Rozmowa rekrutacyjna i zadania rekrutacyjne

0

Cześć, mam pytanie będę miał rozmowę rekrutacyjną przez Teamsa. Poprzedni etap przeszedłem (rozwiązanie 3 zadań na codility), ale coś czuję, że jak jest to rozmowa na Teamsie to mogą dowalić jakieś zadanie rekrutacyjne do zrobienia w trakcie i podobno mogą obserwować jak się to robi.

  1. Teraz pytanie z jakich źródeł mogę krozystać, żeby dobrze wypaść, normalnie to googluje, używam chat gpt, czytam dokumentację. Zastanawiam się czy w trakcie robienia zadania googlowanie/stackoverflow rzeczywiście tak fatalnie wygląda? Wiadomo, że chatgpt odpada, najlepiej by było jakbym używał dokumentacji, ale sam nie wiem.
  2. Jakie pytania mogą mi dać - zakres to staż w C++ oraz jakieś podstawy testów jednostkowych.
  3. Czy w zadaniu rekrutacyjnym może się pojawić coś z programowania obiektowego do napisania (do powiedzenia pewnie tak), ale jak rozmowa to jest max 1 godzina to raczej z obiektówki to najwyżej dadzą kod, w którym jest błąd może, a nie coś do napisania, bo czasu jest mało. Zastanawiam się czy nie powtórzyć bardziej coś odnośnie jakichś algorytmów, stl, a niekoniecznie do pisania czegoś obiektowo?

Wszelkie inne rady mile widziane.

1
  1. Nie powinieneś googlować niczego w trakcie rozmowy. Wyjątkiem może być sygnatura funkcji z biblioteki standardowej. Pytania powinny być tak dobrane, żebyś nie musiał tego robić.
  2. Często pojawia się coś z tej listy: https://www.interviewbit.com/cpp-interview-questions/ W zależności od stopnia w tajemniczenia może to być 4/10/20/40 tego typu pytań.
  3. Na staż to prawdopodobnie dostaniesz do napisania jakiś prosty algorytm. Powinieneś umieć opisać złożoność obliczeniową wszystkich wykorzystywanych operacji.
  4. Możesz sprawić dobre wrażenie, jeśli będziesz umiał krótko opowiedzieć o jakimś swoim małym (hobbistycznym lub zespołowym) projekcie związanym z wybranym stanowiskiem. Może on dotyczyć programowania obiektowego / wielowątkowości.
  5. Jeśli chcesz zająć się programowaniem to możesz też pójść w stronę Pythona, który jest o wiele przyjaźniejszy.
1

Teraz pytanie z jakich źródeł mogę krozystać, żeby dobrze wypaść, normalnie to googluje, używam chat gpt, czytam dokumentację. Zastanawiam się czy w trakcie robienia zadania googlowanie/stackoverflow rzeczywiście tak fatalnie wygląda? Wiadomo, że chatgpt odpada, najlepiej by było jakbym używał dokumentacji, ale sam nie wiem.

Jak zadanie jest na sucho, to zakładam, że sprawdzają faktyczną zinternalizowaną wiedzę, więc jak czegoś nie pamiętam, to mówię, że musiałbym sprawdzić, ale nie powiem tak z pamięci. Nie bawię się wtedy w szukanie w Google i po dokumentacjach, bo zakładam, że bardziej w pytaniu chodzi o sprawdzenie zrozumienia całości jak i poszczególnych części danej technologii (bardziej cynicznie: czy programista zna na pamięć daną technologię), a nie o dostarczenie rozwiązania za wszelką cenę.

Jak zadanie jest na mokro (tzn. ma się faktycznie skompilować i się odpalić i działać), to jeśli zapomniałem jakiegoś parametru czy nazwy, to sprawdzam na szybko w necie.

czytam dokumentację

Tj. faktycznie czytasz czy tylko sprawdzasz? Różnica taka, że sprawdzenie czegoś na szybko, jak się wie, gdzie szukać i czego szukać, zajmie ile - z kilka(naście) sekund?

Jeśli jednak potrzebowałbyś przeczytać głębiej dokumentację, to sygnał, że masz jakieś braki w wiedzy. Wtedy z dokumentacją lub bez niej nie zrobisz tego na szybko.

  • jeśli pogrążysz się w czytaniu dokumentacji, to pokażesz, że się nie znasz
  • jeśli będziesz kombinować bez dokumentacji i będzie ci słabo wychodziło, to też pokażesz, że się nie znasz
  • możesz się przyznać, że masz braki w wiedzy i że nie zrobisz tego na szybko - ale wtedy też pokażesz, że się nie znasz

Myślę, że w takich sytuacjach warto pamiętać, że w zadaniach "live coding" nie chodzi wcale o pisanie kodu, tylko o rozmowę, dialog, utrzymanie uwagi osoby, która cię rekrutuje i nawiązanie jakiegoś kontaktu. Jeśli będziesz sprawiał ogólne dobre wrażenie, to możliwe, że będzie ci wybaczone, że w pewnych momentach pokazywałeś niewiedzę.

1

Sugeruje po prostu zapytać rekrutera czego możesz się spodziewać... Nikt Ci tutaj nie powie jaki będzie wyglądała Twoja konkretna rozmowa rekrutacyjna.
Gdy ja prowadzę rekrutacje, zwykle zachęcam kandydata do zadawania mi pytań jeśli czegoś nie pamiętają podczas zadania programistycznych lub jeśli potrzebują podpowiedzi podczas innych części rozmowy. W przypadku rozmów rekrutacyjnych na staż nie jest celem sprawdzenie czy jesteś chodzącą encyklopedią, ale czy masz potencjał i ambicje do rozwoju. Jeśli nie wiesz nawet jak podejść do problemu, ale z moją pomocą jesteś w stanie go rozwiązać i, przede wszystkim, zrozumieć to co stworzyłeś, jest to dla mnie sygnał prawie na równi z osobą która poradziła sobie sama.
tl;dr: ważne jest zrobić dobre wrażenie, a nie znać dokładne API std::map (C++ z nowymi standardami znać dokładnie jest raczej niemożliwe :P)

1
Morgotheron napisał(a):

Poprzedni etap przeszedłem (rozwiązanie 3 zadań na codility)

Ten etam ma tylko odsiać totalnych głąbów.
Niestety ChatGpt dość dobrze sobie radzi z zadaniami na takich stronach.

  1. Teraz pytanie z jakich źródeł mogę krozystać, żeby dobrze wypaść, normalnie to googluje, używam chat gpt, czytam dokumentację. Zastanawiam się czy w trakcie robienia zadania googlowanie/stackoverflow rzeczywiście tak fatalnie wygląda? Wiadomo, że chatgpt odpada, najlepiej by było jakbym używał dokumentacji, ale sam nie wiem.
  2. Jakie pytania mogą mi dać - zakres to staż w C++ oraz jakieś podstawy testów jednostkowych.

Na rozmowie testuje sie myślenie. Nie spotkałem się, żeby ktoś wymagał pamiętania rzeczy które są w dokumentacji i zwykle się je tam odnajduje.
Jak biorę udział w rekrutacji, to nie interesuje nas czy pamiętasz jak sie naszywa jakiś algorytm.

Jednak jest małe ALE. Jak ktoś w CV ma wpisane +3lata doświadczenia w C++, to najczestrze rzeczy powinny mu same spod palców wypływać.
Jeśli ktoś musi najczęściej używane rzeczy sprawdzać w dokumentacji, znaczy że podkolorował swoje CV.
Erogo im ktoś się wyżej ceni (junior/senior/tech lead) a mniej pamieta w sposób naturalny, tym bardziej wątpliwa jest jego pewność siebie.

Przykładowo kliedyś mi ktos na rekrutacji sprawdzał jak się używa std::vector i miał 3 lata doświadczenia w CV. Nie mam wątpliwości, że kłamał, albo nie pracował jako programista C++.

  1. Czy w zadaniu rekrutacyjnym może się pojawić coś z programowania obiektowego do napisania (do powiedzenia pewnie tak), ale jak rozmowa to jest max 1 godzina to raczej z obiektówki to najwyżej dadzą kod, w którym jest błąd może, a nie coś do napisania, bo czasu jest mało. Zastanawiam się czy nie powtórzyć bardziej coś odnośnie jakichś algorytmów, stl, a niekoniecznie do pisania czegoś obiektowo?

Oczywiście, że tak. Zadanie bedzie proste, bo jest presja czasu (czas pośiwęcony na rekrutacje to czas stracony, który można było poświecić na tworzenie produktu).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1