Początek ze Smart Home.

0

Hej, chciałbym sobie zacząć robić swój system do smart home - czysto hobbystycznie.

Na początek chciałbym funkcjonalność taką, że w każdym pomieszczeniu zbuduję sobie moduł czytający różne rzeczy - pewnie na początek temperaturę oraz wilgotność i będzie przesyłał te dane do rpi zero, na której postawię sobie serwerek w javie/kotlinie (programuję zawodowo w tym). Na telefon napiszę sobie apkę i będę się łączył z RPI po websockecie co by dostawać te dane regularnie i ewentualnie jakiś REST po statsy historyczne. Wszystkie moduły, tj te czytające dane z pokojów i RPI normalnie mogą być podłączone do sieci.

Czy dobrym rozwiązaniem będzie użycie jakiegoś małego, taniego arduino na każdy z pokojów? Są pod to jakieś dedykowne moduły WIFI, którymi łatwo połączę się z serwerem (RPI)? Co ewentualnie jeszcze będę potrzebował? W jaki sposób mam przesyłać pakiety danych z arduino do rpi po wifi? Też mogę się połączyć jakimś websocketem czy to jakoś inaczej wygląda?

PS. Nie chcę bawić się w lutowanie.

Pozdrawiam.

1

Można kupić stację pogodową na kilka pokojów, będzie szybciej, taniej i nawet bardziej smart, bo szybciej i taniej.

0

Tak, ESP8266 to cud, miód i orzeszki. Można programować z wykorzystaniem Arduino. Dobre rozwiązanie, mam takich modułów kilkanaście. Mam zrobione też to, co chcesz osiągnąć, czyli jeden serwer który gromadzi dane od wszystkich i robi z tego wykresy + aplikacja na telefon do przeglądania tego. Polecam, fajna zabawa.

W jaki sposób mam przesyłać pakiety danych z arduino do rpi po wifi? Też mogę się połączyć jakimś websocketem czy to jakoś inaczej wygląda?

Polecam protokół MQTT - łatwy, szybki, zgrabny pub/sub. Ale możesz też jak ja wysyłać kolejne temperatury zwykłym żądaniem HTTP ;)

0

Weź pod uwagę, że ESP8266 lubi brać dużo prądu (kilkadziesiąt mA) i zasilanie bateryjne czujników raczej odpada, chyba że będą się wybudzały i łączyły z siecią co godzinę lub rzadziej, albo napchasz tam dużo baterii AA. Zasilanie sieciowe to duże ograniczenie odnośnie możliwości rozmieszczenia czujników. Moim zdaniem poświęcanie całego ESP8266 na czujnik to overkill. Dlaczego nie zrobić tego normalnie przez radio po RF 433 MHz plus jakieś ATTiny zasilane z pastylki 3V a tylko główna stacja pchałaby to dalej przez wifi?

1
Krolik napisał(a): RF 433 MHz

Ha tfu,
RF433MHz powinno zostać zakazane, tak zakłócone pasmo. Z resztą wcale mniej prądożerne niż ESP8266 z dobrym deepsleepem nie jest.
tylko BLE lub Zigbee.

Wykorzystanie RPi jako węzła jest spoko. Jednak przy mnogości systemów SmartHome jako przerost formy nad treścią uważam budowanie swojego systemu.
Wykorzystać warto urządzenia Zigbbe (lista urządzeń: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html ) przez wsparcie zigbee2mosquitto ilość wspieranych urządzeń jest przeolbrzymia od czujników IKEA, Xiaomi po żarówki Philips lub Tuya. Z tego miejsca można już pisać sobie apkę do prezentacji danych lub zarządzania, ale dalej użyłbym już czegoś gotowego :)

@Bambo:

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1