windowsa np. taką która drukuje do PDFa możesz wystawić na sieci jako drukarkę współdzieloną.
W ten sposób twoje urządzenie będzie widzieć tą drukarkę PDF tak jak każdą inną drukarkę sieciową.

1

to jest osobne ustrojstwo, pod które podłącza się drukarke - tam nigdzie nie ma windowsa. Chodzi o to, żeby komputer był widziany jako drukarka. Albo inaczej - trzeba zbudować fizyczną drukarkę, która zamiast na papier drukuje do PDFa

teoretycznie, jeśli możesz podłączyć do niego drukarkę sieciową (po ethernecie albo wifi) to możesz na kompie udostępnić drukarkę PDF i pod nią podpiąć się z urządzenia. Ale jak tam masz tylko USB to może być to niewykonalne w rozsądnym czasie i nakładzie finansowym.

0

No właśnie tu jest problem. Analizator ma kilkanaście sterowników do drukarki i nie da się za bardzo doładować następnego - producent musiałby dokonać aktualizacji sprzętu, a na to nie ma szans. Jeśli podłączę analizator do komputera, to on nie będzie widział drukarki (a analizator ma kilka tylko do wyboru). Analizator nie ma Windowsa i nie poczaruję w nim - interfejs jest w miarę intuicyjny, ale daje mnóstwo ograniczeń.
Jest jednak pewna szansa i zaraz to będę testował. Wśród sterowników jest coś takiego jak PCL 3 i PCL 6. Jest więc szansa, że jak załączę ten sterownik, to albo na pendrive'a (dla sprawdzenia), albo na kompa wyśle mi plik *.pcl, a ten można w specjalnych prostych i darmowych programikach przekonwertować na pdf (potem autmoatyzacja - muszą to obsłużyć kobiety 50+, a one nie mogą mieć nic bardziej skomplikowanego, niż katalog na pulpicie, a w nim pdf-y). Plik, który daje mi analizator na komputer to csv - plik wartości oddzielanych przecinkiem - pod excel. Można go otworzyć w notatniku i to kilka linijek to nie do przyjęcia, bo nie ma grafik i wartości referencyjnych.
Ale ze sprzętowcem gadałem i mi powiedział, że to nie jest tak, że sobie podepnę usb z analizatora do usb kompa, bo będzie zwarcie. To ponoć tak nie jest projektowane. Nie za bardzo mam jak sprawdzić, chociaż mogę przetestować na pendrive.
Zakładam, że jest taka możliwość, aby jednak zrobić jakąś wirtualną drukarkę na komputerze, tak jak mówicie i od razu by mi drukowało do pdf. Aparat nie ma jednak takiej opcji druku do pdf i też usb do usb nie podłączę - no chyba że macie jakieś pomysły, chętnie wysłucham porad.
Problem jest jednak taki, że analizator musiałby widzieć tą konkretną drukarkę wirtualną, jako konkretne modele hp, epsona, albo lexmarka.
Okazuje się też, że oprócz csv, to on może dać hl7 - ale zaraz się pobawię i jak to się okaże prawdą, to jestem w domu, bo być może taki format mi będzie odpowiadał.

2

Dobra, a drukarki sieciowe nie są obsługiwane przez to urządzenie? Ono ma w ogóle możliwość podpięcia do LAN w celu np. zapisu danych na serwer? W necie dostępne info jest tylko o USB ale nie wiem. Jak z interfejsu tego urządzenia zapisujcie np. dane na pulpit? Urządzenie podłączone do kompa i widoczne jako jakiś storage?
Może np. podłączenie jakiejś karty LAN na USB coś też by dało.

Pytam dlatego, że właśnie drukarki takie jak HP etc wykorzystuja właśnie PCL5, 6 i myślę że przy możliwości podpięcia do sieci można by na jakimś komputerze symulować zapis

0

Komputer tego analizatora nie widzi - tego urządzenia nie podłącza się pod komputer. Po prostu analizator można podłączyć do drukarki, do sieci (ma kabel ethernet), do pendrive i rs232, ale to ostatnie odpada, bo sprzętowiec powiedział, że mi tego nie wyczaruje. Tak jak mówię - było ustawione na csv, ale jest możliwość hl7 i to jest standard medyczny - nawet pyta, czy histogramy wysyłać jako dane, czy jako bitmapy. Programy do hl7 też są, a nawet w przychodni kilka systemów informatycznych obsługuje ten format, bo musi. Tyle, że nie mogę przestawić na hl7, bo mi pisze że "analyzer and host (chyba host) must be in the same gateway - conectivity inconsistent. Próbuję się dodzwonić do serwisu, ale koleś nie odpowiada. Jakby to był format akceptowalny, to jestem w domu. Zaraz sobie ściągnę hl7 viewer z sourcegorge i zobaczę jak to działa.

2

Znalazlem taki soft pod Raspbery.
https://github.com/Raspberryy/Emulated_USB_Printer
Podłączasz to pod USB, ustawiasz jaką drukarkę chcesz symulować, podłączasz do sieci i powinno jakoś działać. Nie korzystałem z tego. Wydaje mi się, że gdzieś też widziałem takie gotowe urządzenia na jakichś chińskich portalach. Może tędy droga?

Edit.

, bo mi pisze że "analyzer and host (chyba host) must be in the same gateway - conectivity inconsistent.

Może sprawdzić ustawienia sieci i zobaczyć czy brama/gateway są takie samo, albo nawet urzyc DHCP wszędzie, nawet w ramach testu.

1

Sprawdzę wszystko, ale odezwał się producent. Napiszę do niego - wyślę zdjęcia i niech się wypowie.

0


Urządzenie pokazuje mi coś takiego. Prawie jestem w domu. Chodzi tylko o to, aby uruchomić HL7 w menu - to jest format, który jest standardem medycznym i o to mi chodzi. Ale pojawia się komunikat, który to uniemożliwia. Nawet jak nic nie zmieniam i dam "zapisz", to pojawia się ten sam komunikat.

1

Patrz: https://kb.iu.edu/d/aoyj#:~:text=169.254.,what%20IP%20address%20to%20use.

Na oko DHCP nie zadziałało i urządzenie ma adres IP "losowy" z puli 169.254. Sprawdź DHCP lub nadaj mu adres ręcznie.

0

Dobra, dzięki. Sprawdzę to już jutro,

...

Dobra, już jestem "w domu" i to sprawę załatwia. Oczywiście chodzi o format HL7, tyle, że nie działa dlatego, że analizator muszę mieć skomunikowany przez ethernet z oprogramowaniem medycznym. Te oprogramowanie dane przeczyta i jak chcę zamieni mi na pdf - to się nazywa lis/his connectivity, bo to przesył danych szpital - laboratorium. Czyli sprawa załatwiona. Dziękuję Wam wszystkim bardzo serdecznie za pomoc. Wszyscy się staraliście i to się Wam chwali. Ostatecznie serwisant skontaktował mnie z bardzo kumatym gościem i on mi wszystko naświetlił, co i jak. Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJĘ..

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1