Ocena strony z ofertą

0

Zapewne pamiętacie, jak kiedyś na forum pytałem o wskazówki dot. rozpoczęcia zarobkowego programowania. Dzisiaj, żeby móc lepiej się wypromować, utworzyłem stronę WWW zawierającą informacje o mojej ofercie. Proszę o jej przejrzenie i propozycje ewentualnych zmian. Może dobrze byłoby coś dodać, coś usunąć, albo zmienić kolejność sekcji?

Adres: http://manna5.c1.biz/oferta.htm

1

Fajnie, a jakieś technologie z tej epoki? HTML i CSS ale bez JS to tak średnio to widzę. Java ME, to nawet ja 7 lat temu już w tym nie pisałem. Wydaje mi się, że ciężko będzie ci znaleźć klientów jeśli chodzi o te technologie.

0

Zasadniczo umiałbym wykonać typowe zadania w JS, włącznie z jakimś AJAX-em, ale np. nie odpowiedziałbym z miejsca na pytania dotycznące systemu typów tego języka. Czy w takiej sytuacji mogę napisać, że "znam JS", czy to jednak jeszcze jest "elementarna znajomość innych języków"?

0

No, ale co znaczy elementarna znajomość innych języków? Haskell pod to podchodzi, a Erlang, Rust, Go, Python?

Od złej strony podchodzisz do tematu, jesteś ~15 letnim noname, z minimalną wiedzą o technologiach jakie się dzisiaj używa, co jest trochę zabawne, bo zazwyczaj jak mam do czynienia z osobami zajawionymi programowaniem w twoim wieku, to one pokazują mi trendy, a nie archeologie. Jesteś młody, nie musisz się jeszcze sam utrzymać, więc to co ja bym zrobił, to zerknąłbym na jakiś freelancerski portal, znalazł zadania pod swoje preferencje i wysłał ofertę. Będzie co wpisać do CV, ale nie wiem jak to jest z prawnego punktu widzenia, bo ty jeszcze umów nie możesz podpisywać. Najlepiej idź na darmowe konsultacje do jakiegoś prawnika, czeka się długo, ale za free i się dowiedz, czy można to jakoś rozsądnie obejść.

Jeśli jesteś niepewny co do elementarna znajomość innych języków to znajdź ofertę na portalu/jakieś repo na (github/gitlab) i spróbuj coś podobnego "do szuflady" napisać. Będziesz wtedy wiedział czy dałbyś radę.

2

Z tego co pamiętam twoje wpisy na mikroblogu albo posty, to masz zajawkę na jakieś archaiczne technologie.

Z tego co sam piszesz, to już coś pisałeś w Asemblerze, C, Javie, JSie, więc jakiś pogląd na te technologie masz.

Jeśli masz te 15 lat, to ja bym się skupił na tym co najbardziej mnie interesuje i zaczął poważną naukę zgodnie z obowiązującymi dzisiaj standardami tj. obecnie używane technologie, wzorce projektowe itd. To do osiemnastki masz 3 lata na ładny ogar w danej niszy i dzień po maturze możesz aplikować do pracy, a w tym czasie twoi koledzy będą się zastanawiać czy chcą na osiemnastkę od rodziców Seiczento, czy Golfa 4 w gazie. Widać, że się tym interesujesz, ale całą dziedziną informatyki, pewnie hardware i to jak działa procesor, rejestry itd. też Cię interesuje. I bardzo dobrze, ale jak chcesz świadczyć usługi freelancerskie, a potem pracować w branży, to musisz się skupić na jednej poddziedzinie.

Ja, zanim dostałem pierwszą robotę, to robiłem zlecenia dla studenciaków i za zadanie na już byli gotowi płacić nawet ponad 1000 złotych. Także mógłbyś pewnie tak sobie dorobić, ale współpraca z takim klientem wcale nie jest czymś fajnym. Można się przejechać. Raz trafiłem na takiego gamonia co potrzebował projekt w Vue i wcześniej zawsze wychodziło mi 500 zł za 4 godziny pracy, a tu się trafił jakiś odklejony od rzeczywistości projekt i na końcu wyszło, że zarobiłem 10 zł/h XD

Innym razem dziewczyna potrzebuje grę labirynt w JSie, płatność z góry, machnąłem w 3-4 godziny, a potem się oczywiście okazało, że ma być generowany losowo przez jakiś algorytm, którego nie znałem XD

No, chyba że będziesz mądrzejszy i wszystko na umowę pisemną, a nie słowną. Oczywiście nie zapomnij odprowadzić podatku od dochodu 😉

Dodatkowo tak ogólnie, to ja bym na Twoim miejscu machnął taką naprawdę zajebistą stronę wizytówkę, bo np. ta z ofertą wygląda jak strony uczelniane z pierwszej dekady XX wieku. Musisz jakoś zachęcić klienta.

1

Jeśli celujesz w robienie całkiem drobnych programów - a cena wspomniana na stronie to sugeruje - to celujesz raczej w osoby, którym nazwy języków programowania za wiele nie mówią, więc z sekcji "umiejętności" widzę sens tylko w "Projektowanie stron WWW". Pewnie doszłoby do tego np. robienie programów pod Windows, czy coś podobnego. Wyszczególnianie języków ma sens raczej przy szukaniu pracy/współpracy, a nie przy robieniu samodzielnym małych programów.

To takie moje spostrzeżenie, którym się dzielę pomimo że wcale nie wierzę, aby tu wiele pomogło.
Postawiłeś przed sobą trudne zadanie. Jedna rzecz, że sporo osób w ogóle nie weźmie pod uwagę współpracy z nastolatkiem, a druga - chyba ważniejsza - to często potencjalni zamawiający mają jakieś wyobrażenie, jaki program by im się przydał, ale nie mają wyobrażenia jak pracochłonne jest jego wykonanie. Ktoś może proponować coś, co będziesz musiał odrzucać, bo nie będziesz w stanie całości zrobić.

0

Ponadprzeciątna - literówka
Poza tym wywaliłbym grafikę nagłówkową - raz, że jest niezbyt estetyczna (jak coś robionego w paincie. To może odstraszyć klientów bardziej), jakaś grafika fajnie, żeby była, ale coś ładniejszego - jeśli nie masz zdolności graficznych/fotograficznych, to można zdjęcie stockowe wziąć albo coś wygenerować za pomocą AI.

Drugi problem z tą grafiką jest to, że tam jest nałożony tekst. Tak się nie robi. Grafika to grafika, tekst na grafice jest mniej dostępny(nie da się skopiować, a przy zoomie wychodzi pikselacja, bo to raster) i bez powodu nie powinno się walić grafik z tekstem.

0

@Dregorio

No, ale co znaczy elementarna znajomość innych języków? Haskell pod to podchodzi, a Erlang, Rust, Go, Python?

W moim przypadku to będą akurat m. in. C++, PHP, Perl, Python, SQL. Języków funkcyjnych używa się szerzej niż w jakichś naukowych celach? "Elementarna znajomość" oznacza dla mnie, że do programowania w tych językach potrzebowałbym na bieżąco korzystać z Internetu czy książek, co przełożyłoby się na czas pracy, a kod nie byłby najwyższej jakości, ale ogólnie je rozumiem i mógłbym np. przenieść program z tych języków do któregoś z dobrze mi znanych.

jesteś ~15 letnim noname, z minimalną wiedzą o technologiach jakie się dzisiaj używa

Z Asm/C to wiadomo, że wychodzą z użycia, ale Java już też? Pewnie będę musiał się nauczyć jakichś nowszych języków, ale znajomość C mi się w tym przyda. Już mi się przydała w nauce Javy - kiedy (we wczesnych latach mojej nauki programowania) zmagałem się z tym językiem, to wydawał mi się nielogiczny, natomiast po nabraniu doświadczenia w C spojrzałem na nią z innej strony, wszystko rozumiejąc. Z tych nowych języków, czego warto się uczyć - Rust, czy coś jeszcze innego?

Jesteś młody, nie musisz się jeszcze sam utrzymać,

Mam w życiu dobrze, ale przecież zawsze mógłbym mieć jeszcze lepiej.

zerknąłbym na jakiś freelancerski portal, znalazł zadania pod swoje preferencje i wysłał ofertę

To też zamierzam zrobić, nawet jestem już na jednym takim portalu. Ale tam zawsze jest pole "strona WWW" i wydaje mi się, że warto jest mieć stronę z kompletem informacji. Chyba, że mi się tylko wydaje, i powinienem jednak podejść inaczej do zrobienia takiej strony?

nie wiem jak to jest z prawnego punktu widzenia, bo ty jeszcze umów nie możesz podpisywać

Jeśli to jest problem, to za 4 miesiące, mając 15 lat, o ile się nie mylę, jakieś umowy będę mógł już chyba podpisać.

@szafran98

Także mógłbyś pewnie tak sobie dorobić, ale współpraca z takim klientem wcale nie jest czymś fajnym. Można się przejechać.

Pewnie tak. Ale w mojej obecnej sytuacji nawet jak ktoś mi w ogóle nie zapłaci, to oczywiście nie będzie dobre, ale nie będzie też dużą tragedią, ponieważ na razie się nie utrzymuję samodzielnie. A jednak - znów, o ile nie jestem w błędzie - większa część osób jednak będzie uczciwa i zapłaci.

Dodatkowo tak ogólnie, to ja bym na Twoim miejscu machnął taką naprawdę zajebistą stronę wizytówkę, bo np. ta z ofertą wygląda jak strony uczelniane z pierwszej dekady XX wieku. Musisz jakoś zachęcić klienta.

Czcionka sans-serif jest, marginesy są, co powinienem jeszcze zrobić, żeby nadać stronie nowocześniejszy wygląd? Eksperymentuję ze wzbogaceniem strony o efekt fade-in na wejściu (poprzez dynamiczną zmianę opacity na body) - taki efekt będzie wyglądał ciekawie, czy raczej zepsuje wrażenia odwiedzającego?

@Troll anty OOP

Jeśli celujesz w robienie całkiem drobnych programów - a cena wspomniana na stronie to sugeruje - to celujesz raczej w osoby, którym nazwy języków programowania za wiele nie mówią, więc z sekcji "umiejętności" widzę sens tylko w "Projektowanie stron WWW". Pewnie doszłoby do tego np. robienie programów pod Windows, czy coś podobnego. Wyszczególnianie języków ma sens raczej przy szukaniu pracy/współpracy, a nie przy robieniu samodzielnym małych programów.

To wyszczególnienie znanych mi języków (i podanie paru innych szczegółów w sekcji Aspekty techniczne) miała na celu pokazanie, że rzeczywiście się na tym znam, bo o robieniu programów pod Windows może napisać każdy. Przychodzi mi jeszcze do głowy, żeby napisać najpierw ogólnikowo, a poniżej przytoczyć więcej szczegółów. Mógłbyś rozwinąć tę kwestię?

Jedna rzecz, że sporo osób w ogóle nie weźmie pod uwagę współpracy z nastolatkiem,

Niestety to prawda, ale biegu czasu nie przyspieszę.

@LukeJL

Ponadprzeciątna - literówka

Dziękuję za przypomnienie, chociaż akurat już poprawiłem. Nie wrzuciłem jeszcze zmian, bo pewnie coś jeszcze będę zmieniał i wtedy zaktualizuję zbiorczo.

Poza tym wywaliłbym grafikę nagłówkową - raz, że jest niezbyt estetyczna (jak coś robionego w paincie. To może odstraszyć klientów bardziej), jakaś grafika fajnie, żeby była, ale coś ładniejszego - jeśli nie masz zdolności graficznych/fotograficznych, to można zdjęcie stockowe wziąć albo coś wygenerować za pomocą AI.

Opłaca się na razie zastąpić tę grafikę czystym tekstem, a ew. później ulepszyć ją i przywrócić? Ze stockiem byłby trochę problem, bo to jest co jak co użytek komercyjny.

Drugi problem z tą grafiką jest to, że tam jest nałożony tekst. Tak się nie robi. Grafika to grafika, tekst na grafice jest mniej dostępny(nie da się skopiować, a przy zoomie wychodzi pikselacja, bo to raster)

Ta grafika ma ALT-tekst, który wyświetli się po zaznaczeniu na stronie obrazka i wklejeniu do pola tekstowego, tak jak w przeglądarce tekstowej na zrzucie poniżej.

screenshot-20230913154745.png

3

Najważniesza zasada w biznesie: marketing jest robiony pod klienta. I teraz pytanie: wyobrażasz sobie kto może być twoim klientem? Jedynie kogo skusisz to Janusze biznesu oraz uczniowe/studenci, którzy chcą zaliczyć przedmiot. Zarówno jedna jak i druga grupa jest strasznie niewdzięczna.

@szafran98: wszystko fajnie napisał i podpisuję się pod tym. Zamień swoją stronę na generyczne portfolio, ucz się, ogarnij jak działa rynek (gdzie się pracuje, ile się zarabia, jak wygląda kariera).

0
Manna5 napisał(a):

To wyszczególnienie znanych mi języków (i podanie paru innych szczegółów w sekcji Aspekty techniczne) miała na celu pokazanie, że rzeczywiście się na tym znam, bo o robieniu programów pod Windows może napisać każdy.

Rynek - prawdopodobnie nie tylko informatyczny - przesycony jest ściemniaczami. Jak sobie na stronie różnych firm pooglądasz zakładki "O firmie", czy jakieś podobne, to się okaże że wszędzie są wybitni specjaliści, podchodzący do swojej pracy z pasją i niezwykłą starannością. A nie ma najmniejszej szansy, aby we wszystkich, czy choćby w większości tych przypadków, była to prawda.
Nie ma takiej rzeczy, której napisanie na stronie wskaże, że nie wciskasz ciemnoty. Jeśli byś zrobił jakiś użyteczny program open-source, to już byłby jakiś konkret, znacznie zwiększający szansę. Ale też musiałby to być program dość złożony, wymagający dużo pracy.

Przychodzi mi jeszcze do głowy, żeby napisać najpierw ogólnikowo, a poniżej przytoczyć więcej szczegółów. Mógłbyś rozwinąć tę kwestię?

Tak, najpierw jakiego typu programy możesz zrobić, później dopiero w jaki sposób (z użyciem jakich języków).

Jeszcze dodam od siebie na temat C: wg mnie jego użycie nie spada, tylko kiedyś spadło i trzyma się na mniej-więcej stałym poziomie. Nie jest to język obecnie modny, przez co wiele osób nie chce go dotykać, ale stale pozostaje bardzo użyteczny i wiele można w nim zrobić. Jeśli rzeczywiście udałoby Ci się kiedyś prowadzić samodzielną działalność, gdzie miałbyś zlecane wykonanie programu realizującego określoną funkcjonalność, bez narzucania który język masz wybrać, to nie widzę przeszkód by używać C. Opowiastki typu, że w C większe programy robi się 10X (a nie np. o 20%) wolniej niż w jakimś wyżej-poziomowym języku, należy zaliczyć do ściem. Wskazówką jest chociażby jeszcze bardzo duża używanego, rozbudowanego oprogramowania open-source, napisanego w czystym C. I od czasu do czasu powstają nowe, też w C.

0

Z tą swoją stroną to bardziej na myśli miałem coś w stylu https://gyptazy.ch/ i jakieś jeszcze przykłady miałem w zakładkach jakbym potrzebował inspiracji przy pisaniu takiej dla siebie. Jak zaczynałem, to zrobiłem taką stronkę o mnie, taki landing page i też bez żadnych Reactów, Vue itd. Przy okazji możesz Sassa się nauczyć, jakąś strukturę elementów ogarnąć, jak zrobić typografię, RWD, mobile first, semantyczne tagi HTML itd.

Chyba rozumiesz, o co chodzi. Teraz jest ogromny udział urządzeń mobilnych jeśli chodzi o wizyty na stronach. Musisz pokazać, że to ogarniasz, bo w kota w worku nikt nie weźmie. Napisałeś, że nawet jakby za zlecenie ktoś Ci nie zapłacił, to nie będzie to jakaś duża strata dla Ciebie, ale może być dla klienta, bo stracił czas.

Możesz znaleźć mnóstwo przykładów stron portfolio programistów i zastanów się albo spróbuj odtworzyć taką stronkę.

Na tej twojej jest tylko kilka linijek cssa, brak animacji i dlatego napisałem, że nie zachęca do wejścia z Tobą we współpracę. JSa też brak, a bez niego daleko nie zajedziesz.

screenshot-20230913174040.png

0

Wyniki prac, tj. gotowe programy, zasadniczo również przesyłam e-mailem (w załączniku). Ewentualnie mogę przesłać płytę CD pocztą, doliczając koszty nośnika i przesyłki.

Tak jakoś dziwnie to napisałeś. To również mi nie pasuje.
Na mobile za duży padding po bokach.
Brakuje jakiś przykładów na githubie moim zdaniem.

0

słabo ;)

0
mamrzeczy.pl napisał(a):

Wyniki prac, tj. gotowe programy, zasadniczo również przesyłam e-mailem (w załączniku). Ewentualnie mogę przesłać płytę CD pocztą, doliczając koszty nośnika i przesyłki.

Tak jakoś dziwnie to napisałeś. To również mi nie pasuje.
Na mobile za duży padding po bokach.
Brakuje jakiś przykładów na githubie moim zdaniem.

W sumie może dziwnie brzmieć, zmieniłem na krótkie wtrącenie przy adresie: Kontakt ze mną, włącznie z przesłaniem wyników pracy, odbywa się pocztą elektroniczną: adres... - tak będzie lepiej? Dodatkowo przesunąłem wyszczególnienie moich umiejętności niżej (na górze umieszczając warunki współpracy i informacje kontaktowe) oraz rozszerzyłem początkowy opis ofery do poniższego.

Oferuję pisanie średniej wielkości programów komputerowych na zamówienie (pod różne platformy, w tym Windows®), jak również tworzenie stron WWW w przystępnych cenach. To mogą być firmowe i osobiste witryny internetowe, programy ułatwiające zarządzanie różnego rodzaju danymi, itd.

0

Strasznie lejesz wodę na tej stronie. Nieprzydatne informacje umieściłeś i to szczegółowo. Przydatne informację pominąłeś - np. przykłady twoich programów.

Dodatkowo jesteś człowiekiem od wszystkiego czyli od niczego. Lepiej uderzaj w jakieś 2-3 rzeczy maksymalnie np. 1. strony internetowe 2. zadania studenckie

0

Widząc jak ta strona wygląda w zestawieniu z ofertą projektowania stron, jakoś mi się to nie spina.

1

To jest narzędzie do szybkiej oceny poprawności kodu:
https://validator.w3.org/nu/?doc=http%3A%2F%2Fmanna5.c1.biz%2Foferta.htm
Na dzień dzisiejszy jest tam 8 błędów i ostrzeżeń.

Fajnie by było trochę ją ostylować w nawiązaniu do nazwiska, jakieś mleczne/łaciate klimaty, itd. ;)

Jak ci się nie chce to tu jest strona z darmowymi szablonami:
https://www.tooplate.com/

Treści nie oceniam, trochę tego za dużo i na razie sprawia wrażenie trochę zniechęcającej.

2

Dobra napiszę więcej, bo poprzedni post jest lakoniczny i moze być odebrany jako złośliwość a to nie było moją intencją.

Także kilka uwag do przemyśleń dla @Manna5:

Skoro decydujesz się na umieszczenie strony ze swoja oferta pod imieniem i nazwiskiem, znaczy, że zaczynasz budować swoją markę osobistą. Strona choć czytelna, bardzie pasuje do internetu który ja ogladałem w latach 90-tych, czasami tesknię za takim internetem, ale czasy poszły do przodu i traktuj tą stronę jak swoją wizytówkę i spójrz na to z perspektywy klienta. np.: ktoś chce stronę i wygoogluje Twoją ofertę, zobacz czy poczuje się zachęcony, podpatrz konkurencję wpisz w google "programista freelancer" i porównaja swoją stronę do tego co oferuje konkurencja.

Dodatkowo:

  1. Korespondencja jest możliwa także po angielsku. to bym wyrzucił, jak ktoś nie zna polskiego to całej oferty nawet nie przeczyta, lepiej zrób wersje en swojej oferty
  2. Wyrzuciłbym sekcje "Legalność", "odstraszasz" potencjalnych klientów. Jak ktoś się zainteresuje to poćwiczysz umiejętnosci miekkie, aby wybrał Ciebie. (btw: od 13 roku życia możesz podpisywac umowy o dzieło/zlecenie za zgodą opiekuna prawnego)
  3. Szczególne zalety zamieniłbym na portfolio
  4. Sekcja "Płatność" też nie jest potrzebna
  5. Warunki współpracy: usuń informacje o maksymalnej cenie, zostawiłbym tylko: Cena i termin wykonania ustalane są osobno dla każdego zlecenia, bo jeżeli dam ci proste zlecenie masz 5000 zdjęć, wrzuć na stronę i dodaj jedno zdaniowy opis zawartości. To przy 3 minutach na obrazek wyjdzie 250 godzin za 500 pln
  6. Mogę nie podjąć się wykonania zlecenia, jeżeli nie mam czasu ze względu na inne zlecenia bądź obowiązki szkolne. do usunięcia, nie musisz tłumaczyć się z rezygnacji ze zlecenia, już szczególnie na stronie z ofertą.
0

@Panczo Właśnie tego rodzaju odpowiedzi oczekiwałem, jest chyba najbardziej trafna w tym wątku.

Warunki współpracy: usuń informacje o maksymalnej cenie, zostawiłbym tylko: Cena i termin wykonania ustalane są osobno dla każdego zlecenia, bo jeżeli dam ci proste zlecenie masz 5000 zdjęć, wrzuć na stronę i dodaj jedno zdaniowy opis zawartości. To przy 3 minutach na obrazek wyjdzie 250 godzin za 500 pln

Z jednej strony to ma sens, i to duży. Ale z drugiej strony, jak nie podam żadnych liczb, to odwiedzający może nie wiedzieć czym są u mnie "przystępne ceny", zwłaszcza że w tej branży zdarzają się ceny naprawdę wysokie. Jak inaczej mógłbym to sformułować?

Co do zmiany szczególnych zalet na portfloli, to chodzi tylko o zmianę nazwy, czy o szersze przeredagowanie tej sekcji?

podpatrz konkurencję wpisz w google "programista freelancer"

Mi znalazło tylko portale do zamieszczania ofert.

0

Z jednej strony to ma sens, i to duży. Ale z drugiej strony, jak nie podam żadnych liczb, to odwiedzający może nie wiedzieć czym są u mnie "przystępne ceny", zwłaszcza że w tej branży zdarzają się ceny naprawdę wysokie. Jak inaczej mógłbym to sformułować?

Wystarczy, że napiszesz, że projekt wyceniasz indywidualnie. Ewentualnie, że jesteś otwarty na negocjacje cenowe, jednak to w ostateczności bym pisał.

Co do zmiany szczególnych zalet na portfloli, to chodzi tylko o zmianę nazwy, czy o szersze przeredagowanie tej sekcji?

Przeredagowanie, to że jesteś uczniem technikum i hobbistycznie programujesz, to nie jest zaleta na tle konkurencji ludzi już studiujących/po studiach. Pochwal się swoimi dokonaniami np.: Dla swoich klientów już wykonałem: i tu lista Twojej twórczości, nazwa programu z krótkim opisem i np screenshotem, czy nazwa fimry/osoby dla której robiłeś stronę WWW z linkiem do niej. Patrz jak klient, masz go do siebie przekonać, a nie zapewniać jaki jesteś zdolny, to potrafi każdy.

Mi znalazło tylko portale do zamieszczania ofert.

Sporo wyskakuje portali do zamieszczania ogłoszeń, tekstów typu jak zostać programistą, to nie reklama, pierwszy link pasujący: https://www.baszczewski.pl/
Ewentualnie wpisz w google fraże jaką byś użył jakbyś szukał swoich usług i podpatrz jak robią to inni

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1