Przechowywanie adresu IP w bazie danych

0

Witajcie,
Jak wygląda od strony prawa przechowywanie adresu IP w bazie? Powiedzmy że chciałbym sobie zapisywać adresy IP z których logują się użytkownicy. Potrzebuje do tego jakiś dodatkowy papierek?

1

Kosmiczne pytanie i pewnie będzie tak, że ilu odpowiadających tyle opinii :) Poszukaj sobie np. wyrok WSA w tej sprawie który stwierdził, że IP to dane osobowe, więc trzeba taką bazę rejestrować w GIODO ;-)

0

Ale... IP to nie jest dana osobowa przecież. Poszukaj co to są dane osobowe w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe to są dane, za pomocą których można w łatwy i nie wymagający wysiłku sposób, określić jednego pojedynczego konkretnego obywatela. Podam Ci swój adres IP, ale nie mieszkam sam, tak więc której osoby adres IP będzie daną osobową?

0

Z tego co wyczytałem. Jeżeli adres IP będzie powiązany z innymi danymi umożliwiającymi rozpoznawanie tożsamości, jest traktowany jako dana osobowa.

1
misiakufal napisał(a):

Ale... IP to nie jest dana osobowa przecież. Poszukaj co to są dane osobowe w ustawie o ochronie danych osobowych.

Tak jak napisałem powyżej, będzie tyle opinii ilu odpowiadających. Mimo wszystko mieszkamy w takim kraju (PL) że w razie czego decydujące zdanie ma sąd. Dla mnie oczywiście jest to paranoja, że IP jest podciągany pod dane osobowe.

misiakufal napisał(a):

Dane osobowe to są dane, za pomocą których można w łatwy i nie wymagający wysiłku sposób, określić jednego pojedynczego konkretnego obywatela. Podam Ci swój adres IP, ale nie mieszkam sam, tak więc której osoby adres IP będzie daną osobową?

Będzie tej osoby z którą ISP podpisał umowę, ponieważ osoba która udostępnia Ci łącze internetowe tak naprawdę bierze odpowiedzialność za Ciebie.

Zobacz sobie jak wygląda sytuacja z PESEL, mając mój PESEL tak naprawdę nie jesteś jak to napisałeś - "w łatwy i nie wymagający wysiłku sposób, określić jednego pojedynczego konkretnego obywatela." (chyba że masz dostęp do starej bazy PESEL-NET lub nowej tzw. Źródełko) połączyć mnie z moim PESEL, prawda? Więc zgodnie z tym co napisałeś PESEL nie jest daną osobową, czyżby? :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1