blokowanie komórek w dwóch wymiarach excelu

0

Cześć!
Mam prośbę do osób bardziej doświadczonych w programie excel.
Mam taki problem: Mam w pierwszym wierszu (w kolumnach od litery B do D) jakieś liczby np. 1, 2, 3. Podobnie mam w pierwszej kolumnie (A) w wierszach od 2 do 4 również jakieś liczby np. 5, 6, 7.
Teraz chciałbym, żeby pomiędzy tymi wierszami i kolumnami utworzyć sumę liczb z każdej kolumny i wiersza. Czyli żeby było mniej więcej tak:
x 1 2 3
5 6 7 8
6 7 8 9
7 8 9 10
Czy może mi ktoś pomóc i napisać jak zrobić to w najprostszy sposób (to jest tylko przykład - kolumn i wierszy jest znacznie więcej i blokowanie każdej komórki dla danego wiersza jest bardzo męczące :( ).
Chodzi mi o napisanie jakiegoś wzoru, który będzie wykorzystywać liczby z pierwszego wiersza i pierwszej kolumny by później móc zrobić z tego wykres w 3D.
Wiem, że jest taka opcja by zablokować odpowiednio komórki w całym wierszu i kolumnie to jakoś przeciągnąć ale nie wiem jak :(

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

0

nie wiem czy ta opcja ciebie zadowoli, ale możesz zrobić tak:
w pierwszej komórce, w której obliczany będzie wynik (w twoim przypadku jest to pole B2) wpisz formułę =$A2 + B$1. Później najedź na prawy, dolny róg tej komórki i przytrzymując wciśnięty przycisk myszy, przesuń go do końca wszystkich kolumn. Następnie (mając zaznaczone wszystkie komórki w wierszu, w których ma pokazać się wynik) robisz to samo, tyle że w dół.
Efekt będzie taki jak chcesz, ale nie wiem czy zadowoli cię taka metoda.
Jeśli będziesz potrzebować przykładowych obrazów to napisz.

Możesz mieć z tym problemy w niektórych wersjach (tych nowszych) exela. Tu przeczytasz o rozwiązaniu:
http://office.microsoft.com/p[...]lanie-na-nie-HP010342831.aspx

0

Dzięki wielkie! właśnie o to mi chodziło.
Myślałem, że można blokować komórkę tylko "jednorazowo" tj. np. $A$1 ale rzeczywiście można oddzielnie dla wiersza i kolumny :)
pozdrawiam!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0