Czym różni się pętla while od pętli do while?

0

witam,

mam pytanie czym różni się pętla while od pętli do while? Zaczynam przygodę z programowaniem - pierwsza klasa liceum.

Proszę o pomoc,
friki

0

Pętla while sprawdza warunek przed wykonaniem iteracji, do-while po wykonaniu iteracji. Ta druga zapewnia co najmniej jeden obrót.

0

mam jeszcze mały problem bo nauczyciel kazał nam napisać dwa programy z wykorzystaniem tych pętli no i mam problem bo nie wiem jak się do tego zabrać. Na lekcji były pokazane przykłady w Visual Studio ale ja nie wiem nawet jak je uruchomić?

0

Z czym konkretnie masz problem? Nie wiesz jak działają te pętle, nie wiesz jak ich użyć, czy nie masz pomysłów na ich wykorzystanie?

0

o jaaaa pomyliłem sobie login.

nie wiem jak je użyć - jak napisać te programy. Jak je uruchomić?

0

Użycie jest bardzo proste:

while ( WYRAŻENIE ) {
    INSTRUKCJE
}

Pętla while wykonuje INSTRUKCJE tak długo (tyle razy), dopóki wynikiem WYRAŻENIE jest logiczna PRAWDA lub wartość jej odpowiednia (np. >0).

do {
    INSTRUKCJE
} while ( WYRAŻENIE )

Pętla do-while wykonuje INSTRUKCJE, po czym sprawdza wynik WYRAŻENIE i jeśli rozwija się on na logiczną PRAWDA, ponawia wykonywanie INSTRUKCJE.

Pętli tych używa się do iteracji w przypadku, gdy nie ma iteratora (w odróżnieniu od pętli for). Np. "wyświetlaj ciąg znaków dopóki user nie wpisze znaku 'q'".

0

ok. ale jak takie coś uruchomić żeby coś pokazało?

0

no ale żeby nauczyć się programować - to chciałbym uruchomić pierwszy program.

0

Skompilować. Niestety, nie napisałeś jakiego kompilatora używasz, więc nic nie można więcej powiedzieć. Jeśli używasz Visual Studio, Borland Something czy innych wynalazków pod Windows, to nie pomogę (koledzy pewnie coś napiszą). Jeżeli używasz GCC, to:

gcc -o freakin_while_loop freakin_while_loop.c

powinno załatwić sprawę. Pod Windows trzeba do wartości parametru "-o" dokleić rozszerzenie ".exe", bo inaczej system wpadnie w depresję i nie będzie wiedział co z tym plikiem zrobić.
W Code::Blocks wystarczy Ctrl-F10.

0

piszę w C

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0