Aktualny numer „Programisty” obfituje w treści o tematyce bliskiej administratorom systemów. Propozycją skierowaną do nich na ten miesiąc jest artykuł o automatyzacji środowiska developerskiego za pomocą CloudOver, opracowanie z działu „bezpieczeństwo” na temat potencjalnie niebezpiecznych schematów używania Basha oraz tytułowy artykuł o optymalizacji obsługi sieci w Linuksie: „Jak się driver spieszy, to się człowiek cieszy!”. Ten ostatni jest nieco interdyscyplinarny, ponieważ przekazuje wiedzę istotną z punktu widzenia zarówno osób zajmujących się sieciami, jak i tych zainteresowanych osdevem.

Osoby, które lubią kwestie niskopoziomowe, może zainteresować również tekst „BIOS twój przyjaciel”, wyjaśniający, jak powstała zwycięska praca w konkursie dotyczącym stworzenia 512 bajtowego efektu graficznego na architekturze x86. Rywalizacja została ogłoszona w ramach jednego z live streamów Gynvaela Coldwinda na temat trudnej sztuki tworzenia systemów operacyjnych.

Naturalnie, to nie wszystko, co można znaleźć w najnowszym wydaniu. Jednocześnie warto podkreślić, że wielkimi krokami zbliża się 50., rozszerzone wydanie magazynu. Co znajdzie się w nadchodzącym numerze, można sprawdzać na bieżąco na www.programistamag.pl.

„Programistę” można nabyć w Empiku lub zaprenumerować bezpośrednio. Przyjemnej lektury!

okladka49.jpg