Znam składnię języka, ale...

0

Prawie skończyłem symfonię c++. W tej książce znalazłem sporo wiedzy. Sporo się z niej nauczyłem. Jednak nie umiem tego wykorzystać. Chciałbym napisać kółko i krzyżyk, ale wiem, że to mi nie wyjdzie bo za bardzo nie mam na to pomysłu. Też tak mieliście ?

0

Składnia jeżyka to za mało. Teraz musisz nauczyć się korzystać z jakiejś biblioteki.
Standardowe biblioteki C++ są dość ubogie.
Polecam zainteresować się Qt http://www.qt.io/

0

Ale do napisania w konsoli tego programu, biblioteka graficzna mi nie potrzebna. Czy wiedza z symfonii c++ to duża wiedza ? Mówię o języku c++ jak i ogólnie o programowaniu. Bo wcześniej nie miałem do czynienia z programowaniem, a czuję, że sporo wiedzy z niej przyswoiłem.

0

W sumie może najpierw zacznij rozwiązywać zadania na SPOJ albo MAIN.

4

Jeśli chcesz coś napisać to musisz zacząć pisać - nie ma wyjścia. Kilka lat temu też byłem w takiej sytuacji (po Symfonii) i też miałem taki problem. Ale co pomogło mi nauczyć się pisać programy? Gra na wzór Dwarf Fortress, chciałem napisać coś podobnego. Nigdy jej nie skończyłem (może kiedyś :)), ale pozwoliła mi mniej więcej ogarnąć te podstawy z Symfonii. Nie możesz mówić, że nie będziesz wiedział jak napisać kółko i krzyżyk zanim nie zaczniesz. Zacznij chociażby od menu (nawet w Symfonii z tego co pamiętam było takie zadanie, żeby napisać menu). Jak skończysz menu to napisz samo wyświetlanie kratek to nie jest trudne, wymaga tylko fora i if'a. Później spróbuj napisać funkcję sprawdzającą, czy gra się skończyła (ktoś wygrał). I w ten sposób dojdziesz do czegoś co będzie można nazwać kółkiem i krzyżykiem.

Tylko nie rób wszystkiego na raz, bo tak niczego nie napiszesz.
Rób wszystko stopniowo, każdy problem sobie rozpisz, rozrysuj, czy jak tam najlepiej umiesz się skupić. Bo chodzi o to, że jak od razu wejdziesz na głęboką wodę to nie będziesz wiedział za co się zabrać, a w ten sposób na każdy problem poświęcisz X czasu, ale jak rozwiążesz ten problem to nie dość, że dostaniesz dużo motywacji, to jeszcze każdy kolejny będzie szedł sprawniej.

A jeśli chodzi o stopień wiedzy - Symfonia to dosyć mało. Bo raz, że jest już stara, a na horyzoncie już C++17, a nie C++03, a dwa to nie ma w niej o nic o RTTI, STL-u, template-ach, kontenerach, wątkach, wyjątkach. Pod tym względem dużo lepszą pozycją jest książka Praty "Szkoła Programowania C++", chociaż jest na pewno trudniejsza od Symfonii, ale zadania też są przyjaźniejsze, bo pozwalają lepiej przećwiczyć materiał.

1

Wiedza to połowa sukcesu - co Ci da przeczytanie książki o całkach, jeśli nie będziesz ćwiczył ich rozwiązywania?
Zacznij pisać to kółko i krzyżyk - jeżeli w pewnym momencie się zatniesz, przyjdź na forum, opisz dokładnie o co Ci chodzi i wtedy dopiero pogadamy ;)
Ale to bez żadnego ale wiem, że mi to nie wyjdzie! ;)

0

Ja ze swojej strony polecam jeszcze poćwiczyć sobie algorytmy: Nauka algorytmów
Jeśli tak jak ja nie ukonczyles informatyki, to może Ci się to przydać ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0