Na filmiku oddzielenie dźwięków "niepotrzebnych" od mowy

0

Może orientujecie się czy da się zrobić coś takiego jak opiszę poniżej.
Mam filmik z kamerki jak jadę na rowerze i niestety spore zakłócenia powoduje hałas spowodowany jazda, a ja nagrywając ten filmik coś powiedziałem na głos (słabo to słychać, ale jednak słychać) o czym miałem nie zapomnieć - chodzi o usunięcie tamtego dźwięku i zostawienie dźwięku samej mowy. Niestety nagranie jest tak niewyraźne, że w pewnych momentach w ogóle mnie nie słychać, a w pewnych tylko słychać, że coś mówię, ale nie wiem co, filmik w miarę krótki ;) - nietypowa sytuacja:)
Hmm czy w ogóle takie coś jest możliwe, orientuje się Ktoś może? Może jest jakiś program?

1

Ja się kiedyś bawiłem (to było z jakieś 20 lat temu) programem Cool Edit Pro - posiadał on m.in. opcję usuwania szumów. Działało to z grubsza tak, że zaznaczałeś fragment, który posiada jedynie szum, a następnie ten kawałek był wykorzystywany jako wzorzec do nadającego się do usunięcia szumu. Działało to różnie, nieraz trzeba było wiele razy szukać najlepszego miejsca, z którego szum miał być pobrany. Wprawdzie głos był trochę zniekształcony, ale o wiele czystszy i lepiej słyszalny. Przykładowy filmik pokazujący jak to działa -

Oczywiście, przez ten czas na pewno obecne programy do obróbki dźwięku dają sobie 100x lepiej radę, niemniej zwróć uwagę, że jeśli na nagraniu zakłócenia były tak mocne, że fizycznie Twój głos nie jest słyszalny, to ciężko będzie to uratować. Podobnie, jak z obróbką zdjęć - wiele rzeczy można poprawić, rozjaśnić czy ściemnić, ale totalnie skopanego, prześwietlonego czy nieostrego zdjęcia i tak nie uratujesz.

0

Jeśłi zakres częstotliwości zanieczyszczeń pokrywa się w dużym stopniu z zakresem częstotliwości twojego głosu i do tego mają porównywalną głośność to zapomnij.

edit: chyba że j.w. sieci neuronowe sobie z tym radzą, tego nie próbowałem

0

Ze dwadzieścia lat temu bawiłam się jakimś genialnym programikiem do oszumiana. Na P100 mielił każdą sekundę nagrania przez dobrych kilkadziesiąt, ale potrafił wydobyć słowa, które ledwo dało się usłyszeć pośród szumów. Zatem współcześnie tym bardziej znajdziesz na pewno znajdziesz jakieś nadające się do tego narzędzia.

0

20 lat temu dźwięk się odszumiało.
Dzisiaj z dźwięku wydobywa się mowę.
https://towardsdatascience.co[...]-neural-networks-210532383785

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0