Przyszłość pracy jako Full Stack w nietypowych technologiach

0

Cześć wszystkim.

Jak wiele osób wcześniej szukam porady dotyczącej dalszego rozwoju kariery w IT oraz oceny swojej aktualnej wiedzy.
Liczę, że dowiem się czegoś ciekawego, z góry dziękuję za poświęcony czas. Po kolei:
a) mam wykształcenie wyższe techniczne (mgr inż.)
b) ang. na poziomie B2+, codzienna praca w międzynarodowym środowisku
c) w pracy zgodnej ze swoim wykształceniem osiągnąłem bardzo dużo oraz zdobyłem duże biznesowe/zawodowe doświadczenie (6 lat pracy). M. in.: projektowanie, kontakt z klientem, doradztwo, prowadzenie prezentacji/szkoleń, wyjazdy służbowe (Polska/zagranica) itd.
d) ogólnie zarówno wczesniej jak i teraz pracuję samodzielnie, tzn. sam jestem odpowiedzialny za tematy i o to, żeby były zrobione dobrze (tak na poważnie, lubię odpowiedzialność)
e) trzy lata temu postanowiłem się przebranżowić w kierunku programowania/testowania
f) w pracy pracuję głównie ze specyficznym językiem programowania na bazie języka C służącym do masowego drukowania dokumentów. Około 50% czasu spędzam na code review i znajdywaniu rozwiązań dla najtrudniejszych problemów
g) dodatkowo piszę w Pythonie aplikacje automatyzujące proces testowania oraz usprawniające codzienną pracę. Ze względu na specyfikę testów żaden z ogólnie znanych frameworków (Selenium itp.) tego nie zautomatyzuje
h) testuje manualnie wydruki wspomnianych dokumentów

Z grubsza mój stack technologiczny wygląda jak niżej:

  1. Wspomniany język na bazie C na poziomie bardzo dobrym (tyle, że myślę, że nikt w Polsce nie używa tego języka oprócz nas ;-)).
  2. Python: Threading, multiprocessing, pandas, RegEX, pytest, ExcelWriter, subprocess, os etc.
  3. Web app dev: Flask, html, css, javascript, w3.css, bootstrap
  4. Desktop app dev: customTkinter(GUI)
  5. Database: SQL(RDBMS), SQLAlchemy
  6. Git/Gitlab

Najmocniej czuję się zdecydowanie w Pythonie (języka na bazie C nie biorę pod uwagę :-)).
Ogólnie myślałem o pójściu w stronę bycia Full Stackiem (strony internetowe) jednak ze zdecywanie mocniejszym naciskiem na backend (powiedzmy, że do front endu nie mam poczucia estetyki ;-)). Teoretycznie mógłbym opanować Selenium (po wstępnych oględzinach wydaje się prosty) i testować strony internetowe ale wydaje mi się, że zapotrzebowanie na takich testerów nie jest największe(?).
Ogólnie moim problemem jest to, że z każdą z wyżej wymienionych technologii pracowałem, jednak w dużej części pobieżnie (było mi coś potrzebne na przykład pół roku temu, często muszę wracać do dokumentacji, sprawdzać składnię itp.). Dlatego chciałem się w czymś wyspecjalizować.
Moja aktualna praca jest raczej mało rozwojowa. Po dodatkach zarabiam 10.000 brutto UOP (nie wiem czy to dużo czy powinienem chcieć dużo więcej. Jak pewnie się domyślacie chciałbym się dalej rozwijać i lepiej zarabiać.Ogólnie cały olbrzymi temat liczony w mocnych tysiącach roboczogodzin stoi na mojej głowie.
Dzięki za wszelką pomoc.
Poniżej link do prostej strony, którą kiedys postawiłem we flasku (za pierwszym razem wczytuje się dość długo także prośba o cierpliwość).
https://flask-page-demo1.onrender.com/home

1

Z deka niszowe te skille, i "wydaje mi się" ze podstawy Pythona w zastosowaniu webowym nie będę docenione w jakiejś większej firmie.
W małej, gdy przekonujecie sie twarzą w twarz ...

1

Poszukaj roboty jako "tester automatyzujący", "software engineer in tests", czy coś podobnego. Robota płatna przyzwoicie (na poziomie programisty). Przy odrobinie szczęścia część czasu będziesz mógł przeznaczyć na development aplikacji w czymś tam.

0

Wątpliwe są te podstawy, a do pracy w grupie lepszy musisz być w inżynierii oprogramowania inaczej będziesz się kisił, a inni wraz z Tobą. Z resztą te braki wyjdą Ci albo na rozmowie kwalifikacyjnej czy też w dalszej w pracy, bo w większości przypadków nie chodzi o to, aby oprogramowanie teraz działo, ale żeby dało się je zmieniać w stosunkowo tani sposób. Przy małych projektach to trudne jest do zauważanie, a tym bardziej trudne do przewidzenia jak zmieniać, by zmiana działała na korzysć. To wymaga znacznie większego przeglądu pola i wkładu niż masz, a to co teraz znasz właściwie może się nawet okazać, że będzie działać na Twoją niekorzyść, bo to małe prace czy projekty solo inaczej się pisze niż te przy pracy zespołowej. Raczej stanowisko juniora 10k na UOP bym nie liczył więc będziesz musiał nie tylko zejść wymagań finansowych, ale również uwzględnić fakt, że będzie trudniej niż teraz masz.

Na Twoim miejscu, o ile faktycznie masz lepszy skill miękki niż techniczny postawiłbym na jakieś oklepane rozwiązania w odoo, drupal, cmsy, blogi, sklepy i najpierw zatrudniłbym sie jako szarak w jakiejś firmie, by podpatrzeć jak ludzie robią front, backend, zarządzanie serwerami, projektami, ludźmi, klientem; w miedzy czasie robić własny PR, a potem budować pulę własnych klientów, świadczyć dla nich coraz bardziej złożone usługi.

0

Dziękuję za wszystkie rady i opinie.
Każda z nich jest dla mnie wartościowa.
Będę starał się dalej rozwijać i aktualizować topic odnośnie tego jakie czynię postępy ;-). Może to też komuś się przyda. Ogólnie jestem świadomy, że mój próg wejścia w branżę ze względu na dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest wysoki. Oczywiście sukcesy zawodowe i ogólnie ogarnięcie w pracy nie są równoważne z doświadczeniem w nowej branży, nie mniej myślę, że dla odpowiednich osób na pewno stanowiło by to konkretną wartość dodaną.
Mam jeszcze prośbę, jeśli są tu osoby z doświadczeniem
a) w używaniu Flaska i/lub django w stawianiu stron internetowych
b) używaniu Selenium w testowaniu stron internetowych
To proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami tu w wątku lub na priv. Z góry bardzo dziękuję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1