Jak stworzyć formularz wyceny z możliwością łatwej edycji danych?

0

Witam,

Nie mogę wpaść na rozwiązanie skonstruowania nazwijmy to "formularza wyceny", chodzi o to, że potrzebuję robić długie wyceny które muszą być łatwo edytowalne, wielu kolumn tam nie ma (opis, cena netto, cena brutto) Robiłem je w excelu wcześniej i niektóre maja po 100 wierszy, życie jest życiem i czasami trzeba np wstawić wiersz w środku żeby coś dopisać, czasami edytować jakiś opis, cenę, czasami coś wywalić albo przenieść. Jakoś myślę już nad tym dłuższy czas i nie mogę wymyślić jak to zbudować, aby było łatwe w obsłudze, może ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie to z chęcią posłucham.

0

Lista drag and drop + formularz na dodanie elementu. Nie wiem na jakim poziomie programowania jesteś, ale ze strony programisty nie będzie to szczególny problem. Ale dla laika to powiedziałbym że dość spory.

3

i czasami trzeba np wstawić wiersz w środku żeby coś dopisać, czasami edytować jakiś opis, cenę, czasami coś wywalić albo przenieść

I której z tych funkcjonalności nie daje Ci Excel? :-P

Jakoś myślę już nad tym dłuższy czas i nie mogę wymyślić jak to zbudować, aby było łatwe w obsłudze, może ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie to z chęcią posłucham.

Nie robić, chyba że dla zabawy - prawdopodobnie ostatecznie i tak wyszedłby Ci fancy arkusz.

0

Drag and drop myślałem o tym (edit: dodatkowe okno które się otwiera, wpisuje i klikam bezsensu, strata czasu, bezpośrednio na wycenie chcę dopisywać) właśnie chodzi o to, żeby nie wyszedł combo arkusz bo sumarycznie nie tylko ja będę robił te wyceny w przyszłości i chciałbym aby po 1 niektóre dane były nie widoczne i żeby to było jak najbardziej odporne na błędy i zarazem prymitywne - taki jest tego cel.

Jeżeli chodzi o funkcjonalności to nie chodzi o to, aby dorabiać jakieś dodatkowe czynniki których nie oferuje excel tylko te wyceny to część aplikacji która ma mi w firmie zrobić porządek, dane do niej będą pobierane z innych działów np z magazynu (do tej pory jest aż tak źle, że nawet nie wiem czego ile mam na półce). Przez sprawy bieżące mam po prostu wielki burdel w plikach, filtracja tego jest harcorem. Ewentualnie jest jedna rzecz która będzie dla mnie ułatwieniem, np. znaleźć jakąś czynność czy towar na wycenie która była pół roku temu (jeden wiersz, który nie do końca wiem czy w ogóle musi istnieć) - aktualnie mając około 200 plików excel jest to dłubanie niczym archeolog i to totalna strata czasu.

Może do tego winformsa czas dołączyć jakiś inny framework w którym można by to zrobić? Jeżeli nie da się tego rozwiązać w winformsach to trudno, będzie się otwierała przeglądarka, kwestia jest taka, że przy excelach zostać nie mogę bo cierpi na tym moja psychika ;p

0

Chwila, chwila - początkowo wspomniałeś tylko o jakiejś hipotetycznej aplikacji do tworzenia wycen; teraz robisz z tego aplikację do magazynowania i cały ERP ;-)

Zdecyduj się czego w ogóle potrzebujesz i czy na pewno warto poświęcać masę czasu (a zatem i pieniędzy), zamiast wykorzystać już istniejące rozwiązanie (jakich są setki, w tym wiele darmowych).

0

Czego nie rozumiesz, bo teraz ja Ciebie nie rozumiem? ;) Nie muszę się decydować czego potrzebuję, z mojej perspektywy potrzeba jest jasna, nie ma ani jednego pytania dotyczącego całej reszty, cały czas chodzi o strukturę wyceny, tylko. Aktualnie jestem na poziomie już napisanej sporej części funkcjonalności w winformsach i potrzebuję teraz pomysłu na prostą, czytelną fajną tabelę z edycją danych, część będzie pobierana z postgres, część wpisywana ręcznie - to tyle. Skoro są istniejące rozwiązania to właśnie o nich chciałbym posłuchać, po to ten post jest w newbie, bo wydaje się trywialne tak jak mówisz, a ja o tym nie wiem bo nigdy temat mnie nie dotyczył. Możesz wskazać mi z tych setek rozwiązań chociaż kilka, albo zaprezentować jakąś darmówkę?

Edit, jeżeli chodziło Ci o kupno jakiegoś programu to nie rozmawiajmy o oczywistościach, żaden mi nie pasuje i żaden mi nie odpowiada.

0

No to powoli: jakich funkcjonalności oczekujesz?

Bo do czasami trzeba np wstawić wiersz w środku żeby coś dopisać, czasami edytować jakiś opis, cenę, czasami coś wywalić albo przenieść idealnie pasuje Excel, lecz te wyceny to część aplikacji która ma mi w firmie zrobić porządek, dane do niej będą pobierane z innych działów np z magazynu jest już zbyt domenowe (co to znaczy dane będą pobierane? Jakie dane? W jakim formacie? Skąd dokładnie? i tak dalej, i tak dalej.

0

Jakie dane i czego oczekuje, wymieniam o co tu chodzi:

 1. Korzystam z postgresa

Do wyceny o której mowa potrzebuję:

 1. Wszystkie potrzebne mi dane pobierane będą z tego postgresa, dane proste,klient i jego dane w nagłówek , do tego z 3x string i 2 inty

*** Tabela wyceny musi oferować (to ważne) samo-edytowalność np. klikiem wchodzę w rubrykę przy wyjściu jest zapisana nowa wartość komórki, jakieś dodatkowe okno z wprowadzaniem treści i butonem odpada, uważam to za tragedię.

 1. Wstawianie wierszy pomiędzy już istniejące
 2. Usuwanie wierszy
 3. Edycja tekstu ze zmiennym rozciągającym się obszarem na opis
 4. Cena

Kolumny jakie potrzebuję w tej tabeli to:

 1. lp
 2. Numer katalogowy
 3. Opis
 4. Ilosc
 5. Cena

Zakończenie to zapis tej tabeli gdzieś i możliwość powrócenia do niej i edytowania, niektóre wyceny trwają miesiącami i wiersze są dopisywane "na bieżąco".

0

No to świetnie - Google Docs bądź Excel z jakimiś makrami (do pobierania danych z bazy) powinny wystarczyć.

Czasem naprawdę nie warto wynajdywać koło od nowa (zwłaszcza w momencie, w którym taka inwestycja zwróci się za kilkaset lat ;-)).

Tym niemniej, jeśli bardzo chcesz bądź masz inne (mniej oczywiste z punktu widzenia osoby postronnej) powody, nikt nie broni Ci stworzyć pełnoprawnej aplikacji - IMO uważam że jest to ciekawe miejsce na wykorzystanie np. Handsontable (jeśli interesuje Cię aplikacja w formie strony internetowej) bądź naukę Vue / Reacta / Angulara (chyba że jesteś zespolony z WinFormsami na amen).

Przy czym nie zapominaj, że prawdopodobnie stworzysz coś znacznie bardziej ułomnego pod względem interfejsu i obsługi niż oferuje Ci Google czy Excel, i dodatkowo jeszcze będziesz musiał pewną część czasu poświęcać na utrzymywanie takiej aplikacji (nie traktuj tego jako przytyk w Twoją stronę - po prostu czasem takie aplikacje mające coś ułatwiać wychodzą... nie do końca tak jak zaplanowano).

0

Ten post pomaga, teraz wiem na 99%, że w winformsach będzie to ułomne (chciałem upewnić się, czy przypadkiem tylko ja nie mogę znaleźć tam rozwiązania wydaje się trywialnego problemu). Jeżeli chodzi o wynajdowanie koła od nowa to właściwie tak jest, wiem to, ale przy moim tak prostym zastosowaniu szkoda żeby otwierać przeglądarkę, kombinować itd. Uważam, że czym mniej kombinowania od strony użytkownika + zachowanie interfejsu i funkcjonalności na poziomie jak najbardziej prymitywnym przynosi efekty i zawsze się one zwrócą pod względem sprawności załatwiania spraw, a co za tym idzie poniesionych kosztów. Jestem mega zawiedziony, bo okazuje się, że nie można opanować tak prostej rzeczy jak głupia tabela z minimalną funkcjonalnością edytowania. Google docs i excel :/ sceptycznie do tego podchodzę:/ - tą opcję wykorzystam jak nie będzie już innego wyjścia na 100%. To Handsontable nie znałem, zerkam i zagłębię temat pewnie jeszcze dzisiaj. Jest coś jeszcze w zanadrzu, co przychodzi ewentualnie z pomocą?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0